MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starówka w Gliwicach wyłączona z ruchu. Kawiarnie przy zamkniętych ulicach stawiają ogródki gastronomiczne

MAKI
Starówka w Gliwicach jest wyłączona z ruchu kołowego, co ma pobudzić restauratorów do otwierania ogródków gastronomicznych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Starówka w Gliwicach jest wyłączona z ruchu kołowego, co ma pobudzić restauratorów do otwierania ogródków gastronomicznych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maki
Starówka w Gliwicach została zamknięta dla ruchu kołówego. Nie będzie już można przejeżdżać obok kawiarni i ogródków gastronomicznych. Po nowemu na gliwickiej Starówce: od czwartku, 16 lipca, obowiązują zmiany w organizacji ruchu. Jak zareagowali restauatorzy i mieszkańcy?

Zamknięte uliczki, miejsce dla 23 ogródków gastronomicznych

Po nowemu na gliwickiej Starówce: od czwartku, 16 lipca, obowiązują zmiany w organizacji ruchu. Niektóre odcinki staromiejskich są wyłączone z ruchu. Ul. Plebańska - zamknięta zostanie na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nowe możliwości już wykorzystała część restauratorów. Przypomnijmy, że konserwator zabytków zgodził się na ustawienie aż 23 nowych punktów, a miasto zmniejszyło opłatę za wystawienie ogródków o 70 procent.
Na razie jednak powstaje takich kilka. Na przykład przy popularnym lokalu Ibu Craft przy ul. Matejki, inne lokale szykują taką atrakcję.

Nie przeocz

Kawiarenki mogą powstać także na ul. Zwycięstwa, Bankowej, Matejki i Bednarskiej.
- Tam, gdzie to będzie konieczne, ogródki staną w miejscach obecnego postoju samochodów, w zamian zaś będzie możliwość korzystania z wielopoziomowych parkingów przy ul. Jana Pawła II i Dunikowskiego - zapowiadają w mieście.
Jak zapowiadają bowiem władze miasta, stworzyły możliwości nie tylko na zamkniętych ulicach. Kto się wybiera do Gliwic, na biesiadowanie w ogródku gastronomicznym, może skorzystać już teraz, jak naliczyliśmy, z 12 ogródków na samej płycie Rynku.

Kierowcy nadal jeżdżą

Ma być bezpieczniej i przyjaźniej dla pieszych - tak tłumaczą władze miasta. Uliczki na Starówce od dawna miały służyć przede wszystkim pieszym. Temu służyło wprowadzenie tam tzw. strefy zamieszkania, gdzie piesi mają bezwzględne pierwszeństwo, a auta - ograniczenie prędkości do 20 km na godzinę. Teraz władze miasta poszły jeszcze dalej.

Od czwartku, 16 lipca, kierowcy muszą się szybko przyzwyczaić, że teraz jeszcze mniej miejsca w tym rejonie jest dla nich. Potem do akcji wkroczy straż miejska.

Na gliwickiej Starówce ustawiano oznakowanie zmieniające zasady poruszania się po tej części miasta. Niektóre odcinki staromiejskich uliczek są wyłączone z ruchu - przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Jak radzą sobie kierowcy w nowych warunkach? Wciąż można spotkać osoby, które wjeżdżają w rejon, który już jest oznakowany jako zamknięty dla ruchu, parkują tam.

- Wciąż jeżdżą na pamięć - słyszymy w jednej z restauracji, która przygotowuje się dopiero do wystawienia ogródka.
Pierwsze stoliki pojawiły się już na ulicy Średniej. Mieszkańcy czekają także na stoliki przy ul. Plebańskiej, gdzie na krótkim odcinku jest dużo punktów gastronomicznych.

- Dobry pomysł, od dawna prosiło się, żeby siąść w tym rejonie przy stoliku w plenerze - mówi nam pan Piotr, który z przyjaciółmi często odwiedza gliwickie knajpki. - Na Plebańskiej takich miejsc jest sporo, to krótka, wąska uliczka. Nie wiem po co, na siłę pchają się tu kierowcy. To miejsce wymarzone na posiedzenie sobie na dworze, przy stoliku.

Jak podkreśla podinsp. Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji, jak dotąd gliwiccy policjanci nie otrzymywali zgłoszeń z prośbą o interwencję. Kierowcy mają więc szansę przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu na Starówce.

Musisz to wiedzieć

Jakie ulice są zamknięte?

Ul. Plebańska jest wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych
Ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej: wyłączony z ruchu od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec
Ul. Średnia jest teraz jednokierunkowa – ruch odbywa się od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych

Na ulicach wyłączonych z ruchu mieszkańcy mają zapewniony dojazd do posesji. Postój pojazdów dopuszczony jest w wyznaczonych miejscach, w czasie nie przekraczającym 15 minut - przypomina rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.
Bez ograniczeń wjadą tam pojazdy uprzywilejowane i służb ratunkowych.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera