Zasiłek chorobowy rolnika to 10 złotych za dzień. Od dziewięciu lat. - Stawka zasiłku chorobowego wypłacana rolnikom jest rażąco niska i nie przystaje do dzisiejszych realiów - podkreśla samorząd rolniczy.

Należy podwyższyć zasiłek chorobowy za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie. Taki wniosek wyszedł z Podkarpackiej Izby Rolniczej. Poparł go zarząd KRIR. I, zwrócił się w tej sprawie do ministra Krzysztofa Jurgiela.

Aktualnie wypłacana kwota zasiłku chorobowego wynosi 10 złotych za każdy dzień niezdolności do pracy. Ta wysokość obowiązuje od 24 czerwca 2009 roku czyli prawie dziewięciu lat.

Samorząd rolniczy wskazuje, że w tym czasie znacząco zmieniła się wysokość płacy minimalnej i stawek godzinowych w innych sektorach gospodarki.

Sprawdź też: Waloryzacja emerytur i rent w KRUS. Jakie podwyżki dla rolników?

Kolejna kwestia, rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha opłacają dodatkową składkę miesięczną na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Nie wpływa to jednak na wysokość otrzymywanej przez nich emerytury.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

KRIR apeluje również o rozważenia podjęcia działań, które spowodują poprawę opłacalności produkcji ekologicznej zbóż poprzez zwiększenie dopłat do produkcji.

Czytaj też: Nowa umowa dla pracowników sezonowych. Pomoc przy zbiorach owoców i warzyw z ubezpieczeniem

Źródło informacji: KRIR, KRUS