Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedawcy z Żor płacą podatek od nieruchomości, która nie jest ich

Beata Sypuła
Anna Zabłocka od kilku miesięcy ma taki widok z okna
Anna Zabłocka od kilku miesięcy ma taki widok z okna Tomasz Hołod
Czy można nie być właścicielem budynku, ale - prowadząc działalność gospodarczą w szkole należącej do gminy - płacić podatek od nieruchomości? Takie prawne wygibasy przedstawiono do rozstrzygnięcia osobom, które prowadzą sklepiki szkolne w Żorach i mają na to umowę zawartą z dyrekcją placówki.

- Moja żona prowadzi szkolny sklepik w jednej ze szkół. Ma u-mowę z dyrektorem. Ostatnio otrzymała ze szkoły pismo, że w ciągu najbliższych dni powinna zapłacić gminie podatek od nieruchomości. Jakim prawem? Przecież ona nie jest właścicielką budynku. Czy to nie jest jawne naciąganie przedsiębiorcy? - piekli się mieszkaniec Żor.

Postanowił sprawdzić, czy dotyczy to tylko jego rodziny, czy też innych handlowców prowadzących w mieście takie sklepiki. Okazało się, że podobnie brzmiące pisma dostali wszyscy. Jedni - od dyrektorów szkół, inni - z gminy. Niektórzy zamierzają płacić bez szemrania, inni się buntują.
Dorota Marzęda, rzeczniczka Urzędu Miasta w Żorach, wyjaśnia, że najemcy szkolnych sklepików, prowadzący działalność gospodarczą na terenie szkoły, są zobowiązani do płacenia podatku od nieruchomości. Jest to zgodne z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.

- Problem powstał zapewne wtedy, kiedy szkoły zostały przejęte przez gminę. Od tego momentu sklepikarze powinni byli podpisywać umowy najmu z gminą miejską Żory, która naliczy im podatek - tłumaczy pani rzecznik. - Niestety, wiele szkół nie wykazało znajdujących się na ich terenie sklepików do opodatkowania. Jeśli przedsiębiorcy mają podpisaną umowę najmu ze szkołą, to ona powinna uregulować kwestię podatku. Co to znaczy? Przedsiębiorcy próbowali pytać w urzędach skarbowych. Na próżno, bo one nie zajmują się podatkami lokalnymi.

W ich imieniu zwróciliśmy się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. - Podatek od nieruchomości płaci pierwszy jej posiadacz - tłumaczy Jacek Drosik, członek SKO w Katowicach. - Jeśli właścicielem budynku szkolnego jest gmina, to jego pierwszym posiadaczem jest szkoła i ona płaci wszelkie podatki i opłaty związane z budynkiem. Jeśli sklepik prowadzi osoba, która zawarła umowę najmu z dyrektorem szkoły, to ona nie jest pierwszym posiadaczem i podatku nie płaci. Jeśli jednak prowadzący sklepik zawarł umowę najmu z gminą jako właścicielem szkoły, to musi zapłacić podatek jako pierwszy posiadacz nieruchomości.

Ponieważ w Żorach nie wszystkie szkoły dopilnowały, by sklepikarze podpisali umowy z gminami - to oni powinni ponosić finansowe konsekwencje zaniechań. Twierdzą tak i w Urzędzie Miasta, i w SKO.

- Radzę, by jak najszybciej, w ciągu 13 dni od wydania decyzji, złożyć u nas odwołanie. Zbadamy sprawę i w najgorszym razie podtrzymamy decyzję gminy o podatku od nieruchomości. Jednak w przypadku, gdy osoba prowadząca sklepik nie podpisywała z gminą, jako właścicielem szkoły, umowy o najem lokalu na sklepik, odwołanie może być dla niej korzystne - mówi Jacek Drosik, członek SKO w Katowicach.

Co to oznacza? Że sklepikarz, który podpisał umowę z dyrekcją szkoły, a nie gminą, nie płaci podatku gminie. Musi go zapłacić szkoła - chyba że jest od podatku przez gminę zwolniona.

Gdzie się odwołać

Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej
Podatkami lokalnymi, w tym podatkiem od nieruchomości, nie zajmuje się administracja podatkowa, czyli ani urzędy skarbowe, ani izby skarbowe. Od decyzji urzędu skarbowego odwołujemy się do Izby Skarbowej, natomiast od decyzji prezydenta miasta, burmistrza czy wójta w sprawie podatku od nieruchomości odwołujemy się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Odwołanie w sprawie podatków np. VAT, PIT, CIT, od darowizny, spadkowego kierujemy do:
Izby Skarbowej
ul. Damrota 25
40-022 Katowice 27
tel. 32 207 60 00
32 788 60 00

Odwołanie w sprawie podatku lokalnego, m.in. od nieruchomości, rolnego, leśnego, za użytkowanie wieczyste, opłaty targowej, miejscowej (np. taksa klimatyczna), od środków transportu, za usuwanie drzew kierujemy do:
Samorządowego Kolegium Odwoławczego
40-032 Katowice
ul. Jagiellońska 25
tel. 32 255 27 75

Podatki lokalne - nazywane też daninami publicznymi - nakładane na osoby prawne i fizyczne na określonym terytorium stanowią dochody własne gmin, a rady gmin mają prawo do ustalania ich wysokości, kierując się stawkami maksymalnymi zawartymi w ustawie oraz interesem gminy i jej obywateli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!