Star Wars. Phasma. Czy książka ratuje tę postać? RECENZJA

  Star Wars. Phasma. Czy książka ratuje tę postać? RECENZJA

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od kilku miesięcy na polskim rynku fani Gwiezdnych Wojen mogą zapoznać się z historią kapitan Phasmy, która po raz pierwszy pojawiła się na kinowym ekranie w "Przebudzeniu mocy". Niestety twórcy filmowi nie poświęcili tej postaci zbyt wiele czasu ekranowego i prawdopodobnie jej obecność w uniwersum zakończyła się w filmie "Ostatni Jedi". Ten niewybaczalny przez fanów błąd próbuje naprawić książka Delilah S. Dawson, w której autorka zgłębia historię Phasmy sportretowanej na srebrnym ekranie przez Gwendoline Christie. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Uroboros.
  Star Wars. Phasma. Czy książka ratuje tę postać? RECENZJA

  ©mat. prasowe

  "Phasma" jest wprowadzeniem do filmu "Star Wars: Ostatni Jedi" i jego adaptacji książkowej, która w lipcu ukazała się również nakładem wydawnictwo Uroboros. Obie książki opowiadają już historie z nowego kanonu Gwiezdnych Wojen i ściśle nawiązują do nowej trylogii filmowej. W filmach kapitan Phasma wraz z generałem Huxem i Kylo Renem dowodziła wojskami Najwyższego Porządku. Została ona przydzielona do bazy Starkiller, gdzie codziennie dokonywała długich, wielokilometrowych, pieszych patroli. Szkoliła ona Korpus FN by byli fanatycznymi wojownikami. Poznajemy ją już jako postrach żołnierzy Najwyższego Porządku i wrogów dawnego imperium. Jej postura, wzrost i błyszcząca, chromowana zbroja budzą respekt, ale i ciekawość o to, kto kryje się pod maską.

  Odpowiedź na to pytanie próbuje zawrzeć w swojej powieści Delilah S. Dawson. Losy Phasmy śledzimy z perspektywy pojmanego przez Najwyższy Porządek szpiega Ruchu Oporu o imieniu Vi Moradi. Przesłuchiwany przez kapitana Kardynała szpieg zbierał informacje o Phasmie, a teraz musiał wyjawić je człowiekowi, który chce ją zdyskredytować. Jego opowieść snuta jest także z perspektywy innych osób, co sprawia, że postać Phasmy widzimy tylko z zewnątrz. Nie poznajemy jej myśli i rozterek wewnętrznych, dopiero na koniec, na chwilę dochodzi do głosu.

  Interesująca natomiast jest planeta, z której pochodzi tytułowa bohaterka. Parnassos to postapokaliptyczny świat, do którego po zestrzeleniu statku Najwyższego Porządku trafia generał Brendol Hux, ojciec bohatera znanego z nowej trylogii sequeli. Parnassus to niegdyś kwitnąca planeta, która po nuklearnej katastrofie stała się jałowym pustkowiem, który Phasma i jej kompani chcą opuścić. Ucieczka z umierającego świata okazuje się dla bohaterów wcale nie taka łatwa. Podczas lektury poznajemy liczne przygody uciekinierów, co przysparza czytelnikowi sporo dobrej zabawy. Historia nieuchronnie dąży do konfrontacji Phasmy i Kardynały. Jak do niego doszło, dowiecie się czytając "Phasmę".


  Fani Gwiezdnych Wojen będą z tej lektury zadowoleni, gdyż to kolejna książka dotykająca negatywne postacie z tego uniwersum. Niestety po jej lekturze o Phasmie wciąż nie wiemy tyle, ile byśmy chcieli, ale może to właśnie tajemniczość buduje zainteresowanie tą postacią?

  Już wkrótce nakładem wydawnictwa Uroboros ukaże się kolejna powieść ze świata Gwiezdnych Wojen, tym razem będzie ona nawiązywała do serialu "Gwiezdne Wojny. Wojny Klonów", a jej bohaterką będzie Ahsoka. Swoją drogą kilka dni temu Disney ogłosił powstanie kolejnego sezonu serialu, który zakończył swój żywot w 2014 roku, dlatego to świetna okazja do odświeżenia sobie tego serialu i poznanie dalszych losów uczennicy Anakina Skywalkera w formie książkowej.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo