Rewitalizacja okolic dwóch stawów w Świętochłowicach
W czerwcu 2023 roku podpisano umowę, która miała być pierwszym krokiem w stronę rewitalizacji okolic stawów Magiera (Zacisze) oraz Matylda w Świętochłowicach. Park Jordanowski znajduje się nieopodal Drogowej Trasy Średnicowej oraz ulic Sikorskiego i Harcerskiej. Na dokumentację projektową wydano już 250 tys. złotych. W jej ramach zaplanowano wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej, program zarządzania istniejącym zadrzewieniem i mapy do celów projektowych.
W ramach wspomnianej inwentaryzacji określono położenie drzew, ich liczbę oraz dokonano niezbędnych pomiarów - m.in. obwodu pnia, wysokości drzew i powierzchni krzewów. Jak wskazuje wiceprezydent miasta Sławomir Pośpiech, nadano także numery inwentaryzacyjne drzewom, które są widoczne na pniach.
- Ponadto w trakcie inwentaryzacji drzew wykonana została waloryzacja, czyli ocena aktualnego stanu zdrowotnego i środowiskowego drzewostanu. W ramach waloryzacji oceniana jest podstawa drzewa, pień, korona i obecność patogenów oraz szkodników. Wykonana na terenie parku inwentaryzacja drzew pozwoliła na zgromadzenie kompleksowych danych o szacie roślinnej na tym terenie - mówi zastępca Daniela Begera.
Chore drzewa zostaną wycięte, ale posadzone będą nowe
W okolicy stawów rośnie wiele drzew. Niektóre z nich osiągnęły znaczne rozmiary.
- W wyniku inwentaryzacji drzewostanu zostały wyznaczone drzewa do usunięcia, które są obumarłe, w złym stanie fitosanitarnym tzn. posiadające posusz gruby i drobny w ponad 35%, pochylone mocno nad ścieżkami pieszymi lub stanowiące gatunki inwazyjne. Projektanci złożyli do marszałka województwa śląskiego wniosek o wydanie zezwolenia na usuniecie w/w drzew, który jest w trakcie procedowania. Oczywiście, w zamian za usunięte drzewa zostaną wykonane nasadzenia zastępcze zgodnie z projektem zagospodarowania terenu parku - zapewnia Sławomir Pośpiech.
Ważną informacją jest również to, że opracowano już projekt architektoniczno-budowlany rewitalizacji parku, który uzyskał pozwolenie na budowę. Wiceprezydent dodaje, że realizacja projektu może się odbyć w całości lub w trzech etapach, a cały koszt rewitalizacji wyniesie ponad 17 milionów złotych - przynajmniej taka kwota widnieje w kosztorysie inwestorskim.
- Na ten projekt Gmina Świętochłowice będzie pozyskiwała środki zewnętrzne z różnych źródeł - deklaruje wiceprezydent Świętochłowic.
Co z hałasem ze strony DTŚ?
Okolica stawów jest miejscem z ogromnym potencjałem. Lubią ją nie tylko liczni wędkarze, ale również sporo spacerujących tu osób. Alejki wymagają jednak uporządkowania. Problemem są śmieci oraz hałas dobiegający ze strony Drogowej Trasy Średnicowej.
- Budowa ekranów dźwiękochłonnych od strony DTŚ nie była przedmiotem prac projektowych, gdyż jest to element infrastruktury drogowej, a nie parkowej. W tym rejonie została zaprojektowana zieleń izolacyjna ograniczająca hałas komunikacyjny - mówi Sławomir Pośpiech.
Nie przeocz
- Lato w górniczym Jastrzębiu-Zdroju w PRL. Mamy kolorowe zdjęcia z 1979 roku
- Te fotoradary na Śląsku robią najwięcej zdjęć. Rekordzista "złapał" 6 tys. kierowców
- Czwarta trybuna stadionu Górnika: I etap będzie gotowy w marcu 2025 WIZUALIZACJE
- Poznajcie nowych księży w śląskich parafiach. Posługują od lipca w nowych kościołach
Musisz to wiedzieć
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?