Stary dworzec w Katowicach ma pecha. Zabytek popada w ruinę [ZDJĘCIA]

Justyna PrzybytekZaktualizowano 
Wejście główne, od strony ulicy Dworcowej - zamkniete Arkadiusz Gola
Chyba tłumię złość - taki napis, pośród setek innych, widnieje na elewacji starego dworca w Katowicach. Napis wygląda fatalnie, ale trafia w sedno: jeden z najładniejszych budynków w stolicy regionu - a do tego zabytek - na naszych oczach popada w ruinę. Niegdyś był to piękny i elegancki dworzec. Przed pierwszą wojną światową oraz w międzywojniu służył nie tylko podróżnym, ale i był miejscem spotkań lokalnej socjety.

Przesiadka Wilhelma II

Dworcowe restauracje były podzielone na cztery kategorie: dwie pierwsze bardzo eleganckie, trzecia zwyczajna, a czwarta dla najbiedniejszych. W eleganckiej zatrzymał się król pruski Wilhelm II.

- Miał przesiadkę w drodze na polowanie w Pszczynie, więc przyjmował w restauracji na dworcu radę miejską z burmistrzem. A gdy w 1922 r. do Katowic przyjechała warszawska śmietanka, czyli Trąmpczyński, marszałek sejmu i cały szereg senatorów i generałów, to też ich przyjęto i tu jedli śniadanie - opowiadała na łamach DZ Jadwiga Lipońska-Sajdak, była dyrektorka Muzeum Historii Katowic.

Dziś w starym dworcu można przyjmować co najwyżej kloszardów. Budynek straszy doraźnie połatanym dachem, odpadającym tynkiem i dyktą w oknach. Co gorsza, stał się też wieszakiem na paskudne reklamy, jest ich tu kilka, a wśród nich są wielkoformatowe płachty.

Gmach składa się z kilku segmentów, w większości zamkniętych na cztery spusty, ale nie wszędzie są kłódki. Jest tu też... dansing oraz punkt kasowy MOPS. Natomiast w dawnym holu głównym, hotel Monopol urządził parking dla swoich gości. Oburzenie mieszkańców i historyków sztuki sprawiło, że hol szczelnie zasłonięto blaszaną bramą.

Czwarty rok remontu

Dworzec swoje funkcje pełnił do wybudowania nowej hali na placu Szewczyka. Hala została oddana do użytku w 1972 r. Od dawna nie jest też już we władaniu PKP, a ma dwóch prywatnych właścicieli. Mniejsza część, od strony ulicy św. Jana, to własność Holdingu Liwa, czyli właściciela Monopolu. Holding w sprawie remontu swojej części od lat jednak milczy.

Większa część jest natomiast w posiadaniu polsko-włoskiej spółki Eurostar Real Estate, która kupiła budynek pięć lat temu od PKP za około 45 milionów złotych. Jej prezes, Marek Koźmiński, deklarował wówczas, że swój fragment budowli odrestauruje, a wewnątrz powstaną eleganckie restauracje i butiki. Tyle, że remont miał rozpocząć się w 2009 r.

- Pytanie, kiedy się rozpocznie, to pytanie do miasta: kiedy powstanie parking podziemny pod ulicą Dworcową? - mówi Marek Koźmiński. Twierdzi, że w każdej chwili mogą ruszyć prace projektowe przebudowy. - Mamy uzgodnienia konserwatorskie, ale w dzisiejszych czasach tego typu obiekt nie będzie działał bez parkingu, a o jego budowie mówiło się już, gdy nabywaliśmy dworzec - wyjaśnia.
Jak utrzymuje były piłkarz i wiceprezes PZPN, gdyby budowa podziemnego parkingu rozpoczęła się w ciągu kilku miesięcy, modernizacja dworca ruszyłaby za nieco ponad rok.

Parkingi, których nie ma

Dziewięć miesięcy potrzeba na przygotowanie projektu budowlanego, około trzech miesięcy na wydanie pozwolenia na budowę - wylicza Koźmiński. Tyle tylko, że decyzja o budowie parkingu długo jeszcze nie zapadnie.

Dwa dwupoziomowe parkingi - pod ul. Dworcową i placem Chrobrego - każdy na ok. 500 aut, władze Katowic planują wybudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak dotąd jednak, choć o inwestycji mówi się od lat, magistrat nie wydał koncesji na budowę. Ale inwestor - podobno - jest.

- Zakończona została ostatnia runda negocjacji warunków współpracy z Mota Engil, obecnie redagowane jest zaproszenie dla firmy do złożenia miastu konkretnej oferty - wyjaśnia Marek Stajndor z Grontmij Polska, firmy która doradza Katowicom w sprawie parkingów. Mota Engil będzie miała 40 dni na złożenie oferty.

- Weryfikacja zajmie kilka tygodni. Jeśli wszystkie warunki miasta będą spełnione, umowa na koncesję zostanie podpisana - zapowiada Stajndor. Optymistyczny scenariusz zakłada, że jeszcze w tym roku, ale to zaledwie pierwszy krok na drodze realizacji tej inwestycji. Dopiero po podpisaniu umowy rozpoczną się bowiem prace nad projektami parkingów i mogą potrwać nawet rok.

Koźmiński najemców dla starego dworca na razie nie szuka. - Skoro nie mogę im nawet określić terminu rozpoczęcia inwestycji, to nikt nie będzie ze mną rozmawiał - mówi. Zapewnia, że plany wobec dworca nie zmieniły się. - Zburzyć go nie można, bo jest wpisany do rejestru zabytków. Mamy w planach przebudowę, ale to nie będzie galeria handlowa, bo i tak nie mamy szans konkurować z Galerią Katowicką i Supersamem. Stary dworzec będzie obiektem multifunkcyjnym, pomieści biura, być może część hotelową, dużą gastronomiczną, pewnie też handel, ale jako uzupełnienie całości - opowiada.

Jaką funkcję powinien pełnić zabytkowy dworzec w Katowicach? Porozmawiaj z autorką*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

polecane: FLESZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. To musisz wiedzieć.

Wideo

Materiał oryginalny: Stary dworzec w Katowicach ma pecha. Zabytek popada w ruinę [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
o
obywatel

POWIEM WAM JAK WYGLĄDA SPRZEDAŻ TEGO OBIEKTU. CWANIAKI KUPILI TEN OBIEKT ZA 45 MILIONÓW ZL A TERAZ GO BEDZIE ODKUPYWAŁ URZĄD MIASTA ZA 150 MILIONÓW . TAK SIE ROBI KASE W NASZYM KRAJU ZA NASZE PIENIADZE ,TU BY JUZ MUSIAŁ SIE ZAJĄĆ PROKURATOR ALE I ON SIEDZI W KIESZENI INNYCH BANDYTÓW.

zgłoś
T
Tyta

sie Hauptbahnhof w Bytomiu,
czy to aby niy polckie rzondy
doprowadziyly tyn objekt do ruiny?

zgłoś
B
Bogdan

To jest skandal ażeby 200 metrów od Urzędu Miejskiego w samym centrum miasta ulegał zniszczeniu taki piekny zabytek. Komu zależy na jego zniszczeniu? A może ktoś czeka na pieniądze z Unii? Nie do pomyślenia jest ażeby nie było możliwości uratowania tego obiektu - tylko troche dobrej woli panie Prezydencie. Jeżeli nie jest pan władny to mozę ktoś inny Pana w zastąpi? Wg mnie to własnie Urząd Miasta za taki stan odpowiada - nie można się zastawiać że to własność prywatna i nie mamy na to wpływu. TO JEST NASZA WSPÓLNA WŁASNOŚĆ, NASZA KULTURA

zgłoś
O
OBSERWATOR

kwintesencja działalności państwa na ziemiach pozyskanych?
I tak od 90 lat!!!

zgłoś
777

WYCHODZI POLSKO KULtura.

zgłoś
j
jan

uszok.do.dymisji.wszystko.co.ponimieckie.zniszczyc,mentalnosc,goroli

zgłoś
h
hm

jak bys na to niy paczol, to je to polaczkowato korupcja, yno dziwne je, ze te polaczkowate je w dobrym stanie !! Niy dowo ci do myslynio, ze to je mjasno metoda-- jak Unia z niymieckom kasom czegos niy uratuje, to sie to likwiduje !!!! Te 70 lot do polaczkow niy majom znaczynio, dopoki te 100% nie wybijom !!! Fajne je to w zyciu, ze sie placi zomb za zomb, loko za loko, a zycie jeszcze sie ciongnie, do nastynpnego rozliczynio i piontego gumowanio na mapie Europy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgłoś
B
Brat_Hering-Grymas_Polski

Tyn "Pech" to teryny na wschod uod granicy z Rajchem, kere Poloki dostali w 1945 pod administracja, abo anektowali w 1922.

"Pech" to abkircung : "Pieronym echt ch...jowo"

zgłoś
C
Chrisraf

to je richtig. Nowyt cmyntoz z grobami uojcow miasta zniszczyli...:(((

zgłoś
B
Brat_Hering-Grymas_Polski

hm niy mo tak coukim unrecht. Pokukej siy do kosciolow, pokoz ino jedyn, kaj by uostowiono orginalne freski modlitewne? Pokukej siy tysz na krzyze przidrozne, teksty soom abo zamurowane, zbite, abo przikryte polskoom tabulom. Styknie polysc na ulica Sw. Jana i uobejrzec tam tyn krziz. Polyjs do Bogucic na cmyntoz i zobocz do kaplicy...a potym uobejzij siy kosciou. Wetna siy, ze nic niy znojdziysz na temat fundatorow, downych miyszkancow, juz nawyt niy godom uo parafianach, kerzy zginyli w wojnach. Wszisko Poloki zniszczyli, nowet pamiync wymazali. To niy jest zodno wina komuny, karaluchow, Ruskich, czi innych. To zrobiyli POLOKI!

zgłoś
'

Po prostu bieda i władze do d. tu rządzi kasa i korupcja a nie stosunki między Polakami i Niemcami ,chłopie obudź się już 70 lat po wojnie

zgłoś
O
Oberschlesien

Sprawa jest prosta,dlaczego upada w ruine ,bo go budowali niemcy a nie polacy..a cala kultura slaska zostaje powoli rujnowana dzieki panstwo polskiemu i dzieki Slazakom ktorzy klaniaja sie mafi warszawskiej

zgłoś
h
hm

Jakos tak idzie sie upszyc w tym,ze komus zalezy na tym, zeby tyn niemiecki architektoniczny obiekt z Katowic zniknol !!! Zaloza sie , ze wiynkszosc Slonzokow wiy jako nacjo jest tym zainteresowano, do ulatwiynio-- zaczyno sie na " P". Ta nacja wybiola jusz prawie 80% niymiecki kultury architektoniczny na Slonsku, ale pedzieli ze sie niy poddajom,jak niy wybijom cale 100% !!!! Na terynych niby wiecznie polaczkowatych niy moze byc niczego niymieckego, tysz niy na terynach niemieckich administrowanych lod 1945 pszes polaczkowo. !!!!!

zgłoś
A
Aloys

Chces goroli ukarac dej im sie samym rzondzic!!!! Albo dej malpie zygarek! Glück auf!

zgłoś
P
Pech

Tukej bywou NOSZ KAJZER! W tedy tysz NOSZE Kattowitz prezentowouy siy, jak miasto godne cysorza!
Pechem noszygo starygo Bahnhofa je, ze nosz Kajzer tam siy zaczimou! Gdyby kajs tukej na mur uodszczou siy pies Korfantego, abo Pilsudskiego, abo Dmowskigo, to by ta couko chaupa boua jusz downo blank wyrychtowano i wypucowano i tak blendowoua, co by cza bouo zonnenbrille uoblec!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3