Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Górnika Zabrze, czyli muzeum i gastronomia [ZDJĘCIA]

Justyna Toros
Budowany stadion Górnika Zabrze, podobnie jak inne tego typu obiekty w Europie, ma na siebie zarabiać. Tego oczekuje właściciel i zarządca terenu, spółka Stadion w Zabrzu. A to oznacza, że piłkarskie mecze nie będą jedynym źródłem utrzymania stadionu.

Jak wyliczono, mecze ligowe stanowić będą ok. 40 proc. dochodów. Skąd reszta pieniędzy? Przede wszystkim z dużych terenów inwestycyjnych, na które postanowiła postawić spółka. Mowa tu o ponad 70 tys. metrów kwadratowych wokół stadionu oraz 15 tys. metrów kwadratowych w koronie stadionu. To jednak nie wszystko: powstanie bowiem pasaż, w którym mogłaby się znaleźć gastronomia, muzeum piłki nożnej, sklep z pamiątkami, fitness lub siłownia.

Dwa duże budynki już cieszą się zainteresowaniem inwestorów, choć spółka nie chce jeszcze zdradzać szczegółów, wiadomo jednak, że są to m.in. firmy zagraniczne: z Niemiec, Hiszpanii czy nawet Izraela. Pomysły? Jest ich sporo: Centrum Nowych Technologii, Ośrodek Konferencyjny, Centrum Biznesu, Centrum Medycyny Sportowej, hotel lub spa. Temat nadal pozostaje otwarty, ponieważ wciąż zbierane są najlepsze oferty wśród inwestorów.

Warunek jest jeden: budynki nie mogą być konkurencją dla znajdujących się w koronie stadionu inwestycji. Wszystko ma ze sobą współgrać, a nie rywalizować. Ma to być teren zachęcający inwestorów, a jednocześnie i mieszkańców do korzystania z niego.

- Chcemy na płycie boiska organizować duże imprezy - mówi Tadeusz Dębicki, prezes Stadion w Zabrzu Sp. z o.o. - Ale nie będzie ich dużo, tylko kilka w roku, żeby nie niszczyć murawy. Oprócz tego mniejsze imprezy będą mogły być organizowane na koronie stadionu, gdzie powstaną sale konferencyjne.

Wzorem Stadionu Narodowego w Warszawie, Zabrze chce sprawić, że obiekt nie będzie tylko ośrodkiem sportu, ale miejscem dużych, ważnych dla miasta inwestycji. Powierzchnia biurowa Stadionu Narodowego, przeznaczona do wynajęcia, jest ogromna - druga pod względem wielkości w całym mieście. Kiedy będzie tak w Zabrzu? Trwa pierwszy etap budowy stadionu, który ma się zakończyć w 2013 roku. Potem wybudowana zostanie ostatnia z trybun, która powstanie do 2014 roku. Wtedy rozpocznie się ostatni etap prac, czyli zagospodarowanie terenów inwestycyjnych.

Cenne marki

Stadiony zagraniczne zarabiają na siebie wpuszczając turystów.

Największe, znane na świecie stadiony zarabiają ciężkie pieniądze dzięki zwiedzaniu przez turystów. I tak na stadionie Anfield Road w Liverpoolu za obejrzenie stadionu "od kuchni" zapłacimy 15 funtów, a stadionu w Manchesterze - już tylko 10 funtów. Najwięcej na zwiedzaniu zarabia Barcelona, która za dwie godziny oglądania szatni i innych pomieszczeń pobiera opłatę w wysokości 22 euro. Za obejrzenie zakamarków stadionu Realu Madryt zapłacimy natomiast 15 euro.


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!