Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan epidemii koronawirusa obowiązuje w Polsce. Co to oznacza? Czy do walki z epidemią będzie można powołać każdego?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
W okresie od dnia 20 marca 2020 roku do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - podpisał Łukasz Szumowski
W okresie od dnia 20 marca 2020 roku do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - podpisał Łukasz Szumowski adam jankowski / polska press
Stan epidemii obowiązuje w całej Polsce. Wprowadza nowe obostrzenia. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, zadecydował o wprowadzeniu na terenie całej Polski stanu epidemii koronawirusa. Co to oznacza w praktyce? W zasadzie rozporządzenie nie różni się wiele od tego, na mocy którego tydzień wcześniej wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak zaostrzenie kar za opuszczenie kwarantanny oraz wydłużenie okresu zamknięcia szkół. Według ustawy do pracy przy zwalczaniu epidemii będzie mógł być teraz powołany... każdy? Rządzący będą mieli też możliwość wyznaczenia stref zero wokół ogniska koronawirusa.

W Polsce wprowadzono stan epidemii

Polski rząd zaostrzył w piątek, 20 marca, instrumenty przeciwdziałania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Obowiązujący dotąd stan zagrożenia epidemicznego zastąpił stan epidemii.

W okresie od dnia 20 marca 2020 roku do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - podpisał Łukasz Szumowski.

Jak stan epidemii wpłynie na życie Kowalskiego?

Jak stan epidemii wpłynie na życie Kowalskiego? Przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia dokument praktycznie niczym nie różni się od tego, którym ustanowiono tydzień wcześniej stan zagrożenia epidemicznego.

Oczywiście, niezmienne pozostają kontrole na granicach naszego kraju.

Osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana: (...) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, (...) trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy - podpisał Łukasz Szumowski.

Podczas wspomnianych wyżej kontroli osoby wjeżdżające do Polski muszą podać funkcjonariuszom straży granicznej informacje na temat miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać kwarantannę, a także dane kontaktowe. Te zostają później wprowadzone do systemu, w który wgląd ma m.in. sanepid, policja czy NFZ.

Zobacz koniecznie

Od kwarantanny istnieją jednak wyjątki. Te obejmują np. osoby pracujące na co dzień za granicą, które rano wychodzą z domu w Polsce, a popołudniu do niego wracają. Zwolniona z kwarantanny jest również część zawodowych kierowców, a także żołnierze i inni mundurowi.

W mocy pozostaje również zakaz organizowania jakichkolwiek zgromadzeń powyżej 50 osób.

Do odwołania zamknięta pozostanie większość sklepów, za wyjątkiem tych prowadzących sprzedaż żywności, kosmetyków, środków czystości, produktów leczniczych i wyrobów medycznych, gazet, artykułów budowlanych, artykułów dla zwierząt oraz paliw.

Nie przegap

Minister zdrowia podtrzymał również decyzję o zamknięciu wszelkiego rodzaju miejsc świadczących usługi gastronomiczne, które mogą jedynie przygotowywać jedzenie na wynos. Odwołane zostają wszystkie wystawy, spektakle, seanse kinowe czy wydarzenia sportowe. Zamknięte pozostają muzea oraz archiwa.

Do walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2 będzie mógł być teraz powołany każdy?

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje następujący zapis:

Pracownicy zakładów opieki zdrowotnej, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalcza-niem epidemii.

To jednak jeden z daleko idących i mało realnych do zrealizowania scenariusz, aby zwykły Kowalski został powołany do zwalczania epidemii. Od tegoż ustawodawca również przewidział wyjątki: osoby poniżej 18 lub powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby ze stwierdzoną niezdolnością do pracy oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska w państwie, w tym posłowie i senatorowie.

Wyżej cytowana ustawa przewiduje również, iż pracownikom opieki zdrowotnej i innym osobom podejmującym działania w celu zapobiegania epidemii przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszom publicznym.

Rząd zamknie miasta, w których będzie szerzył się koronawirus?

Czy zamknięte zostaną miasta, w których będzie szerzył się koronawirus? Brzmi to jak scenariusz scienc-fiction, ale teraz będzie to możliwe. Wprowadzenia stanu epidemii daje możliwość wyznaczenia stref zero wokół ognisk wirusa.

Jeszcze przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w internecie pojawiły się fake newsy mówiące o tym, że część miast w Polsce zostanie odcięta przez wojsko. Nic takiego nie miało miejsca i na razie się na to nie zapowiada. Uspokajamy, że to jedynie jedna z możliwości prewencyjnych działań przeciw epidemii SARS-CoV-2.

Wojewoda może nakazać udostępnienie budynku na rzecz walki z epidemią

Stan epidemii daje za to bardzo ważne narzędzie do rąk wojewody.

Nakazuje się udostępnienie, w celu zwalczania epidemii, nieruchomości, lokali i terenów (…) Wojewoda, na podstawie informacji uzyskanej od właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, informuje właściciela o obowiązku udostępnienia nieruchomości, lokalu i terenu – podpisał Łukasz Szumowski.

Udostępnienie wyżej wymienionych miejsc może być przeprowadzone w celu walki z epidemią.

Premier zapowiedział zaostrzenie kary za złamanie kwarantanny oraz zamknięcie szkół do Wielkanocy

Wydaje się, że jedyną istotną zmianą pomiędzy stanem zagrożenia epidemicznego a stanem epidemii jest zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego zaostrzenie kary za złamanie kwarantanny. Dotychczas wynosiła ona 5 tysięcy złotych. Teraz zostanie podniesiona do 30 tysięcy złotych. Nie wynika to jednak bezpośrednio z zapisów rozporządzenia o wprowadzeniu stanu epidemii.

Przypomnijmy, że kwarantanna nie obowiązuje jedynie osób przybywających do Polski z zagranicy.

Sanepid może zarządzić kwarantannę każdemu, u kogo zachodzi prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Możliwe są tutaj także takie środki, jak izolacja oraz nadzór epidemiologiczny.

Premier poinformował również o przedłużeniu zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół i uniwersytetów do Wielkanocy, co także zapisane zostało w osobnym rozporządzeniu.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

ARTYKUŁY DLA DZIECI I MAM - POMOCNE PODCZAS WIOSENNYCH INFEKCJI >> Sprawdź w naszym sklepie co może się przydać <<

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera