Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalexport Autostrada Małopolska pokazał, ile zarobił na opłatach za przejazd autostradą A4, między Katowicami i Krakowem

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Średnio dziennie w 2022 roku ślasko-małopolskim odcinkiem A4 przejeżdżało 46,8 tys. pojazdówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Średnio dziennie w 2022 roku ślasko-małopolskim odcinkiem A4 przejeżdżało 46,8 tys. pojazdówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Anna Karczmarz
Ruch na autostradzie A4 między Krakowem i Katowicami nie słabnie. Według ostatniego, rocznego raportu o działalności spółki Stalexport Autostrada Małopolska S.A., dziennie przejeżdża tędy prawie 47 tysięcy pojazdów. O 15 procent wzrosły też przychody z poboru opłat za przejazd A4 za ubiegły rok i wyniosły ponad 409 milionów złotych. Jak już wcześniej informowaliśmy, za przejazd A4 kierowcy wkrótce zapłacą więcej, bo SAM planuje podwyżkę tych opłat od 3 kwietnia.

Stalexport przedstawił sprawozdanie finansowe za 2022 rok

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska wchodzi w skład grupy kapitałowej Stalexport Autostrady S.A. Niedawno grupa opublikowała skonsolidowane sprawozdanie z działalności finansowej. Wynika z niego, że zarówno grupa jak i sama spółka Stalexport Autostrada Małopolska, zarządzająca koncesyjnym odcinkiem A4, jest w całkiem dobrej kondycji, na tyle, by wypłacić akcjonariuszom dywidendę. Akcjonariusze otrzymają w sumie od spółki do podziału 49,4 mln zł. Jak zapowiada zarząd, wypłata dywidendy ma nastąpić 25 kwietnia 2023 roku.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Wyremontują A4 przed przekazaniem jej państwu

Koncesja na zarządzanie płatnym odcinkiem autostrady A4 dla SAM wygasa w 2027 roku. Do tego czasu ma zostać wyremontowana praktycznie cała nawierzchnia autostrady. Będzie też nowa nawierzchnia betonowa na placach poboru opłat i remonty wiaduktów autostradowych. Ma to się stać w ciągu najbliższych czterech lat, kiedy to cały płatny, koncesyjny odcinek przejmie państwo. Jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury, A4 będzie od tego momentu dla kierowców drogą bezpłatną. W 2023 roku na inwestycje dotyczące płatnego odcinka A4 przeznaczono ponad 112 mln zł.

Ile kosztuje przejazd poszczególnymi, płatnymi odcinkami autostrad? Zapraszamy do kolejnych zdjęć, pod którymi znajdą Państwo te dane.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najdroższa autostrada w Polsce. Oto stawki opłat za przejazd...

- Umowa koncesyjna ze Stalexportem na zarządzanie autostradą A4 Kraków – Katowice wygaśnie w 2027 roku. Zgodnie z zapowiedzią ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zaplanowano, że po jej zakończeniu zarząd nad tym odcinkiem A4 przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a opłaty za przejazd zostaną zniesione – powiedział nam Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Prawie 47 tysięcy pojazdów na A4 w ciągu doby

To ważna wiadomość w kontekście sporego ruchu na tej autostradzie. Z opublikowanych właśnie danych spółki wynika, że średnio w ciągu doby A4 między Katowicami i Krakowem przejeżdża 46,8 tys,. pojazdów. Znakomita większość z nich to auta osobowe – 38,7 tys. pojazdów. W ciągu doby z autostrady A4 korzysta też średnio 8,1 tys. pojazdów ciężarowych.
Kiedy śląsko-małopolską autostradą przejeżdża najwięcej aut? Tu nie ma zaskoczenia – to wakacje. Najwyższy średni dobowy ruch odnotowano bowiem w sierpniu 2022 roku. Wtedy to dziennie przejeżdżało tędy prawie 54 tysiące aut. (dokładnie 53,9 tys.).
Z prognoz koncesjonariusza a także ministerstwa infrastruktury wynika, że ruch w tym miejscu będzie jeszcze większy. Dlatego też planuje się rozbudowę autostrady o trzecie pasy w obu kierunkach. Jednak ma to nastąpić dopiero po przejęciu autostrady przez państwo.

Przejazd A4 nie jest tani, a od 3 kwietnia 2023 będzie jeszcze droższy

Jak wiadomo przejazd autostradą A4 nie jest tani, bo obecnie za przejechanie 60 kilometrów płatnego odcinka kierowcy, uiszczający opłatę na bramkach, płacą 26 złotych w jedną stronę. Jednak 3 kwietnia w życie wchodzi podwyżka. Wtedy, za taki sam przejazd, będzie to już 30 złotych w jedną stronę – 60 zł w obie, jeśli będziemy wracać tą samą trasą. To cena przy płatności manualnej na bramkach. Taniej będzie przy płatnościach automatycznych. Wtedy przejazd w jedną stronę, po podwyżce będzie kosztował 26 zł. Koncesjonariusz ma utrzymać rabat dla transakcji automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass, a także videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) realizowanych za przejazd samochodami osobowymi. Powyższe ceny dotyczą pojazdów o masie do 3,5 tony.
Warto też wspomnieć, że w lipcu 2022 roku także miała miejsce podwyżka opłat za przejazd wspomnianą A4.

Kierowcy wpłacili za przejazd A4 w sumie 409,2 mln zł

Z przedstawionego raportu wynika, że z tytułu opłat za przejazd autostradą A4 spółka Stalexport Autostrada Małopolska, bezpośrednio zarządzająca tym, odcinkiem, uzyskała przychód w wysokości 409,2 mln zł.
Ogółem cała grupa Stalexport Autostrady S.A. osiągnęła przychody w wysokości 413,9 mln zł, jednak zysk netto wyniósł 85,7 mln zł i był o 10 proc. niższy niż w 2021 roku.

Emil Wąsacz nie jest już prezesem grupy Stalexport Autostrady

Warto też dodać, że po 22 latach zarządzania grupą – ze stanowiska prezesa zarządu grupy Stalexport Autostrady S.A i Stalexport Autostrady Małopolskiej S.A. odszedł Emil Wąsacz. Wieloletni prezes (były minister skarbu państwa w rządzie Jerzego Buzka) przeszedł na emeryturę. Jego miejsce 1 marca zajął Andrzej Kaczmarek. Ostatnio był zawodowo związany ze spółką Tauron Inwestycje gdzie pełnił funkcję prezesa Zarządu, od grudnia 2022 r. jest także wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Knauf Jaworzno III.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera