Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [INCYDENTY] W Będzinie zabrakło prądu, w Świętoszówce pociski

Michał Wroński, RED
Zakończył się sprawdzian szóstoklasistów 2015. Na terenie województwa śląskiego przystąpiło do niego ok. 38 tysięcy uczniów. Nie wszyscy mogli pisać w komfortowych warunkach. W szkołach w Będzinie zabrakło prądu, a w Świętoszówce w ogrodzie obok szkoły znaleziono pociski z II wojny światowej.
Zakończył się sprawdzian szóstoklasistów 2015. Na terenie województwa śląskiego przystąpiło do niego ok. 38 tysięcy uczniów. Nie wszyscy mogli pisać w komfortowych warunkach. W szkołach w Będzinie zabrakło prądu, a w Świętoszówce w ogrodzie obok szkoły znaleziono pociski z II wojny światowej. Dziennik Zachodni/Reporterzy
Zakończył się sprawdzian szóstoklasistów 2015. Na terenie województwa śląskiego przystąpiło do niego ok. 38 tysięcy uczniów. Nie wszyscy mogli pisać w komfortowych warunkach. W szkołach w Będzinie zabrakło prądu, a w Świętoszówce w ogrodzie obok szkoły znaleziono pociski z II wojny światowej.

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 przebiegł bez zakłóceń, choć w Będzinie i Świętoszówce (pow. bielski) nie obeszło się bez emocji.

W Będzinie w szkołach zabrakło prądu, ale zastosowano inne źródło energii i sprawdzian szóstoklasistów mógł się odbyć.

KLIKNIJ PONIŻEJ W LINK:
TUTAJ ZNAJDZIESZ PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 2015

Z kolei w Świętoszówce w położonym niedaleko szkoły ogrodzie znaleziono pociski.

Po przyjeździe na miejsce policji i innych służb uznano jednak, że sprawdzian może się odbyć – informuje Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

CZY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW BYŁ TRUDNY?

Wyniki sprawdzianu uczniowie mają poznać 29 maja. Zaświadczenie o jego odbyciu otrzymają jednak dopiero w czerwcu, wraz ze świadectwem ukończenia nauki w szkole podstawowej.

Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza trwała 80 minut i obejmuje zadania z języka polskiego oraz matematyki. Druga część trwała 45 minut i sprawdzała znajomość wybranego języka obcego (uczniowie do wyboru mieli język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski albo hiszpański i włoski).

JAKIE ZADANIA NA SPRAWDZIANIE SZÓSTOKLASISTÓW Z POLSKIEGO?

Na zadaniu z języka polskiego uczniowie najpierw musieli się zmierzyć z tekstem dotyczącym inteligencji słoni, następnie z komiksem o dwóch malarzach, którzy założyli się między sobą o to, który z nich lepiej maluje.

W tym drugim przypadku uczniowie musieli nadać tytuł dla komiksu i wyjaśnić, dlaczego jeden z malarzy uznał, że drugi jest lepszy. Jednym z zadań było także napisanie wypracowania.
JAKIE ZADANIA NA SPRAWDZIANIE SZÓSTOKLASISTÓW Z MATEMATYKI?

W części matematycznej uczniowie musieli m.in. podać wynik działania „(-7)-(-21)”, a także wykazać się znajomością geometrii. "Prostopadłościan i sześcian są złożone z takiej samej ilości sześcianów o boku 1 cm” - tak zaczynało się jedno z zadań. Uczniowie mieli w nim wskazać, czy prawdą jest, że: „prostopadłościan ma większą objętość niż sześcian”, drugie: „sześcian ma objętość 64 cm3”. W kolejnym zadaniu uczniowie musieli pokazać, że potrafią posługiwać się skalą – mieli policzyć sumę długości trzech narysowanych odcinków, a potem podać, ile ta odległość wynosi w rzeczywistości (na obrazku podana była skala).

Sprawdzian szóstoklasisty nie był trudny. Wszystko to było na lekcji – oceniał sprawdzian jeden z uczniów SP nr 12 w Częstochowie.

Podobnego zdania byli uczniowie SP 10 w Tarnowskich Górach.

- Wydaje mi się, że egzamin próbny był łatwiejszy. Ale od tego czasu zdążyliśmy przerobić dużo materiału. Na przykład z figur przestrzennych, które też dziś się pojawiły – mówiła Dorota, uczennica tej szkoły. 

- Czuję się lepszy z polskiego ale zadania z matematyki też wydawały się łatwe. Chociaż niektóre były zdecydowanie podchwytliwe. Przy języku polskim miałam najwięcej problemów z zadaniem, w którym trzeba było opisać uczucia bohatera komiksu – dodał Miłosz, również uczeń SP nr 10.

- Mieliśmy z uczniami specjalne zajęcia pod kątem zbliżającego się egzaminu. Korzystaliśmy m.in. z arkuszy próbnych opublikowanych przez OKE. Naszym uczniom bardzo dobrze poszło na egzaminie próbnym a tego "prawdziwego" również wychodzili zadowoleni - powiedziała Grażyna Mazgaj, nauczycielka matematyki w tarnogórskiej SP nr 10. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!