Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stania: Narodowość śląska nie istnieje, ale niewykluczone, że kiedyś będzie

Andrzej Stania
Andrzej Stania
Andrzej Stania arc.
W naszym prawie nie ma narodowości ani mniejszości śląskiej. Są organizacje które zabiegają o uznanie śląskiej narodowości współpracując z fachowcami i biorą udział w pracach "Śląskiego Stołu". Póki co taka narodowość w polskim ustawodawstwie nie istnieje, choć nie jest wykluczone, że tak się kiedyś stanie - mówi Andrzej Stania, prezes Związku Górnośląskiego.

Rozmowa z Andrzejem Stanią prezesem Związku Górnośląskiego

Mówi pan, że wyniki spisu powszechnego działają na Warszawę jak płachta na byka. Czemu pan tak sądzi?
Polaryzacja między Polakami powiększa się ze względów religijnych, poparcia dla tej czy innej opcji politycznej, różnicy w dochodach osób i standardów życia czy rozumienia sytuacji geopolitycznej w jakiej Polska się znajduje. Stąd dokładanie jeszcze jednego czynnika jakimi są aspiracje Ślązaków takie porównanie uzasadniają.

CZYTAJ TAKŻE:
Smolorz o narodowości śląskiej: Co mówi Stania, co mówią Ślązacy

Wiele osób ma do pana jako do szefa ZG żal, że tak ostro wypowiada się pan na temat narodowości śląskiej. Pana zdaniem taka narodowść nie istnieje.
Narodowość to przynależność do określonego narodu. W naszym prawie nie ma narodowości ani mniejszości śląskiej. Są organizacje które zabiegają o uznanie śląskiej narodowości współpracując z fachowcami i biorą udział w pracach "Śląskiego Stołu". Póki co taka narodowość w polskim ustawodawstwie nie istnieje, choć nie jest wykluczone, że tak się kiedyś stanie. Przynależność narodowa religijna, nie jest kryterium przynależności do Związku Górnośląskiego. Więc nie ma się co dziwić, że wyniki spisu, dla mnie są drugorzędne. Każdy człowiek dobrej woli może zostać członkiem Związku Górnośląskiego, obojętnie czy czuje się Niemcem, Czechem, Ślązakiem, Ukraińcem, Romem, Ormianinem czy Polakiem. W "Stanowisku ... wobec spisu powszechnego" wyraźnie zaznaczyliśmy, że każdy członek Związku Górnośląskiego powinien wpisać taką narodowość, jaką mu serce dyktuje.

Jaki jest pana stosunek do zabiegów o uznanie śląskiego za język?
W "Deklaracji" Związku Górnośląskiego i "Stanowiskach..."formułowanych przy okazji ważnych wydarzeń mówimy, że troszczymy się o utrzymanie tożsamości regionalnej, w tym dialektu śląskiego, wspieramy edukację, badania naukowe, w tym historyczne. Dialektu czy gwary śląskiej uczymy się w domu od rodziców, dziadków, kolegów. Propagujemy ją wśród uczniów, nobilutujemy ją jako mowę piękną, mającą swój udział w zachowaniu tożsamości, staramy się dowartościować młodych ludzi, którzy potrafią się nią dobrze posługiwać. Są organizacje, które zabiegają o uznanie gwar śląskich za język i tym się zajmują współpracując z fachowcami i mają do tego prawo. Ilekro zwracają się do nas o pomoc - zawsze pomagamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!