Stadion Śląski: Pierwszy etap operacji Bif Lift zakończony NOWE ZDJĘCIA + WIDEO

Michał Wroński
Stadion Śląski
Stadion Śląski Arkadiusz Gola, Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Olinowanie zadaszenia Stadionu Śląskiego już jest na miejscu. Prace idą zgodnie z harmonogramem, a nawet lekko go wyprzedzają.

Pierwszy etap operacji Bif Lift można uznać za zakończony. Olinowanie, na którym opierać się będzie dach Stadionu Śląskiego zostało podniesione na wysokość korony obiektu. To była najtrudniejsza i najbardziej skomplikowana część Big Liftu.

- Wszystko odbyło się zgodnie z planem, a nawet jesteśmy nieco przed czasem, gdyż już w praktyce rozpoczął się drugi etap operacji - mówi Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji w śląskim urzędzie marszałkowskim.

Ów drugi etap to montaż na konstrukcji linowej elementów konstrukcji stalowej. To jakby druga, środkowa warstwa zadaszenia.

- Obecnie elementy stalowe są montowane na powierzchni zmieni i niebawem będą zawieszane - zapowiedział w rozmowie z DZ Michał Sachs.

Trzecim i ostatnim etapem operacji będzie pokrycie konstrukcji zadaszenia warstwą z poliwęglanu. Całość robót ma być zakończona w listopadzie. Nie oznacza to jeszcze, że stadion będzie już zupełnie gotowy do użytku (prace kubaturowe i montaż krzesełek prowadzone będą w przyszłym roku, a pierwszych imprez na stadionie można spodziewać się dopiero w roku 2017), ale można chyba zaryzykować tezę, że po montażu zadaszenia wykonawcy inwestycji będą już mieli z górki. Poprzednia próba Bif Liftu, przeprowadzona cztery lata temu, skończyła się pęknięciem elementów trzymających liny, ze względu na swój kształt przezwanych "krokodylami" i doprowadziła do długotrwałego przestoju prac. Obecnie "krokodyli" na stadionie już nie ma. Wszystkie elementy mocujące liny zostały wymienione na nowe, tym razem przypominające kształtem rybę piłę.

Cała konstrukcja zadaszenia Stadionu Śląskiego składa się z kilkuset, różnego typu lin, mających łącznie około 11 kilometrów długości. Powierzchnia z poliwęglanu zajmie 45 tysięcy metrów kwadratowych, zaś całość dachu ważyć będzie ponad 830 ton. Na dachu zostaną zamontowane specjalne czujniki i kamery, które będą stale monitorować jego stan, a zimą ostrzegać w razie pojawienia się na nim "ponadnormatywnych" ilości śniegu.

Prace przy zadaszeniu Stadionu Śląskiego prowadzi obecnie niemiecka firma Pfeifer: Seil- und Hebetechnik. Urząd marszałkowski zapłaci jej za to 70 mln zł. To znacznie więcej niż pierwotnie zamierzał przeznaczyć na ten cel, ale taka jest cena za ryzyko. Firma udzieliła bowiem 60 miesięcy gwarancji dla montażu konstrukcji oraz 180 miesięcy dla zabezpieczenia antykorozyjnego.


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mara ślonsko
Tam bydzie grala Manszafta Oberschlesien,RUCH no i mozno GKS.
c
ciekawski
Po co ten stadion jest modernizowany? Dla jakiego podmiotu jest budowany? Kto daje nań pieniądze? Kto będzie utrzymywał później ten stadion? Robią na 55 tyś. czyli tutaj podobnie jak i na Narodowym finał LM się nigdy nie odbędzie. Robią go od 28 października 2009. Ot zwykła niegospodarność
d
dla
Sekuły,Tuska i Schetyny.
narodowy już dawno wybudowali w Warszawie.
Przecież wiesz,że zabrali temu nazwę NARODOWY!
J
Jacuś Mirik
Czy będzie tam grała reprezentacja Polski ?
a
a może głupota,czy wiedza
odlew,czy materiał ze stali odpornej na rozciąganie?
C
Czy są już winni?
Bo tą technologią na pewno dokończą dach.
UKARAĆ WINNYCH!!!!!!
D
Dociekliwy
W związku z zaistniałą awarią, przy braku generalizowania problemu, zamawiający podjął wszelkie kroki, aby posiadać stuprocentową pewność, iż obiekt będzie bezpieczny. Zmiana układu topologicznego czy materiałowego nie stanowi podstawy działania zamawiającego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wykonanie zadaszenia według projektu jest możliwe. O winie zaistniałej sytuacji nie można jeszcze rozstrzygać. Całość kosztów, na które zostanie narażone Województwo, pokryje strona, w stosunku do której zostanie wskazana wina – informuje Tomasz Żak z Urzędu Marszałkowskiego.

Po tylu latach dociekań Urzędu Marszałkowskiego wypadałoby w DZIENNIKU ZACHODNIM napisać,czy znaleziono winnego tego "majstersztyku" budowlanego,oraz czy ktoś za to zapłaci.

Jednak ja wiem jedno,że odlewy są najgorszym rozwiązaniem do wykonania elementów konstrukcyjnych narażonych na rozciąganie.
No...ale ja nie kończyłem wybitnych uczelni technicznych w Polsce.
Ukończyłem taką mierną w Niemczech.

No i co biuro projektów z Warszawy z tymi krokodylkami ODLEWANYMI wspólnego miało?
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie