Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Śląski, chociaż jest... symbolem dziadostwa, dostał zgodę na kredyt

Agata Pustułka
2013: Widok aktualny. Dalsze prace ruszą wiosną 2014 roku
2013: Widok aktualny. Dalsze prace ruszą wiosną 2014 roku arc.
Zarząd województwa śląskiego uzyskał zgodę na wzięcie 42 mln złotych kredytu na dokończenie zadaszenia Stadionu Śląskiego. Miesiąc temu radni opozycji za-blokowali uchwałę, bo ich zdaniem była źle przygotowana, mało konkretna. Tym razem sejmik dał się przekonać - 29 radnych głosowało "za", a 18 wstrzymało się od głosu.

Pieniędzy wciąż za mało

Stadion Śląski jest symbolem dziadostwa śląskich elit politycznych, niekompetencji, niegospodarności, przykładem, że nie potrafimy się w tak ważnej sprawie dogadać - mówił z trybuny sejmikowej Michał Wójcik, radny Solidarnej Polski. - Albo go na dwudziestolecie budowy wysadzimy w powietrze, albo dokończymy. Moim zdaniem trzeba go dokończyć - wyjaśniał radny. - Nie możemy sobie pozwolić na wycofanie się z projektu. Jak to będzie wyglądać, że sobie z dachem nie potrafimy poradzić?

Jednak zgoda na kolejny kredyt nie oznacza, że finansowanie inwestycji jest bezpieczne, bo to, niestety, nie jest koniec wydatków. W sumie inwestycja ma kosztować ok. 586 mln złotych, ale znając życie może być wyższa. Wydano już ok. 330 mln złotych. 110 mln zł stanowi dotacja resortu sportu i turystyki. W budżecie na 2014 rok na stadion trzeba zabezpieczyć 70 mln zł. Nie wiadomo, czy opozycja zgodzi się na taką kwotę, zwłaszcza że poza stadionem województwo śląskie ma też inne zadania. Ba, nadal trzeba jeszcze szukać ok. 90 mln złotych.

Zarząd województwa liczy, że uda się podpisać umowę z jakimś bankiem na dokończenie stadionu. Stosowny konkurs ma zostać ogłoszony na przełomie listopada i grudnia. Ma wyłonić instytucję finansującą inwestycję. Co istotne, spłata tych funduszy miałaby być rozłożona na 10-15 lat, a więc rachunki za stadion będą płacić kolejne pokolenia. Będzie jednak wreszcie szansa, że zostanie na nim rozegrany jakiś mecz.

- To nie tylko najdłużej budowany stadion na świecie, ale stadion, który nie będzie już tak nowoczesny jak inne tego typu obiekty, bo cały czas spóźnia się jego oddanie - wyjaśnia Czesław Sobierajski, radny PiS.

Gdyby zliczyć wszystkie wydatki na Kocioł Czarownic, to kwota sięga już miliarda złotych.

Kto jest odpowiedzialny?

Radni sejmiku chcieli wiedzieć, czy osoby odpowiedzialne za błędy popełnione w czasie budowy poniosą konsekwencje. Tylko że na tym etapie trudno mówić o nazwiskach. - Nie wiem, kto jest odpowiedzialny. Odpowiednie służby kontrolują inwestycję - stwierdził Arkadiusz Chęciński, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny za prowadzenie inwestycji. Bezsporny pozostaje fakt, że przerwa w budowie dachu trwa już ponad dwa lata i trudno przejść nad tym faktem do porządku dziennego. - Tymczasem stadionowi rośnie coraz większa konkurencja. Powstają nowe areny, a znając życie, bo wchodzimy w okres kampanii wyborczej, to z pewnością padną jeszcze kolejne obietnice - stwierdził radny Jerzy Gorzelik z RAŚ.

Kontrolę budowy prowadzi NIK i jej efekty poznamy w grudniu. Zagrożeniem dla atrakcyjności Kotła Czarownic, który ma być też areną lekkoatletyczną, jest plan budowy obiektu o takim przeznaczeniu przez katowicki AWF. Teraz takie obiekty buduje się nieco inaczej niż wtedy, gdy zdecydowano o modernizacji Stadionu Śląskiego. Chęciński liczy jednak, że wielofunkcyjność chorzowskiego obiektu spowoduje, iż wygra on konkurencję na organizację różnych imprez. Na razie wymienił dwie planowane: mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet oraz lekkoatletyczne, drużynowe Mistrzostwa Europy. Dobre i to.

Warto dodać, że chorzowski obiekt wciąż ma szansę, by zostać jednym z gospodarzy rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy w 2020 roku. Mają one odbyć się wtedy w trzynastu miastach. PZPN zgłosił Stadion Śląski oraz Stadion Narodowy.

Prosimy o harmonogram

Radny SLD Michał Czarski zwrócił uwagę na istotne, jego zdaniem, braki dotyczące bardziej precyzyjnego harmonogramu prac na stadionie oraz dokładniejszych planów jego wykorzystania. - Jestem i będę dostępny dla radnych 24 godziny na dobę, by rozwiać ich wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszelkie pytania - podkreślał Chęciński. - Cały czas jestem przekonany, że tej inwestycji powinna towarzyszyć ponadpartyjna zgoda. Stadion Śląski nie może być przedmiotem partyjnej rywalizacji - dodał.

Z jego zdaniem większość radnych się zgadza, zwłaszcza że praktycznie wszystkie siły polityczne mają na sumieniu różne grzechy i zaniechania związane z tą najdłuższą budową nowoczesnej Europy.

Czy dalsze inwestowanie w stadion ma sens? Dyskutuj z autorką



*HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
*GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*KALENDARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!