Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sterowiec Zeppelin nad Śląskiem do wtorku. Gdzie i o której można go zobaczyć? 14.09 poleci z Katowic do Bielska, potem Wrocław

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Sterowiec startuje z Muchowca, sobota
Sterowiec startuje z Muchowca, sobota Karina Trojok
Gdzie zobaczyć Zeppelina na Śląsku w poniedziałek i wtorek, czyli 13 i 14 września 2021? Jest na Muchowcu. W poniedziałek nie latał. We wtorek dwa razy poleci z Katowic do Bielska - Białej i zabierze pasażerów. A potem odleci do Wrocławia. To sterowiec firmy ZF, która w woj. śląskim ma swoje zakłady. Zajmuje się produkcją i dostawą części dla branży motoryzacyjnej. Oto godziny lotów ogromnego Zeppelina. Uwaga, popołudniowy wtorkowy lot został odwołany.

Od kilku dni olbrzymi sterowiec Zeppelin lata w woj. śląskim. Starty i lądowania są na lotnisku Muchowiec w Katowicach, więc jest tam mnóstwo ludzi z lornetkami, aparatami fotograficznymi. Robią sobie selfie ze sterowcem, próbują dostać się na płytę lotniska, by podejść jak najbliżej. Doskonale go widać od strony zabudowań Aeroklubu Śląskiego i siedziby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, czyli od strony ulicy Lotnisko w Katowicach, ale też od strony parkingu w Dolinie Trzech Stawów, tym na końcu ulicy Francuskiej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zeppelin to ogromna atrakcja na Śląsku we wrześniu 2021. Zobaczymy go na niebie jeszcze we wtorek, 14 września 2021, dwa razy wystartuje z Muchowca.

Sterowiec będzie latał do Bielska - Białej przelatując m.in. nad Czechowicami - Dziedzicami. W weekend latał na trasie Katowice - Gliwice i Katowice - Częstochowa. Latał też nad lotniskiem w Pyrzowicach.

Poranny lot sterowca z Muchowca 14 września 2021. Zobaczcie wnętrza Zeppelina i widoki przez okna.

Sterowiec Zeppelin ZF leciał przez Katowice, Tychy, Bielsko-...

We wtorek (14.09) zeppelin dwukrotnie pojawi się nad Bielskiem-Białą i Czechowicami – Dziedzicami

  • ok. godz. 11:00 – 11:30
  • po południu, ok. 15:30 -16:00.

Również we wtorek 14 września znów zobaczymy sterowiec nad Katowicami.

Z Muchowca będzie startował:

  • o godz. 9.30
  • o godz. 14.30

Loty Zeppelina ZF można też obserwować w serwisie FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Należy w aplikacji lub na stronie flightradar24.pl wpisać numer indentyfikacyjny DLZNT.
Potem sterowiec odleci. Jego europejska trasa we wrześniu 2021 to jeszcze:

  • 15.09.2021 – 16.09.2021 - Wrocław
  • 17.09.2021 - Praga, Pilzno, Klášterec nad Ohří
  • 18.09.2021 - Praga, Stará Boleslav, Jablonec nad Nisou

Nie przeocz

Majestatyczny Zeppelin jest obecnie największym sterowcem na świecie. Ma 75 m długości. Jego prędkość przelotowa wynosi ok. 100 km/h (maks. 125 km/h) i zależy od siły i kierunku wiatru​. Maksymalna wysokość lotu - 3000 m n.p.m., normalna wysokość przelotowa ok. 300 m nad powierzchnią ziemi. W Zeppelinie stosowany jest niepalny gaz - hel. Obecnie jest tylko sześć takich Zeppelinów NT na świecie; dwa z nich stacjonują niedaleko głównej siedziby Grupy ZF, nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech.

Bo organizatorem przelotów jest Grupa ZF - firma, specjalizująca się w rozwiązaniach technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w naszym kraju. Loty nad Katowicami, Gliwicami, Częstochową, Czechowicami-Dziedzicami czy Bielskiem-Białą są okazją do szerszego zaprezentowania najnowszej strategii i rozwiązań ZF dla mobilności przyszłości. To w tych miastach firma ma swoje oddziały. Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność w 7 lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach – Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.

W woj. śląskim:

  • Zakłady Produkcyjne w Bielsku-Białej oraz w Czechowicach-Dziedzicach stanowią część dywizji ZF Active Safety:
  • Zakład Układów Kierowniczych w Bielsku-Białej to fabryka, która od 2012 r. prowadzi seryjną produkcję elektrycznych układów wspomagania kierownicy oraz przekładni typu Belt Drive.
  • Zakład Układów Kierowniczych w Czechowicach-Dziedzicach produkuje komponenty aktywnych układów bezpieczeństwa, jak układy kierownicze oraz układy wspomagania kierownicy.
  • Częstochowa: Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa (Occupant Safety Systems Seat Belt Plant) wytwarza pasy bezpieczeństwa oraz zamki do samochodów osobowych i dostawczych.
  • Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych (Occupant Safety Systems Airbag Plant) wytwarza systemy chroniące pasażerów przed uderzeniami obejmujące poduszki powietrzne kierowcy, pasażera, poduszki chroniące kolana, poduszki boczne, oraz kurtyny boczne dla największych światowych producentów samochodów.
  • Gliwice: Zakład Produkcji Układów Wspomagania Hamulcowego (Braking Systems Plant) położony w obszarze KSSE jest jednym z najważniejszych w Europie dostawców wysokiej klasy systemów hamulcowych, pomp hamulcowych wraz z układem wspomagania

Firma zatrudnia obecnie 160 tys. pracowników w około 260 lokalizacjach w 41 krajach. W Polsce - 8 tys.

ZF założono w 1915 roku, aby budować lepsze przekładnie do samolotów i pojazdów mechanicznych. - Kontynuujemy tę działalność, ale jako firma innowacyjna i dostawca zintegrowanych systemów dla motoryzacji, robimy też znacznie więcej – rozwijamy systemy i produkty, które kształtują przyszłość motoryzacji - piszą przedstawiciele firmy.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera