Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa 2021 w pandemii. Są nowe zalecenia dotyczące obrzędu posypania głów popiołem

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Środa Popielcowa 2021, nazywana także Popielcem, to ważny dzień dla wiernych Kościoła katolickiego. Rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. W tym roku wypada 17 lutego. Tego dnia księża na mszach świętych posypią wiernym głowy popiołem. Ze względu na trwającą pandemię tradycyjny obrzęd będzie wyglądał jednak nieco inaczej. Kapłan tylko raz, do wszystkich, wypowie formułę z Mszału Rzymskiego - „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

W środę 17 lutego zaczyna się w Kościele katolickim czas Wielkiego Postu. Rozpoczyna go tradycyjnie Środa Popielcowa. - W tym dniu zgodnie z kanonami Kodeksu Prawa Kanonicznego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ścisły post, który polega na ograniczeniu liczby posiłków do trzech w ciągu jednego dnia, w tym tylko jednego do syta.

Środa Popielcowa w czasie pandemii

Zwyczaj posypywania podczas głów wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Popielec, w liturgii pojawił się w VIII wieku. Z uwagi na czas pandemii Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalne zalecenia dotyczące jego sprawowania. W myśl tych zaleceń kapłan po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą, zwróci się do obecnych, recytując tylko jeden raz formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Następnie oczyści ręce, założy maskę ochronną i posypie głowy tym, którzy do niego podejdą lub, jeśli to stosowne, sam podejdzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając przy tym już żadnych słów. Zastosowanie tych dodatkowych środków bezpieczeństwa ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Warto przypomnieć, że w kościołach nadal obowiązywać będą limity wiernych i restrykcje sanitarne - obowiązek dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa.

Nie przeocz

Wielki Post jak... autostrada do przemiany życia

Od Środy Popielcowej, przypomnijmy, obowiązywał będzie w liturgii kolor fioletowy. Od początku wielkiego postu, aż do Wigilii Paschalnej, nie wypowiada się w kościele słowa „Alleluja”. Wierni uczestniczą w każdy piątek w nabożeństwie drogi krzyżowej.

- W roku liturgicznym Wielki Post to czterdziestodniowy okres przygotowania do Wielkanocy - Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Symboliczna liczba 40 odnosi się m.in. do 40 dni i nocy, które Pan Jezus spędził na pustyni przed rozpoczęciem swojej działalności publicznej. To też nawiązanie do 40-letniej wędrówki narodu wybranego przez pustynię po wyzwoleniu z niewoli egipskiej - wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Zobacz koniecznie

Duchowny przypomina także, że Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. - Czas, w którym mamy szansę się zatrzymać, aby pomyśleć o swoim życiu i podjąć konkretne działania. Obrazowo moglibyśmy porównać Wielki Post do autostrady. Takiej autostrady, która prowadzi nie tylko do Wielkanocy, ale przede wszystkim do przemiany naszego życia - mówi ks. dr Tomasz Wojtal.

Jednym pasem takiej autostrady jest post, drugim - jałmużna, a trzecim - modlitwa. Jako że nie da się dojechać do celu trzymając się tylko jednego pasa, ważne jest, aby podczas Wielkiego Postu wcielać w życie wszystkie trzy uczynki pokutne.

Jak zaznacza ks. Wojtal, warto sobie na ten czas wyznaczyć plan działania i zgodnie z nim postępować. - Tak, aby dotrzeć do Wielkanocy z sercem przemienionym, nawróconym. Sercem, które będzie jeszcze bardziej otwarte na Pana Boga i drugiego człowieka - zaznacza ksiądz.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera