Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawy konsumenckie: Bank żonglował terminami

JJ
123RF
Przedsiębiorca powinien poinformować klienta o dacie zawarcia umowy kredytu konsumenckiego w momencie, w którym umowa jest zawierana, w przeciwnym razie utrudnia mu skorzystanie z prawa do odstąpienia od takiej umowy. Taka jest konkluzja sprawy, którą zajmował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kiedy kupujemy na raty (np. lodówkę), oznacza to, że zawieramy dwie umowy: kupna towaru i kredytu wiązanego. Zgodnie z prawem, środkami pochodzącymi z kredytu wiązanego można zapłacić za nabycie określonych towarów lub usług. Wątpliwości UOKiK-u wzbudziło jedno z postanowień wniosku o udzielenie kredytu na zakup towarów przez znany bank.

Za datę zawarcia umowy kredytu przedsiębiorca przyjmował dzień, w którym ją podpisał. Zgodnie z procedurą banku, wniosek złożony przez konsumenta trafiał do rozpatrzenia. Następnie konsument ot-rzymywał przesyłkę z umową podpisaną przez przedsiębiorcę. Zatem od dnia podpisania umowy przez bank, do momentu, gdy konsumentowi ją doręczono, upływało od kilku do kilkunastu dni.

O ten właśnie czas skracany był okres, w którym kredytobiorca mógł odstąpić od umowy. Zgodnie z prawem, od umowy o kredyt konsumencki można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia. W efekcie stosowania praktyki kwestionowanej przez UOKiK, konsumenci nie dowiadywali się o dacie zawarcia umowy w momencie, w którym była ona zawierana, co mogło im utrudniać, a nawet uniemożliwiać (w przypadku, gdy przesyłka z ba-nku docierała po upływie ustawowego terminu na odstąpienie od umowy) skorzystanie z prawa do rezygnacji z kredytu.

Praktyki banków - w zakresie umów o kredyt wiązany - badała w tym roku Komisja Nadzoru Finansowego. Na podstawie przeprowadzonych analiz, KNF rekomendowała m.in. przyjęcie jednolitego standardu, w którym bieg 14-dniowego terminu na odstąpienie od umowy kredytu wiązanego, będzie się rozpoczynał w dniu poinformowania konsumenta o tym, że umowa kredytowa została zawarta.

Ci, którzy kupują na raty, powinni pamiętać m.in. o tym, że konsument ma prawo odstąpić od umowy na udzielenie kredytu konsumenckiego. Aby skorzystać z tego prawa, należy w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć oświadczenie u kredytodawcy.

W przypadku odstąpienia od umowy, konsument płaci tylko odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu oraz zwraca koszty poniesione przez przedsiębiorcę na rzecz organów administracji publicznej i opłat notarialnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty