Stary Rynek w Częstochowie już po rewitalizacji. Oto wizytówka Częstochowy!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Stary Rynek w Częstochowie nocą wygląda  niesamowicie.
Stary Rynek w Częstochowie nocą wygląda niesamowicie. arc Urząd Miasta Częstochowy, Piotr Ciastek, Janusz Strzelczyk, Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Nigdzie na świecie nie ma takiego "teatru" rzeźb balansujących, jak na właśnie otwartym po modernizacji Starym Rynku w Częstochowie. Przestrzeń zyskała nowe życie, a mieszkańcy kolejne miejsce do odpoczynku w bliskim kontakcie z kulturą.

Stary Rynek w Częstochowie

Częstochowianie mogą już swobodnie korzystać ze zmodernizowanej płyty Starego Rynku. W środę 31 marca po dwóch latach od rozpoczęcia, inwestycja została oddana do użytku. Zniknęły maszyny budowlane, pracownicy rozjechali się na inne budowy, a barierki nie odgradzają już tego miejsca od reszty miasta.

– Stary Rynek to miejsce historyczne, budujące naszą częstochowską tożsamość. Teraz zyskaliśmy tu bardzo atrakcyjną przestrzeń, gdzie historia spotyka się ze współczesnością, a oryginalne rzeźby tworzą niesamowitą atmosferę, dającą poczucie obcowania z miejscem wyjątkowym – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Zapraszam na Stary Rynek – nowe, magiczne miejsce w centrum Częstochowy, bardzo nastrojowe także po zmierzchu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej

Inwestycja nie byłaby możliwa bez europejskiego projektu i zdobycia zewnętrznych środków. Miasto uzyskało dofinansowanie do zadania „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” z RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 16 mln zł oraz dotację z budżetu państwa w kwocie blisko 1,9 mln zł. Wkład finansowy samego miasta wraz z niekwalifikowaną częścią drogową oraz rzeźbami balansującymi wyniósł 9,4 mln zł. Całość inwestycji kosztowała 27,3 mln zł.

Nie przeocz

W ramach projektu została zmodernizowana nie tylko płyta Rynku oraz przebudowane ulice przylegające do Rynku (Senatorska, Stary Rynek, odcinek Mirowskiej), czyli teren o łącznej powierzchni 9,4 tys. m kw. Na Starym Rynku stanął też przeszklony pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, gastronomiczną i toaletami publicznymi (o powierzchni użytkowej blisko 720 m kw.). Powstał on w miejscu dawnego Ratusza, którego pozostałości odnaleźli archeolodzy kilka lat wcześniej. Administratorem pawilonu będzie Muzeum Częstochowskie.

Stary Rynek ma też nowoczesną, efektownie iluminowaną fontannę oraz specjalnie zaprojektowane miejsca do wypoczynku i rekreacji. Zyskał też sporo zieleni, co będzie można w pełni docenić za jakiś czas.

Schody prowadzące do pawilonu-muzeum mogą dodatkowo pełnić funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez, które zostaną tu zaplanowane w czasach po pandemii.

Zobacz koniecznie

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory

Całość inwestycji dopełniają oryginalne balansujące rzeźby w formie „teatru”. Jest to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji nowej aranżacji placu. Rzeźb jest 14 i tworzą kilka tematycznych grup postaci. Zespół rzeźb tworzy kolekcję nazwaną przez autora „Teatrum – Igrce Częstocha”. To największa ekspozycja prac częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory w przestrzeni miejskiej, którą można teraz wreszcie w pełni podziwiać.

Autor kilkunastu rzeźb również zabrał głos podczas otwarcia Starego Rynku. - Artyści mówią, że "moje dzieła powinny mówić za mnie", ale chciałbym podziękować włodarzom miasta za odwagę, że zechcieli taki kulturowy akcent tutaj wciągnąć. Wiadomo, że oni musza myśleć o tych społecznikowskich i gospodarczych historiach. Chciałbym, żeby te rzeźby dobrze przyjęły się wśród częstochowian. Żeby cieszyły ich i byli z nich dumni oraz by mogli się chwalić tym na zewnątrz. Żeby zobaczyli to ludzie nie tylko z Polski, ale i ze świata - mówił Jerzy Kędziora.

Co Muzeum Częstochowskie zaprezentuje na Starym Rynku?

Na otwartym właśnie Rynku, pod szklanym pawilonem znajdują się zabytkowe mury dawnego ratusza odkryte kilkanaście lat temu. Mury będą eksponowane za szklaną ścianą. Będzie można je obejrzeć z zewnątrz, ale także wejść do środka, aby przyjrzeć im się z bliska.

Muzeum Częstochowskie przygotowuje wystawę poświęconą historii miasta, wykorzystując fragmenty odkopanych na rynku budynków - Miasto Częstochowa. Wystawa pt. „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” będzie prezentowała zabytki archeologiczne pochodzące wyłącznie z badań wykopaliskowych prowadzonych w obrębie Starego Miasta (z lat 2007-2012). Zbiór zostanie wzbogacony o zestaw artefaktów pozyskanych podczas badań archeologicznych przy pobliskim zespole kościelno-klasztornym pw. św. Zygmunta oraz podczas remontu ul. Nadrzecznej, gdzie dokonano odkrycia fundamentów kościoła pw. św. Barbary oraz cmentarza przykościelnego.

Zakres chronologiczny wystawy obejmuje okres od XVI do XVIII w. Ekspozycja przybliży zwiedzającym historię pierwszego Ratusza i jego funkcji na tle historii miasta.

Organizator wystawy – Muzeum Częstochowskie - po raz pierwszy zaprezentuje publiczności zabytki odkryte w ostatnich latach na Starym Mieście oraz wyniki badań prowadzonych nad problematyką układu przestrzennego tej części Częstochowy (całość w specjalnej oprawie multimedialnej).

Musisz to wiedzieć

Skromne otwarcie Starego Rynku

W kameralnej, z uwagi na epidemię, uroczystości otwarcia Starego Rynku po rewitalizacji wzięli udział, obok prezydenta miasta, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny, autor rzeźb Jerzy Kędziora oraz naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy Michał Konieczny.

Należy dodać, że jednym z głównych pomysłodawców projektu rewitalizacji Starego Rynku był Jerzy Zając, były częstochowski poseł, miejski radny i przewodniczący Rady Miasta, a obecnie członek Miejskiej Rady Seniorów.

Autorem projektu był częstochowski architekt Tomasz Borowiecki. Inwestycję realizowało konsorcjum firm ,,BUDO-MAX” Radosław i Piotr Marks, FUH Maciej Dobosz oraz ,,Żelbet-Montex” Andrzej Osmola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie