Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Kania nie żyje. Zmarł ostatni żyjący były przywódca PZPR

Stefan Kowlaski
Stanisław Kania nie żyje. Zmarł ostatni żyjący były przywódca PZPR
Stanisław Kania nie żyje. Zmarł ostatni żyjący były przywódca PZPR Archiwum Polska Press Grupy
We wtorek 3 marca w Warszawie zmarł Stanisław Kania, wieloletni działacz komunistyczny, a w latach 1980-1981 I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Już w wolnej Polsce był sądzony z zarzutem wprowadzenia stanu wojennego, jednak w 2012 został przez sąd uniewinniony. Stanisław Kania miał 93 lata.

Stanisław Kania urodził się w 1927 roku we Wrocance koło Jasła. W czasie wojny walczył w Batalionach Chłopskich. W 1945 roku został członkiem Związku Walki Młodych i Polskiej Partii Robotniczej. Ukończył m.in. szkołę partyjną przy KC PZPR oraz liceum dla pracujących. Przez całe życie związany był z partią pracując m.in. jako sekretarz Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego, sekretarz KC i członek Biura Politycznego. Z ramienia partii nadzorował m.in. milicję, służbę bezpieczeństwa i wojsko.

Od 6 września 1980 roku do 18 października 1981 roku Stanisław Kania pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR. Objął stanowisko po odsuniętym od władzy Edwardzie Gierku i jego ekipie. Na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego Kanię odwołano, a jego miejsce zajął Wojciech Jaruzelski. Nie oznaczało to jednak końca jego partyjnej kariery, bo w latach osiemdziesiątych był m.in. we władzach Frontu Jedności Narodu, a także członkiem Rady Państwa. Od 1972 do 1989 roku Stanisław Kania był też posłem na Sejm PRL.

W 2008 roku Stanisław Kania obok generałów Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka zasiadł na ławie oskarżonych w procesie przeciwko tym, którzy w grudniu 1981 roku wprowadzili w Polsce stan wojenny. Były przywódca PZPR oskarżony był o udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym jako członek grupy, która przygotowywała wprowadzenie stanu wojennego. Groziło mu osiem lat więzienia, jednak w 2012 roku sąd zdecydował o jego uniewinnieniu. Podczas procesu Kania podkreślał, że był przeciwny wprowadzeniu stanu wojennego i opowiadał się za politycznym rozwiązaniem sytuacji w kraju.

"Gazeta Wyborcza", która jako pierwsza podała informację o śmierci Stanisława Kani pisze o zapaleniu płuc jako przyczynie śmierci.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera