Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalinogrodem mogły być Tychy. Wybrano Katowice [HISTORIA DZ]

Justyna Przybytek
Reprodukcja pocztówki ze Stalinogrodu
Reprodukcja pocztówki ze Stalinogrodu arc. Muzeum Historii Katowic
Przemianowanie Katowic na Stalinogród to było olbrzymie przedsięwzięcie, którego kosztów nikt dotąd nie oszacował. Swoje nazwy zmieniły nie tylko miasto i województwo, ale także dziesiątki i setki zakładów pracy i szkół. Katowice Stalinogrodem stały się 7 marca 1953 roku. Od wczoraj na łamach DZ, przy okazji 60-lecia tego wydarzenia, wspominamy życie w Stalinogrodzie.

Pamiątkę ze Stalinogrodu w domowym archiwum odnalazł nasz Czytelnik. - To "Zaświadczenie Kwalifikacyjne" stwierdzające moją przydatność jako drukarz - maszynista typograficzny w nieistniejących już Stalinogrodzkich Zakładach Graficznych - wspomina. W zakładach, które na przemian mieściły się w Katowicach, Stalinogrodzie i w końcu znów w Katowicach, nasz Czytelnik pracował aż do emerytury.

Co ciekawe, nie było przesądzone, któremu polskiemu miastu przypadnie w udziale "zaszczyt" noszenia imienia sekretarza generalnego KPZR. Rozważano, aby spadł na młodsze miasto - Tychy, albo na krakowską Nową Hutę. Był też pomysł, aby Stalinogrodem stała się Częstochowa. Z tego ostatniego pomysłu zrezygnowano, bo - jak głosi plotka - ktoś rezolutnie zauważył, że niespecjalnie dobrze będą brzmiały pielgrzymki urządzane zamiast na Jasną Górę, do Stalinogrodu.

Wedle innej anegdoty, któryś z partyjnych działaczy miał jako kontrargument rzucić hasło brzmiące jeszcze gorzej, a mianowicie: "Matka Boska Stalino-grodzka". Padło w końcu na Katowice, choć do końca nie wiadomo dlaczego.

Losy Katowic podzieliło jednak znacznie więcej miast byłego ZSRR. Po śmierci Stalina (5 marca) miast noszących jego imię było co najmniej kilkanaście. Sporo z nich przechrzczono jeszcze na kilka lat przed jego śmiercią. I tak rumuński Brasov był Orasul Stalin, na Ukrainie zamiast Doniecka pojawiło się Stalino, a w niemieckim Eisenhüttenstadt powstało robotnicze osiedle Stalinstadt. Nazwę Stalin przyjęły też albańskie miasto Kucowa i bułgarska Warna. Wątpliwy zaszczyt nie ominął też Gerlacha, najwyższego szczytu Tatr, którego nazwę zmieniano na Stalinov stit. Znacznie wcześniej, bo w 1932 roku, podobny los spotkał najwyższą górę Tadżykistanu i Pamiru - szczyt Ismaila Samaniego przemianowany został na Pik Stalina.

Również na długo przed śmiercią wodza ZSRR, bo już od 1925 roku (do 1961 roku), Stalingradem stał się radziecki Wołgograd. Co ciekawe, od tego roku Wołgograd przez sześć dni każdego roku będzie ponownie Stalingradem. A tamtejsi komuniści chcieliby, aby nazwa powróciła na stałe.

Z własnej inicjatywy nazwę Place de Stalingrad placowi nad metrem nadały w 1945 roku władze Paryża, a rok później nazwę Stalingrad otrzymała sama stacja metra w Paryżu. Dopiero w latach 90. ubiegłego wieku nazwę placu doprecyzowano i zmieniono na Place de la Bataille-de-Stalingrad (plac Bitwy Staliningradzkiej).

Macie pamiątki ze Stalinogrodu, zdjęcia z tamtego okresu, a może wspomnienia o krążących wówczas dowcipach. Piszcie i wysyłacie na adres [email protected]


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!