Stal Mielec 3-0 GKS Tychy. Tyszanie bez szans na Podkarpaciu

GKS Tychy zakończył 2017 rok tuż nad strefą spadkową pierwszej ligi
GKS Tychy zakończył 2017 rok tuż nad strefą spadkową pierwszej ligi Karina Trojok
W sobotnim meczu 19. kolejki Nice 1. Ligi GKS Tychy przegrał na wyjeździe ze Stalą Mielec 0-3. Bramki dla gospodarzy zdobyli Mateusz Cholewiak, Dejan Djermanović i Maksymilian Banaszewski.

Tyszanie chcieli w Mielcu poprawić swoją sytuację w tabeli przed zimową przerwą. W ostatnich dziewięciu meczach byli w stanie wygrać tylko raz (z GKS-em Katowice) i znaleźli się tuż nad strefą spadkową. Na Podkarpaciu mieli jednak trudne zadanie, bo Stal to zespół, który z pewnością niechętnie udaje się na przerwę w rozgrywkach. Na finiszu roku podopieczni Zbigniewa Smółki złapali świetną formę i pokonali na wyjazdach Ruch i Podbeskidzie. W sobotę odprawili z kwitkiem trzecią śląską drużynę.

Stal od początku zyskała przewagę i już przed upływem kwadransa objęła prowadzenie. Świetnym podaniem popisał się Krystian Getinger, a będący ostatnio w wysokiej formie Mateusz Cholewiak z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam. Gospodarze z łatwością tworzyli sobie kolejne okazje do zdobycia bramki, zaś tyszanie nie potrafili zrobić żadnego użytku z posiadania piłki na połowie przeciwnika. Jak od ściany odbijali się od mieleckiej defensywy, a Stal na początku drugiej połowy podwyższyła prowadzenie. Niezawodny Cholewiak minął w polu karnym Marka Igaza, jego strzał na linii bramkowej zdołał jeszcze zatrzymać Maciej Mańka, ale uderzenie kolegi skutecznie dobił Dejan Djermanović.

GKS mógł złapać kontakt, ale najlepszej okazji nie wykorzystał Dawid Błanik, który na dziesiątym metrze nie trafił w piłkę. Na dwanaście minut przed końcem gry o losach spotkania przesądził pomocnik Stali Maksymilian Banaszewski. W pojedynkę wymanewrował obronę tyszan i pięknym, technicznym strzałem z około piętnastu metrów posłał piłkę do bramki.

Goście w drugiej połowie byli przy piłce częściej, ale to ataki Stali były zdecydowanie konkretniejsze. Dzięki wygranej Stal spędzi zimę w ligowej czołówce i wiosną może zaatakować miejsca premiowane awansem do Ekstraklasy. W Tychach o takim scenariuszu można już raczej zapomnieć.

Stal Mielec 3-0 GKS Tychy
Mateusz Cholewiak 12', Dejan Đermanović 49', Maksymilian Banaszewski 78'

Stal: Radosław Majecki - Mateusz Gancarczyk, Rafał Grodzicki, Krzysztof Kiercz, Leândro - Maksymilian Banaszewski, Arkadiusz Górka, Krystian Getinger (84' Piotr Marciniec), Michał Janota, Mateusz Cholewiak (90' Tomasz Swędrowski) - Dejan Đermanović (67' Dominik Sadzawicki).

Tychy: Marek Igaz - Maciej Mańka, Marcin Biernat, Daniel Tanżyna, Mateusz Grzybek - Dawid Błanik, Adrian Łuszkiewicz (74' Paweł Kaczmarczyk), Seweryn Gancarczyk (60' Łukasz Bogusławski), Piotr Ćwielong, Kamil Zapolnik - Michał Fidziukiewicz.

żółte kartki: Đermanović - Mańka, Fidziukiewicz, S.Gancarczyk, Błanik.

sędziował: Jacek Małyszek (Lublin)