Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statuetki Starosty Częstochowskiego rozdane. Zobaczcie, kto został nagrodzony [ZDJĘCIA]

Redakcja
W sobotę w Filharmonii Częstochowskiej wręczono Statuetki Starosty Częstochowskiego "Za zasługi dla powiatu". Wśród tegorocznych laureatów są m.in. Tomasz Kucharski, wójt Olsztyna, Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater oraz starosta powiatu bodeńskiego, Lothar Wölfle. Gwiazdą tegorocznej imprezy był Alosza Awdiejew, artysty estradowy, felietonista, aktor filmowy i jednocześnie wybitny naukowiec (profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego). Poniżej prezentujemy laureatów tegorocznych Statuetek Starosty Częstochowskiego.

W kategorii Kultura: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater
Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” jest organizatorem licznych inicjatyw i imprez cyklicznych promujących postacie polskiej kultury związane z regionem częstochowskim oraz rozwija zainteresowania polską kulturą wśród dzieci i młodzieży ze szkół z terenu powiatu częstochowskiego. Stowarzyszenie współorganizuje Turniej Melomana – konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu częstochowskiego. Uczestnicy rozwijają swoją wiedzę na temat historii muzyki oraz poznają historię postaci związanych z regionem częstochowskim. Aktywnie włącza się też w działania promujące postacie rodzeństwa Reszków, współorganizując koncerty muzyki w rocznicę śmierci Edwarda Reszke w Garnku. Święto Muzyki to kolejna cykliczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie
w Częstochowie i w miejscowościach z terenu powiatu częstochowskiego: Garnku, Borownie, Mstowie, Kruszynie, Kłomnicach. W roku 2015 wspólnie z Powiatem Częstochowskim było współorganizatorem XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Stowarzyszenie zostało uhonorowane Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy i Złotą Honorową Odznaką za zasługi dla Województwa Śląskiego.
W 2014 roku Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” obchodziło Jubileusz 15-lecia swojej działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska przyznała nagrodę specjalną „w uznaniu nieocenionych zasług wszystkich członków Stowarzyszenia dla kultury polskiej”.

W kategorii Oświata: Bożena Kulawińska
Dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Koniecpolu
Bożena Kulawińska – psycholog, 11 lat pełni funkcję Dyrektora Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koniecpolu. W instytucji wdrożyła szereg innowacji lokalowych i merytorycznych - nowoczesny sprzęt, pomoce, programy komputerowe. Działalność poradni ukierunkowała na profilaktykę prozdrowotną, ochronę zdrowia psychicznego. W 2015 roku placówka brała udział w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Profilaktyka a Ty". Dyrektor wraz z pracownikami realizują autorskie programy profilaktyczne, publikują artykuły, referaty. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Dyrektor utworzyła stałe punkty konsultacyjne w szkołach w Janowie i Piasku, opracowała warsztaty pomocy w sytuacjach kryzysowych. Systematycznie wspiera wychowanków oraz całą społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku. Na szczególną uwagę zasługują działania Bożeny Kulawińskiej w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom. We współpracy z samorządami zorganizowała punkty konsultacyjne dla osób uzależnionych i ich rodzin. W gminie Koniecpol przez wiele lat przewodniczyła Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w gminie Dąbrowa Zielona przyczyniła się do zorganizowania Klubu Anonimowych Alkoholików. Wspierała inicjatywy z obszaru pomocy społecznej np. przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez utworzenie Centrum Integracji Społecznej w Koniecpolu. W 2014 roku udzielała pomocy psychologicznej z Powiatowym Sztabem Kryzysowym podczas tragedii w Topolowie. Za szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w roku 2011 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej,w 2013 roku nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty.
W kategorii Przedsiębiorczość: Andrzej Miedziński
Właściciel Zakładu Stolarskiego „Miedziński” w Kowalach, gm. Konopiska
Zakład Stolarski „Miedziński” powstał w 2003 roku. Dzięki doświadczeniu i pasji właściciela – Andrzeja Miedzińskiego, przedsiębiorstwo szybko się rozwija, zatrudniając w chwili obecnej ponad 130 osób. Specjalnością zakładu są wysokiej klasy domki ogrodowe. Ponadto wykonywane są elementy małej architektury ogrodowej takiej jak: altany, place zabaw i zadaszenia. Obok staranności wykonania zakład kładzie nacisk na jakość surowca używanego do produkcji. Z tego względu w 2014 r. powstała hala do składowania przetworzonego i wysuszonego drewna oraz innowacyjna i nowoczesna suszarnia wraz z kotłownią zasilana biomasą. Dzięki udanym inwestycjom zakład przetwarza obecnie 12 000 m3 drewna rocznie. Firma współpracuje z samorządami lokalnymi, realizując wiele inwestycji służących podnoszeniu walorów wiejskiego krajobrazu. Wśród gmin z terenu powiatu częstochowskiego zrealizowano inwestycje dla: Konopisk, Poczesnej, Janowa i Kłomnic. Dynamiczny rozwój doprowadził do ekspansji na rynek europejski. Charakterystyczne domki i altany stoją już m.in. w Austrii, Niemczech, Czechach, Francji i Norwegii. Andrzej Miedziński wspiera finansowo i organizacyjnie imprezy organizowane na terenie gminy Konopiska, m.in.: Mistrzostwa Polski w Triathlonie, zawody balonowe, Dni Gminy Konopiska i festiwale orkiestr dętych. Na wsparcie właściciela firmy mogą liczyć również osoby niepełnosprawne uczestniczące w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie „Prometeus”.

W kategorii Samorządność: Tomasz Kucharski, wójt Olsztyna
Wójt Gminy Olsztyn
Tomasz Kucharski cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców gminy Olsztyn, którzy już po raz trzeci powierzyli mu stanowisko wójta. Lata 2006 - 2015 to dynamiczny rozwój gminy na wielu płaszczyznach. Jest to okres obfitości inwestycji realizowanych dzięki umiejętności pozyskiwania funduszy unijnych i innych źródeł finansowania. Do największych zrealizowanych przedsięwzięć można zaliczyć: remont budynku i otwarcie w nim Posterunku Policji, który w roku 2012 przekształcono w komisariat oraz stacji rejonowej Jurajskiej Grupy GOPR, termomodernizację i remont budynków szkół w Olsztynie, Zrębicach, Kusiętach i Turowie, remonty budynków OSP w Turowie, Biskupicach i Olsztynie, zakup trzech nowych samochodów pożarniczych, utworzenie nowych oddziałów przedszkolnych i organizacja świetlic środowiskowych, rozwój bazy sportowej (hale sportowe i wielofunkcyjne boiska), współpracę przy budowie dróg powiatowych, rewitalizację rynku i ulicy Zamkowej, turystyczne zagospodarowanie lasu u podnóża ruin zamku połączone z budową ścieżki rowerowej, remont siedziby GOK-u w Olsztynie. Dzięki dużemu zaangażowaniu wójta i pracowników urzędu gminy, udało się uzyskać 2 mln zł na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci. W latach 2007-2010 otwarto cztery szlaki turystyczne, współpracowano przy nagraniu filmów „Młyn i Krzyż” oraz „Klub Włóczykijów”, pozyskano ponad 700 tys. zł na przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii promującej Olsztyn i Jurę jako idealne miejsce do uprawiania nordic walking. Tomasz Kucharski to ambitny, kompetentny i bardzo pracowity człowiek, który posiada wszelkie cechy dobrego samorządowca.
W kategorii Sport i turystyna: Stefan Zatoński
Przewodnik turystyczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Stefan Zatoński jest doktorem nauk humanistycznych, przewodnikiem turystycznym, regionalistą i emerytowanym nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku. Od 2014 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Gminy w Janowie. Od 1995 r. jest licencjonowanym przewodnikiem Częstochowskiego Oddziału PTTK. Jako prezes przez 8 lat kierował pracą tego oddziału i był organizatorem dwóch Ogólnopolskich Pielgrzymek Przewodników PTTK na Jasną Górę. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego Przewodników PTTK i Młodzieży Szkolnej. Swoje doświadczenie krasomówcze wykorzystał do pracy z młodzieżą, organizując w latach 2010 - 2013 powiatowe konkursy krasomówcze dla gimnazjalistów „Moja mała Ojczyzna”. Opracował dwie monografie szkoły średniej w Złotym Potoku. Jest autorem tekstów zamieszczonych w albumie „Jura Krakowsko-Częstochowska Zabytki-Turystyka-Muzea”. Pisał teksty turystyczne do folderów „Gmina Janów” i „Mój Złoty Potok”. Zapoczątkował wydawanie czasopisma „Echo Janowa” i był pierwszym jego redaktorem. Ocalił od zapomnienia 29 ksiąg gospodarczych hrabiów Raczyńskich z lat 1918 - 1939 i przekazał je do Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku. Są one prawdziwymi perełkami historycznymi. Przygotowuje powiatowy szlak dworów, dworków i pałaców od Złotego Potoku przez Bystrzanowice Dwór, Turzyn, Białą Wielką, Nakło do Koniecpola. Wchodzi w skład zespołu tworzącego projekt unijny „Sieć najciekawszych wsi”, wśród których jest Złoty Potok.
Jego życiową dewizą jest: „Wszystko co czynimy w życiu powinno być proste, ale nie prostsze”.

Zdrowie i pomoc społeczna: Bogusław Marchewka
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Blachowni
Bogusław Marchewka od 1981 roku pełni funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej
w Blachowni. W 1991 roku nawiązał kontakt z członkami Lions Clubu w Solbjergu w Dani. Dzięki współpracy z Lions Club doprowadził do rozbudowy Domu Pomocy Społecznej o pawilon dla 25 osób, który został oddany do użytku w 1996 roku. Z inicjatywy dyrektora, DPS w Blachowni rozpoczął współpracę z Zakładem Karnym w Herbach, skąd więźniowie dowożeni są do placówki i nieodpłatnie wykonują prace remontowe oraz porządkowe. W 1999 roku dzięki Bogusławowi Marchewce powstało Stowarzyszenie „Nasz dom”. Obecnie organizacja ta zrzesza 53 członków. Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy mieszkańcom DPS w Blachowni oraz osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Blachowni stowarzyszenie organizuje szereg form wsparcia dla ludzi będących w trudnej sytuacji materialnej, m.in. przekazuje paczki żywnościowe w okresie świątecznym. Jednorazowo akcją wspieranych jest ok. 300 osób. Bogusław Marchewka jest także współzałożycielem Częstochowskiego Banku Żywności. Działalność dyrektora nie ogranicza się jedynie do obszaru pomocy społecznej. Był założycielem Spółdzielni Mieszkaniowej w Blachowni, a także przewodniczącym rady.
W latach 1998 – 2002 był przewodniczącym Rady Miasta Blachownia. Za swoja działalność otrzymał w 2009 roku Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
W kategorii Inne szczególne osiągnięcia: Lothar Wölfle, starosta powiatu bodeńskiego
Starosta Powiatu Bodeńskiego
Lothar Wölfle od 1994 do 2007 roku był burmistrzem miasta Trossingen, a od maja 2007 roku jest starostą powiatu Jezioro Bodeńskie. W roku 1999 powiat częstochowski podpisał „Porozumienie” z powiatem bodeńskim w Niemczech, które obejmuje: pomoc społeczną, edukację, ochronę środowiska, ochronę i zwalczenie skutków klęsk żywiołowych
oraz rejestrację pojazdów. Współpraca przyniosła wiele korzyści uczniom szkół powiatowych, sportowcom i artystom, a także działającym w naszym powiecie ludowym zespołom artystycznym, których występy wzbudzały podziw niemieckiej publiczności. Od samego początku znaczącą płaszczyzną współpracy była i nadal jest pomoc społeczna. Wyrazem tego są liczne, wspólnie organizowane polsko-niemieckie konferencje, seminaria i sympozja, a także szkolenia. Wiele korzyści ze współpracy w tym zakresie mają wychowankowie prowadzonych przez powiat domów dziecka, którzy wielokrotnie spędzali wakacje nad Jeziorem Bodeńskim. W ciągu 16 lat od podpisania porozumienia doszło do około 100 oficjalnych spotkań. Starosta Lothar Wölfle, wniósł cenny wkład w rozwój współpracy między powiatem bodeńskim, a powiatem częstochowskim i przyczynił się do obopólnych korzyści płynących z partnerstwa. W ostatnich latach współpraca pomiędzy powiatami poszerzyłam się o wymianę doświadczeń w zakresie drogownictwa, budownictwa i komunikacji. Szczególnie interesująca w chwili obecnej jest dla powiatu częstochowskiego poznawanie dobrych praktyk w tematach dotyczących transportu drogowego i gospodarki przestrzennej. W Niemczech transport publiczny funkcjonuje już od wielu lat natomiast dla polskich samorządowców stanie się nowym zadaniem od 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!