Stefan Kowalczyk przepracował 50 lat w ZSTiO "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich. Jego dumą są absolwenci szkoły

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dobiega końca długoletnia praca zawodowa Stefana Kowalczyka. Przez ostatnie 28 lat Stefan Kowalczyk był dyrektorem ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich. Od 1992 roku tworzył szkolną kronikę.  Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dobiega końca długoletnia praca zawodowa Stefana Kowalczyka. Przez ostatnie 28 lat Stefan Kowalczyk był dyrektorem ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich. Od 1992 roku tworzył szkolną kronikę. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
Dobiega końca długoletnia praca zawodowa Stefana Kowalczyka, który przez ostatnie 28 lat był dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" w Siemianowicach Ślaskich. Przez te wszystkie lata, jak mówi sam dyrektor, największymi sukcesami byli i są dla niego absolwenci. Nie ma tygodnia, by w "MERITUM" nie zjawił się, któryś z byłych uczniów szkoły. To tylko pokazuje, jaka więź ich łączy z dawną szkoła. - Absolwenci to nasza duma - podkreślał w naszej rozmowie Stefan Kowalczyk, wieloletni dyrektor ZSTiO "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich.

Pół wieku w siemianowickim "MERITUM". To staż pracy Stefana Kowalczyka

Stefan Kowalczyk od 28 lat jest dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" w Siemianowicach Ślaskich. Do 1992 roku przez 20 lat był nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych i Technicznych Huty "Jedność", bo tak wcześniej nazywało się siemianowickie "MERITUM". Przez kilka lat, jeszcze na studiach, był też nauczycielem dochodzącym w tej szkole. To daje nam pół wieku! 50 lat w tej samej szkole - siemianowickim "MERITUM". To niesamowity staż pracy. Teraz, długoletnia praca zawodowa pana Stefana Kowalczyka, dobiega końca.

Przypomnijmy, że Stefan Kowalczyk w 1992 roku, w wyniku wprowadzonej ustawy o systemie oświaty, wygrał po raz pierwszy konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół technicznych Huty "Jedność". I funkcję tę pełni do dziś. Dodajmy, że obecną nazwę: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" szkoła przyjęła w 2002 roku.

Musisz to wiedzieć

Dziś ZSTiO "MERITUM" w Siemianowicach Sląskich to nowoczesna szkoła z tradycjami. Różnorodna oferta edukacyjna oraz wysokie wymagania, a także liczne zajęcia i warsztaty dodatkowe sprawiają, że uczniowie mogą rozwijać tu swoje pasje i zainteresowania oraz zdobyć potrzebną wiedzę i doświadczenie, tak niezbędne na polskim lub zagranicznym rynku pracy.

Minione 28 lat ZSTIO "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich to ponad 3 tysiące absolwentów. To właśnie absolwenci szkoły są największa dumą jej dyrektora - pana Stefana Kowalczyka.

- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" w Siemianowicach Ślaskich to szkoła twórcza z pomysłem. Jest ona miejscem realizowania pasji, przeżywania przygód, zachwycania się nauką i kulturą - mówi Stefan Kowalczyk, długoletni dyrektor ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich, a wcześnie nauczyciel ZST Huty "Jedność".

Za kadencji Stefana Kowalczyka w szkole zrealizowane były takie projekty jak: Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne, "Pro Meritum", Klub Młodego Wolontariusza "MERIT", Cafe Meritum, Forum Nauki, Koncerty "Muzyka bez granic" i wiele innych.

Prywatnie Stefan Kowalczyk jest pasjonatem brydża sportowego. Jest sześciokrotnym zdobywcą tytułu Mistrza Polski, a także zwycięzcą turniejów w kraju i zagranicą. Reprezentował Polskę na I Światowej Olimpiadzie Sportów Umysłowych w Pekinie i Mistrzostwach Europy na Teneryfie, w Pau w Ostendzie i Montecatini. Śmiało można powiedzieć, że to arcymistrz międzynarodowy, chociaż pan Stefan Kowalczyk skromnie mówi, że jest amatorem.

Upadek Huty "Jedność" a siemianowicka szkoła. Czas zmian i rozwoju "MERITUM"

Nie zawsze jednak było łatwo. Dziś po przemyśle w Siemianowicach Śląskich zostały tylko wspomnienia. Wraz z upadkiem kominów na Hucie Jedność zakończyła się epoka przemysłu w Siemianowicach Śląskich. Samą hutę w stan likwidacji postawiono na początku XXI wieku. To był trudny czas dla siemianowickiej szkoły, która działała przy hucie. To musiało się jednak zmienić. W okresie 28-etniego pełnienia funkcji dyrektora szkoły, Stefan Kowalczyk, musiał wykazać się sporymi umiejętnościami menadżerskimi i organizacyjnymi. Najtrudniejszym czasem dla szkoły, były przede wszystkim problemy wynikające z upadku Huty "Jedność", która do 2000 roku była organem prowadzącym szkołę.

Stefan Kowalczyk w programie pracy siemianowickiego "MERITUM" wprowadził autorskie innowacje pedagogiczne, ambitne kierunki kształcenia i zajęcia w wielu instytucjach i ośrodkach naukowych wyższych uczelni, a także integracyjne warsztaty ekologiczne dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół. Zorganizował kilkadziesiąt wakacyjnych turnusów wypoczynkowo-rekreacyjnych nad Bałtykiem i obozów narciarsko-snowboardowych w Tatrach, z których skorzystało prawie 4000 uczniów i uczennic - nie tylko z Meritum.

Dyrektor Stefan Kowalczyk podjął także współpracę ze szkołami; Kisfaludy Karoly w Mochaczu na Węgrzech oraz ITS "Zaraobe" w Amurio w Hiszpanii. W wyniku tej współpracy, szczególnie z węgierską szkołą, w ciągu minionych 20 lat, około 700 młodych Węgrów i Polaków mogło wzajemnie poznać siebie, szkoły, nasze miasta i regiony.

Największymi sukcesami "MERITUM" są według dyrektora Kowalczyka absolwenci szkoły. Dziś wielu absolwentów pracuje też w szkole. Z samej jednej klasy obecnie w "MERITUM" pracuje 4 nauczycieli. Ponadto absolwenci siemianowickiej szkoły pracują w Urzędzie Miasta, prowadzą swoje biznesy, niektórzy zostali też na uczelniach wyższych lub są dziennikarzami. W Siemianowicach Śląskich każdy wie, że dziennikarz TVN Robert Jałocha uczył się właśnie w siemianowickim "MERITUM". Wielu z absolwentów pracuje też w zawodzie informatyka, czy to w polskich czy zagranicznych firmach. Co ciekawe pan Stefan Kowalczyk śledzi losy absolwentów szkoły. Wie co robią, gdzie pracują i czym im się układa zawodowo w życiu.m

- Z naszych corocznych badań losów absolwentów wynika, że absolwenci "MERITUM" są wyposażeni w wiedzę i umiejętności umożliwiające sprostanie wymagającym pracodawcom. Jestem przekonany, że są otwarci intelektualnie, odważni, wrażliwi i tolerancyjni. To wartości, które dominowały w toku nauki w "MERITUM" - podkreśla dyrektor Stefan Kowalczyk.

Zobacz koniecznie

Najważniejsze, ogólnopolskie osiągnięcia uczniów ZSTiO "MERITUM" to:

  • "Srebrna Tarcza" dwukrotnie zdobyta za dydaktyczne osiągnięcia przez młodzież Technikum w latach 2016 i 2019 w najbardziej prestiżowym ogólnopolskim rankingu szkół "Perspektywy",
  • sukcesy młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego w ogólnopolskiej olimpiadzie "Zwolnieni z teorii" i zdobycie I miejsca w 2019 roku i III miejsca w 2020 roku. To zdecydowanie najlepsze wyniki w Polsce,
  • wyniki sportowe uczennic i uczniów "MERITUM", w tym przede wszystkim e-sportowców, którzy stanęli na każdym stopniu podium, a w 2019 roku zdobyli mistrzostwo Polski szkół w e-sporcie.

Sukcesy i życie szkoły zapisane w kronikach "MERITUM"

Wszystkie sukcesy uczniów i uczennic ZSTiO "MERITUM", ale także najważniejsze wydarzenia szkolne oraz publikacje o szkole są zachowane w kronikach szkolych. Pierwszą kronikę pan Stefan Kowalczyk założył w 1992 roku, po objęciu funkcji dyrektorka placówki. Od tego czasu każde wydarzenie jest dokładnie opisane w szkolnej kronice. Znajdziemy też tam wklejone artykuły prasowe, a także teksty o szkole z portali internetowych. Wśród nich jest sporo materiałów z "Dziennika Zachodniego". Przypomnijmy, że pan Stefan Kowalczyk, wieloletni dyrektor ZSTiO "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich został wybrany w naszym plebiscycie Człowiekiem Roku 2013.

Ostatnia kronika zawsze jeździ z nauczycielami lub dyrektorem m.in. na zagraniczne wyjazdy. Wiele szkół zainspirowało się siemianowicką kroniką i stworzyło własne kroniki. To ogromna pamiątka dla całej szkoły, wszystkich jej pracowników, uczniów i absolwentów.

W swojej pracy i w życiu dyrektor Stefan Kowalczyk kierował się zawsze wartościami, które starał się przez te wszystkie lata przekazywać swoim uczniom. To tolerancja, uczciwość i przyzwoitość.

- Serdecznie dziękuję przede wszystkim całej szeroko rozumianej społeczności "MERITUM", nauczycielom, pracownikom, rodzicom, uczennicom i uczniom, a także absolwentom szkoły za wszystkie lata wspólnej pracy - mówi Stefan Kowalczyk, dyrektor ZSTiO "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich.

- Z ich strony spotkało mnie najwięcej zawodowej satysfakcji. Miło będę wspominał moje koleżanki, kolegów ze wszystkich placówek oświatowych miasta. Pięknie dziękuję wszystkim przyjaciołom i pracownikom Urzędu Miasta Siemianowic Śląskich, z którymi efektywnie udało się zawsze rozwiązać wszelkie problemy. Miałem także przyjemność poznać i współpracować z prezydentami wielu kadencji, ale dopiero w ostatnich latach szkoła, która reprezentuję otrzymała konkretne i odczuwalne wsparcie finansowe dla podejmowania przedsięwzięć - podsumowuje dyrektor Stefan Kowalczyk.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie