Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa. To nie tylko znak z popiołu, ale rozpoczęcie świętego czasu w życiu. Przed nami Wielki Post

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Środa Popielcowa rozpoczyna ważny okres w kościele
Środa Popielcowa rozpoczyna ważny okres w kościele Jolanta Pierończyk
Dziś Środa Popielcowa. Zaczynamy 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Kościół nawołuje do pokuty, refleksji i nawrócenia. Abp Wiktora Skworc, metropolita katowicki, zachęca m.in. do wychodzenia na pustynię, czyli znajdowania chwili ciszy na refleksję oraz do „rozbrojenia własnego serca”.

Środa Popielcowa. Czy msza jest dziś obowiązkowa?

Popielec to początek przygotowań do największego święta w Kościele katolickim, jakim jest Wielkanoc poprzedzona Triduum Paschalnym. Posypanie głów popiołem to jak furtka, przez którą wchodzi się w czas 40-dniowego postu, skupienia, refleksji nad przemijaniem i samym sobą

- mówi ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tychach.

Kościoły w tym dniu są pełne, mimo że nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy św. w Środę Popielcową.

To nie tylko znak z popiołu, ale rozpoczęcie świętego czasu

- Człowiek jest istotą zmysłową. Lubi znaki, symbole. Stąd ta liczna frekwencja w Środę Popielcową. Ważniejsze jest jednak pytanie: jak my, kapłani, powinniśmy wykorzystać tę frekwencję? Ja, jak tylko zostałem proboszczem, mam w ten dzień kazanie, podczas którego uświadamiam istotę Wielkiego Postu i zachęcam do 40-dniowych rekolekcji poprzez zintensyfikowanie życia sakramentalnego, zapraszając na Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, rekolekcje wielkopostne. U nas mamy jeszcze 10-tygodniowe Seminarium Odnowy Wiary. I taką pełną informację dostaje każdy uczestnik mszy podczas Środy Popielcowej, a potem już tylko od niego samego zależy, co wybierze i jak wykorzysta ten szczególny czas w roku. Ta liczniejsza frekwencja to dla mnie osobiście właśnie okazja do uświadomienia ludziom, którzy zechcieli na tę chwilę zatrzymać się w biegu, że Popielec nie polega tylko na znaku z popiołu, ale na rozpoczęciu świętego czasu w swoim życiu - tłumaczy ks. prałat Józef Szklorz.

O tym mówił też bp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w „Rozmowie poranka” na antenie Radia eM.

Wielki Post to czas rozbrajania własnego serca

- Kościół podpowiada nam, że mamy w tym czasie pościć, modlić się więcej i dawać jałmużnę - usłyszeli słuchacze. Arcybiskup zachęcał wszystkich m.in. do wychodzenia na pustynię, czyli znajdowania chwili ciszy na refleksję oraz „rozbrojenia własnego serca” poprzez sakrament pojednania i pokuty. To rozbrojenie serca potrzebne jest do wprowadzania pokoju, co - jak powiedział arcybiskup - powinno być jednym z czynów pokutnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera