MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stan ostrzegawczy na Odrze w Chałupkach. Od północy poziom wód podniósł się o dwa metry. W Cieszynie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

Robert Lewandowski
W Cieszynie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe
W Cieszynie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe Autorstwa Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32864482
Ekstremalne opady deszczu, które minionej nocy nawiedziły południową część województwa śląskiego spowodowały, że na części rzek odnotowywany jest wzrost wysokości wód. W powiecie cieszyńskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe, zaś Odra w Chałupkach przekroczyła już stan ostrzegawczy.

Pogotowie przeciwpowodziowe w pow. cieszyńskim

Kilkugodzinne opady, które minionej nocy pojawiły się nad południową częścią województwa śląskiego, spowodowały liczne podtopienia między innymi w Bielsku-Białej. Zalanych jest wiele ulic, prywatne posesje oraz obiektów użyteczności publicznej.

W związku z ulewami, coraz trudniejsza sytuacja występuje na rzekach. Dotyczy to nie tylko Bielska-Białej i całego powiatu, ale również powiatu cieszyńskiego. We wtorek 4 czerwca, od godz. 8:15, starosta cieszyński ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje na terenie miast i gmin powiatu cieszyńskiego do odwołania.

- Jednocześnie starosta zobowiązała burmistrzów, wójtów oraz wszelkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska - poinformowało nad ranem cieszyńskie starostwo.

O godzinie 10:40, stan wody na Olzie wynosił 207 cm. Rzeka przekroczyła już w tym miejscu stan ostrzegawczy i zbliża się do stanu alarmowego, który wynosi 230 cm.

Stan ostrzegawczy na Odrze w Chałupkach. Poziom wód podniósł się o dwa metry

Podnosi się również poziom rzek na Odrze, w powiecie raciborskim. O godzinie 10:50, Odra przekroczyła już stan ostrzegawczy w Chałupkach - osiągając 315 cm, przy stanie ostrzegawczym 300 cm oraz w Krzyżanowicach - osiągając 378 cm, przy stanie ostrzegawczym 360 cm. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Raciborzu-Miedoni, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje ponad 60 cm.

IMGW wydało jednak ostrzeżenia hydrologiczne dla Raciborszczyzny. Na obszarze Odry od Chałupek do Koźla, występują gwałtowne wzrosty stanów wody po silnych opadach deszczu na terenie Czech i Polski. Prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Na Olzie, Czadeczce, Psinie, Rudzie, Bierawce i Kłodnicy, w obszarach występowania silnego deszczu z burzami stany wody będą podnosić się, przejściowo wzrosty mogą być gwałtowne. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie w Istebnej na Olzie, gdzie w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów nie wyklucza się przekroczenia stanu alarmowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni