Stal Mielec - Górnik Zabrze WYNIK Przełamanie zabrzan! Pierwsze zwycięstwo w tym roku. Bramka debiutanta ZDJĘCIA

26.02.2023 r. Mecz 22. kolejki PKO Ekstraklasy: Stal Mielec - Górnik Zabrze.
26.02.2023 r. Mecz 22. kolejki PKO Ekstraklasy: Stal Mielec - Górnik Zabrze. Anna Jajkiewicz
W niedzielę 26.02.2023 r. w meczu 22. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał w Mielcu ze Stalą 1:0. Zabrzanie przerwali serię bez zwycięstwa i wygrali pierwszy raz w tym roku. Bramkę zdobył debiutant w barwach Górnika Anthony van den Hurk po błędzie bramkarza Bartosza Mrozka.

Stal i Górnik przystąpiły do tego meczu czekając na wygraną w lidze od 16. kolejki. Seria zabrzan bez zwycięstwa trwała już sześć spotkań. Po tym jak w sobotę Piast Gliwice wygrał z Cracovią, Górnicy znaleźli się w strefie spadkowej.

Bielica na początku ratował gości

W stosunku do poprzedniego meczu przegranego w Częstochowie z Rakowem trener Bartosch Gaul dokonał pięciu zmian w wyjściowym składzie. Od początku zagrali debiutanci w Górniku Damian Rasak i Japończyk Daisuke Yokota.

Mimo padającego śniegu I połowa mogła się podobać. Początek należał do Stali, która z furią ruszyła na bramkę Górnika. Daniel Bielica miał pełne ręce roboty - w 3. minucie odbił piłkę po groźnym strzale Krystiana Getingera, trzy minuty później poradził sobie z uderzeniem z ostrego kąta Rauno Sappinena. W 10. minucie goście swojemu bramkarzowi zawdzięczali czyste konto. Po sprytnie rozegranym rzucie wolny Piotr Wlazło miał świetną okazję, a Bielica instynktownie obronił jego strzał z bliska. Po kolejnych trzech minutach Sappinen w dobrej sytuacji uderzył koło słupka.

Poprzeczka Daisuke Yokoty

Górnik wyszedł cało z tej nawałnicy gospodarzy i odgryzł się w 14. minucie, gdy Yokota huknął z pola karnego w poprzeczkę. Lukas Podolski jeszcze dobijał, ale niecelnie. To pobudziło zabrzan do odważniejszej gry i mecz się wyrównał. W 26. minucie obok bramki zza pola karnego uderzył Rasak. Goście kończyli tę część bez celnego strzału, jednak ich gra dawała nadzieję obecnym na stadionie kibicom Górnika na drugą połowę.

Bramka debiutanta

Stal drugą część też chciała zacząć od zepchnięcia zabrzan do obrony, ale już nie była tak konkretna jak w pierwszych minutach meczu. Po godzinie gry na boisku pojawił się trzeci debiutant w Górniku - Anthony van den Hurk.

W 69. minucie zatrudniony został Bielica, który obronił strzał z dystansu Mikołaja Lebedyńskiego.

Od 76. minuty było 1:0 dla Górnika. Erik Janża dośrodkował z rzutu wolnego i wydawało się, że Bartosz Mrozek spokojnie złapie piłkę. Jednak bramkarz Stali nie opanował futbolówki, powalczył o nią Podolski, a van den Hurk z bliska strzelił do bramki. Chwilę jeszcze trwało sprawdzanie sytuacji przez VAR, który nie zmienił decyzji sędziego o uznaniu gola.

Anulowany gol dla Stali

Sześć minut później, po rzucie rożnym Fabian Hiszpański pokonał Bielicę ładnym strzałem sprzed pola karnego, ale arbiter odgwizdał wcześniejszy faul na Janży. Tym razem analiza VAR trwała dłużej, do ekranu podbiegł Damian Sylwestrzak. Ocenił, że doszło do złamania przepisów przed rzutem rożnym i nakazał jego powtórkę.

Stal dalej atakowała i w 90. minucie była bardzo blisko wyrównania. Maciej Domański strzelił z rzutu wolnego i Bielica wyciągnął się jak struna znów ratując swój zespół. W doliczonym czasie van den Hurk drugi raz trafi do siatki. Bramka nie mogła być uznana ze względu na spalonego. Górnik oddał jeden celny strzał i wywiózł z Mielca bardzo cenne 3 punkty.

Stal Mielec - Górnik Zabrze 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Anthony van den Hurk (76)

Stal: Bartosz Mrozek - Maciej Wolski (46. Fabian Hiszpański), Arkadiusz Kasperkiewicz, Mateusz Matras, Marcin Flis, Krystian Getinger - Kōki Hinokio (72. Adam Ratajczyk), Alex Vallejo (80. Bartłomiej Ciepiela), Piotr Wlazło, Mateusz Mak (65. Maciej Domański) - Rauno Sappinen (65. Mikołaj Lebedyński).

Górnik: Daniel Bielica - Paweł Olkowski, Emil Bergström (61. Rafał Janicki), Richard Jensen - Robert Dadok (84. Norbert Wojtuszek), Damian Rasak, Jean Mvondo (84. Jonatan Kotzke), Lukas Podolski, Daisuke Yokota (72. Kanji Okunuki), Erik Janża - Szymon Włodarczyk (61. Anthony van den Hurk).

Żółte kartki: Wlazło, Hinokio - Mvondo, Jensen, Bergström, Rasak, van den Hurk, Bielica.

Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław)

Widzów: 4.756