Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzają opłacalność produkcji metanu z węgla za pomocą odwiertów z powierzchni

KR
PGNiG rozpoczęła szczelinowanie hydrauliczne pokładów węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego
PGNiG rozpoczęła szczelinowanie hydrauliczne pokładów węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego Lucyna Nenow
PGNiG rozpoczęła szczelinowanie hydrauliczne pokładów węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W ramach projektu zweryfikowana zostania opłacalność produkcji metanu z węgla za pomocą otworów, wierconych z powierzchni oraz poprawa tempa robót górniczych, gdy pokład zostanie odmetanowany przed rozpoczęciem eksploatacji podziemnej.

Wczoraj PGNiG rozpoczęła hydrauliczne szczelinowanie pokładu węgla w Gliwicach koło Brzeszcz na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. To projekt realizowany wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym.

Podczas tych badań zweryfikowana zostanie opłacalność pozyskiwania metanu z węgla za pomocą odwiertów z powierzchni, a nie metodą wykorzystywaną dzisiaj w polskich kopalniach, czyli metodą podziemną. Z drugiej strony - sprawdzona zostanie poprawa tempa robót górniczych w sytuacji, gdy pokłady węgla zostaną odmetanowane przed rozpoczęciem ich eksploatacji.

– Przywiązujemy duże znaczenie do wyników prac w Gilowicach. Zagrożenie metanowe w krajowych kopalniach rośnie, przez co tzw. postęp ścianowy (tj. wielkość wydobycia) jest bardzo niski – podkreśla Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

– Przedeksploatacyjne odmetanowanie powinno znacznie poprawić tempo robót podziemnych. Ponadto powinno istotnie wzrosnąć bezpieczeństwo prac, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty. PGNiG ma doświadczenie w stosowaniu techniki szczelinowania hydraulicznego w skalach łupkowych i zamierzamy zastosować je w pokładach węgla. Uzyskany z węgla metan jest pełnowartościowym surowcem. Będziemy wykorzystywać go tak samo jak gaz ziemny z naszych odwiertów na Podkarpaciu i na Niżu Polskim. Trzecim celem przedsięwzięcia jest ograniczenie emisji metanu z kopalń węgla – wyjaśnia prezes Woźniak.

Kolejnym etapem prac będą testy produkcyjne dopływu metanu z otworów wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H. Jeśli przyniosą pozytywny wynik, możliwe będzie rozpoczęcie eksploatacji metanu na skalę przemysłową. Ostateczne wyniki prac badawczych PGNiG i PIG-PIB w Gilowicach poznamy w pierwszej połowie 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera