Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starostą powiatu pszczyńskiego została kobieta - Barbara Bandoła

Jolanta Pierończyk
Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego
Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego starostwo powiatowe
Starostą powiatu pszczyńskiego została kobieta - Barbara Bandoła, przewodnicząca rady powiatu w poprzedniej kadencji. Natomiast przewodniczącym nowej rady powiatu na lata 2018-2023 został Paweł Sadza, starosta pszczyński od 2010 do 2018 r. , wiceprzewodniczącym rady - Krystian Szostak, dotychczasowy wicestarosta.

Barbara Bandoła, dotychczasowa przewodnicząca rady powiatu pszczyńskiego została starostą pszczyńskim.

- Kierowanie pracami, tą wykonawczą stroną powiatu tak rozpędzonego, jak to działo się przez ostatnie osiem lat, to nie lada wyzwanie. Jestem przekonana, że zarówno starosta Paweł Sadza, zarządy, które mu towarzyszyły, urzędnicy, naczelnicy, dyrektorzy, w końcu cała rada i gminy wykorzystały ten czas optymalnie, mając te możliwości, jakie w tym czasie były, pozyskując środki, jakie można było pozyskać. Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mają z tego wiele pożytku. Moim zadaniem jest z innej strony wejść w ten zespół i tak jak podziwiałam państwa jako zespół, pracowników starostwa, tak będzie to dla mnie olbrzymi zaszczyt mówić, że jest to również mój zespół i będę szczęśliwa, jeżeli państwo będziecie chcieli to również tak postrzegać - powiedziała Barbara Bandoła.
Jej kandydaturę na urząd starosty zgłosił Paweł Sadza, który na tym stanowisku spędził osiem lat swojego życia.
- Jest jedną z radnych powiatowych z najdłuższym stażem, właśnie rozpoczyna 4. kadencję w radzie powiatu. W latach 2010-2014 była członkiem zarządu powiatu pszczyńskiego, a przez ostatnie cztery lata - przewodniczącą rady powiatu - mówił.

Barbara Bandoła jest absolwentką filologii polskiej. Podyplomowo studiowała organizację i zarządzanie oświatą, oligofrenopedagogikę. Ma również studia dla liderów samorządu lokalnego. Przez 30 lat była dyrektorem SP nr 2 w Woli oraz Gimnazjum nr 2 im ks. prof. Józefa Tischnera. Pracowała również jako nauczyciel akademicki, prowadząc zajęcia dla przyszłej kadry kierowniczej oświaty i nauczycieli.

Jej nowo wybrany zastępca, Damian Cieszewski, jest od 14 lat dyrektorem ZS 1 w Pszczynie. W latach 1992-94 był najmłodszym radnym miejskim. Przez dwie ostatnie kadencje był radnym powiatowym i przewodniczącym komisji edukacji, zdrowia, kultury i sportu.
Nowy wicestarosta działa też w zarządzie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i jest członkiem Zespołu Regionalnego Pszczyna.

Nim jednak doszło do podziału najwyższych stanowisk w powiecie, wszyscy radni złożyli ślubowanie.
- Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu polskiego. Strzec suwerenności i interesów państwa polskiego. Czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli... - taki był początek, a na koniec mówili „Tak mi dopomóż Bóg”.
Każdy radny otrzymał zaświadczenie o mandacie radnego powiatowego i białą różę.
Dopełnieniem wyborów władz powiatu były wybory członków zarządu. Etatowym członkiem zarządu został Grzegorz Nogły z Pawłowic, który w poprzedniej kadencji również nim był, a jeszcze wcześniej wicestarostą.
Członkami zarządu zostali też Grzegorz Wanot (w poprzedniej kadencji wiceburmistrz Pszczyny, a wcześniej wiceprzewodniczącym rady powiatu) i Stefan Ryt, wójt Kobióra przez 20 lat, a teraz wójt honorowy tej gminy. W poprzedniej kadencji również był członkiem zarządu powiatu pszczyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!