18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara sztolnia w Rudzie Śląskiej? Trop prowadzi do Nowego Bytomia [ZDJĘCIA]

Joanna Oreł
Jesteśmy w Nowym Bytomiu, nieopodal zakładów Promus. Widzimy rów, więc woda musi być już blisko.

Po kilku minutach wreszcie jesteśmy na miejscu. Przed nami zarośnięty staw. Być może to właśnie w jego pobliżu znajdowało się wejście do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, której fragment znajduje się w Rudzie Śląskiej. Tak sądzi rudzianin Rudolf Woźniczka.

Przypomnijmy: władze miasta chcą uruchomić sztolnię dla zwiedzających. Jednak póki co, nie wiadomo, gdzie było wejście i wyjście z niej oraz jaki był dokładny przebieg korytarzy.

Jedynym źródłem informacji są stare mapy. Właśnie jedna z nich zaintrygowała Woźniczkę, który zadzwonił do naszej redakcji.

- Za dziecka bawiliśmy się przy Lichtlochu, czyli wlocie słonecznym nr 18 (to tunele drążone w głąb ziemi - przyp. red.). Był przy stawie przy nasypie kolejowym w Nowym Bytomiu. Być może to tam właśnie było wejście do sztolni? - zastanawia się.

Władze Rudy Śl. sądzą natomiast, że zejścia mogą być na terenie Rudy oraz Bielszowic.

Zacznijmy od starych map

Rozmowa z Dariuszem Walerjańskim, szefem Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki KWK Guido z Zabrza

Mówiąc o sztolniach, wymienia się Zabrze czy Tarnowskie Góry. Co z innymi obiektami?
Na terenie kraju zachowało się wiele sztolni i pochodzą one z różnych epok, od XIV wieku przez XVIII-XIX, do współczesnych z lat 60. XX wieku.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Najwięcej z nich zachowało się na terenie Dolnego Śląska, ale nie wszystkie są dostępne dla turystów. To np. sztolnia "Złotych Wołów", znajdująca się w Wałbrzychu, o długości ponad 450 metrów, czy Sztolnia St. Georg z XIX w. w Modliszowej.

Które są najciekawsze?
Moim zdaniem na uwagę zasługują Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej - od niedawna udostępniona dla turystów, oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Oczywiście, gdy ruszy zabrzańska Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, to będzie "turystyczny hit" .

Wiadomo, jaki jest przebieg sztolni w Rudzie Śląskiej?
Nie mam wiedzy, gdzie może być wejście do Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Ale gdybym miał jej szukać, to tylko głęboko w podziemiach i tam, gdzie znajdowały się kopalnie węgla kamiennego, które sztolnia odwadniała, pod którymi ona przechodziła i fizycznie z nią były połączone górniczymi chodnikami.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Oczywiście to wszystko wymaga przeprowadzenia kwerendy archiwalnej i szukania byłych pracowników rudzkich kopalń, którzy np. byli odpowiedzialni za wentylację i znali każdy zakamarek swojej kopalni. Oni na pewno będą wiedzieli, jak dostać się do sztolni.

A co pokazują mapy?
Na starych mapach tzw. "dziesiątkach" wydawanych np. w 1902 roku jest bardzo dobrze widoczny przebieg sztolni przez Rudę Śląską, można nawet odczytywać nazwy szybów w kopalniach.

Patrząc na te mapy, wejścia do sztolni należy szukać tam, gdzie np. znajdowały się szyby Zofia, Charlotte. Niestety, w niektórych tych miejscach gdzie znajdowały się szyby i kopalnie, stoją dziś bloki mieszkalne!

Ile trwa proces przygotowania sztolni do uruchomienia?
To jest długi proces, poprzedzony ekspertyzami i badaniami historycznymi. Kiedy to wykonamy, musimy się dostać fizycznie do sztolni, która na terenie Rudy Śląskiej będzie na poziomie poniżej 50 metrów i zobaczyć, w jakim stanie technicznym jest zachowana. Ponownie trzeba wykonać ekspertyzę i oszacować koszt prac górniczych.

Gdzie Waszym zdaniem mogą być zejścia do sztolni? Czekamy na pomysły!

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!