Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sterowiec Zeppelin ZF leciał przez Katowice, Tychy, Bielsko-Białą i Sosnowiec. Zobaczcie zdjęcia

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Poranny lot sterowca z Muchowca 14 września 2021. Zobaczcie wnętrza Zeppelina i widoki przez okna.
Poranny lot sterowca z Muchowca 14 września 2021. Zobaczcie wnętrza Zeppelina i widoki przez okna. Dorota Niećko
Ostatni lot gigantycznego sterowca z Muchowca odbył się we wtorek rano. Wielki Zeppelin leciał nad Katowicami, Tychami, Czechowicami-Dziedzicami, Bielskiem - Białą i wrócił na Muchowiec. Podróż zajęła mu 3 godziny. Tuż po 12 odleciał do Wrocławia. To był Zeppelin firmy ZF, która w Polsce ma swoje zakłady i centra inżynieryjne. Oto jak wygląda sterowiec w środku i jak widać z niego Katowice, Tychy, Bielsko, Sosnowiec.

Sterowiec Zeppelin na Śląsku

Produkują części do samochodów, opracowują technologie przyszłości dla branży automotive, zatrudniają ok. 8-10 tys. osób w Polsce, a 4 tys. w Czechach, ale w Katowicach i woj. śląskim i tak zostaną zapamiętani jako ci, którzy sprowadzili do miasta sterowiec. Bo skuteczniejszej kampanii promocyjnej nie można zrobić. Szczególnie, jeśli na pokład zabiera się Adama Małysza i youtubera Bartka Ostałowskiego.

Ogromny, 75-metrowy i ważący 7,5 tony Zeppelin z napisem ZF w weekend 11-12 września i we wtorek 14 września 2021 latał nad Katowicami, Częstochową, Bielskiem, Sosnowcem, Tychami, Czechowicami-Dziedzicami... Jako że leciał spokojnie, z prędkością ok. 75 km na godzinę, i niewysoko, bo na wysokości od kilkuset do ok. 3 tys. metrów, dokładnie było widać mijane na dole miasta woj. śląskiego.

Zobaczcie zdjęcia wnętrza sterowca i lotu z 14 września 2021

- To bardzo uprzemysłowiony region - oceniła pilot sterowca. Jest jedną z dwóch kobiet - pilotów takich maszyn na świecie.
Jeśli pamiętacie sterowiec Allegro, który kilkanaście lat temu latał nad Katowicami, to był nieco mniejszy i lżejszy - miał 60 m i ważył 6,5 tony.

Więcej zdjęć miast, nad którymi 14 września latał sterowiec, przygotujemy dla Was w osobnych galeriach na dziennikzachodni.pl.

Sterowiec Zeppelin przeleciał kilka razy nad Katowicami. Z kabiny sterowca widać doskonale, jak wygląda całe miasto ze szczegółami. Zobaczcie niesamowite zdjęcia. Czy odnajdziecie swoje osiedle i swój dom?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sterowiec Zeppelin przeleciał nad Katowicami. Z kabiny widać...

Organizatorem przelotów jest Grupa ZF - światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w Polsce. W woj. śląskim zaplanowano sześć lotów, ale nie wszystkie udało się zrealizować.

Plany pokrzyżowała pogoda. 14 września miał odbyć dwa loty na trasie Katowice - Bielsko, udało się zrealizować jeden, poranny. We wtorek 14 września o godz. 12.15 żegnany przez maszyny z Aeroklubu Śląskiego Zeppelin odleciał z Muchowca do Wrocławia. Podróż zajmuje mu 4 godziny. Potem poleci do Pragi w Czechach. W Katowicach dłużej zostali przedstawiciele firmy: wiceprezes Andreas Teunert, ZF Division Electronics & ADAS, Rafał Zatorski, Szef ZF Electronics Engineering Center w Częstochowie, Tomasz Szkudlarek, Site Manager ZF Electronics Engineering Center w Łodzi i Grzegorz Fedorowicz, Kierownik ds. konceptów warsztatowych i rynku samochodów ciężarowych, ZF Aftermarket. Opowiadali o globalnej strategii firmy, nazwanej Next Generation Mobility. M.in. o zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy (ADAS) jak kamery. W polskich zakładach powstają też przekładnie, pasy bezpieczeństwa, zamki - wszystko w woj. śląskim. Lista zakładów ZF w naszym regionie - poniżej.

Jak mówią przedstawiciele firmy ZF, która ma swoją główną siedzibę we Friedrichshafen w Niemczech, ich produkty są bardzo ważne, ale niewidzialne. Klient widzi samochód, który kupuje. Za to sterowca przegapić się nie da. Nie ma więc lepszego wehikułu, by się zareklamować. Jest chętnie fotografowany, jego wizyta jest wielkim wydarzeniem, gdziekolwiek się pojawi. A że takich sterowców jest tylko 6 na świecie, każdy z nich ma grafik wypełniony na rok do przodu.

Prędkość przelotowa Zeppelina wynosi ok. 100 km/h (maks. 125 km/h) i zależy od siły i kierunku wiatru​. Maksymalna wysokość lotu - 3000 m n.p.m., normalna wysokość przelotowa ok. 300 m nad powierzchnią ziemi. W Zeppelinie stosowany jest niepalny gaz - hel.

Ich produkcja odbywa się w Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim. Obecnie jest tylko sześć takich Zeppelinów NT na świecie; dwa z nich stacjonują niedaleko głównej siedziby Grupy ZF, nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech.

Poranny lot sterowca z Muchowca 14 września 2021. Zobaczcie wnętrza Zeppelina i widoki przez okna.

Sterowiec Zeppelin ZF leciał przez Katowice, Tychy, Bielsko-...

- W skali całego świata dynamicznie wzrasta zapotrzebowanie na bardziej czyste i zrównoważone środki transportu. Droga do tego celu jest jasna i oczywista. Technologia, która to umożliwi, jest gotowa i dostępna. W ZF od lat koncentrujemy nasze strategiczne działania wokół mobilności nowej generacji - tłumaczą przedstawiciele firmy jesienną kampanię.

Zeppelin startuje przy grawitacji statycznej wynoszącej około 350 kg, czyli jest cięższy od powietrza.

Lot sterowca z Katowic

Zakłady ZF w woj. śląskim:

  • Zakład Układów Kierowniczych w Bielsku-Białej to fabryka, która od 2012 r. prowadzi seryjną produkcję elektrycznych układów wspomagania kierownicy oraz przekładni typu Belt Drive.
  • Zakład Układów Kierowniczych w Czechowicach-Dziedzicach produkuje komponenty aktywnych układów bezpieczeństwa, jak układy kierownicze oraz układy wspomagania kierownicy.
  • Częstochowa: Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa (Occupant Safety Systems Seat Belt Plant) wytwarza pasy bezpieczeństwa oraz zamki do samochodów osobowych i dostawczych.
  • Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych (Occupant Safety Systems Airbag Plant) wytwarza systemy chroniące pasażerów przed uderzeniami obejmujące poduszki powietrzne kierowcy, pasażera, poduszki chroniące kolana, poduszki boczne, oraz kurtyny boczne dla największych światowych producentów samochodów.
  • Gliwice: Zakład Produkcji Układów Wspomagania Hamulcowego (Braking Systems Plant) położony w obszarze KSSE jest jednym z najważniejszych w Europie dostawców wysokiej klasy systemów hamulcowych, pomp hamulcowych wraz z układem wspomagania
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera