Stopnie zagrożenia lawinowego na stokach będą oznaczone...

  Stopnie zagrożenia lawinowego na stokach będą oznaczone symbolami

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stopnie zagrożenia lawinowego na stokach będą oznaczone symbolami
  1/2
  przejdź do galerii

  ©MSW

  Stopnie zagrożenia lawinowego w górach oraz na stokach narciarskich będą oznaczone dodatkowo symbolami zgodnymi z europejską skalą. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotował resort spraw wewnętrznych. Oznakowanie znajdziemy m.in. na stokach narciarskich Beskidów jeszcze w tym roku.
  Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, aktualnym pięciu stopniom zagrożenia lawinowego będzie przypisany dany symbol sygnalizujący zagrożenie zejścia lawiny od poziomu niskiego do bardzo wysokiego.

  - W tym celu sięgnięto po europejską skalę obrazującą stopnie zagrożenia lawinowego, która już obowiązuje m.in.: w Austrii, Słowacji czy w Czechach - wyjaśniła Woźniak.

  PRZEZ CAŁĄ ZIMĘ INFORMACJE NARCIARSKIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/NANARTY

  Dodała, że symbole określające stopień zagrożenia lawinowego "to nowość, ponieważ dotąd takich formalnie obowiązujących symboli obrazujących poziom zagrożenia lawinowego nie było".

  Projekt rozporządzenia określa stopnie zagrożenia lawinowego oraz odpowiadające im zalecenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich.

  Przy czwartym oraz piątym stopniu zagrożenia lawinami symbol został oznaczony kolorem czerwonym, trzeci stopień zagrożenia ma kolor pomarańczowy, umiarkowany drugi stopień został oznakowany kolorem żółtym, a niski - kolorem zielonym.

  Nie zmieniła się skala stopni zagrożenia lawinowego.
  Aktualnie - i w projekcie rozporządzenia - jest pięć stopni zagrożenia: niski (pierwszy stopień zagrożenia), umiarkowany (drugi stopień), znaczny (trzeci stopień), wysoki (przedostatni stopień na skali zagrożenia zejścia lawinowego) oraz bardzo wysoki (ostatni, piąty na skali zagrożenia). Każdy stopień definiuje stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo powstania lawiny. Poszczególnym stopniom zagrożenia lawinowego odpowiadają zalecenia dla osób przebywających w górach.

  Zastępca naczelnika straży ratunkowej TOPR Edward Lichota w rozmowie z wyjaśnił, że obecnie funkcjonują nieformalne symbole przypisane do skali zagrożenia lawinowego. - Chodzi o to, aby ujednolicić te symbole, aby we wszystkich krajach były takie same - wyjaśnił. Dodał, że komunikaty o zagrożeniu lawinowym są zamieszczane m.in. na stronie internetowej TOPR, w schroniskach, na stacjach kolejek górskich, przy wejściach do parków narodowych oraz są publikowane w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

  W ramach uzgodnień międzyresortowych w MSW odbyła się konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także Polskiego Związku Narciarskiego, parków narodowych i krajobrazowych.

  Zgodnie z projektem rozporządzenia przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

  Dotychczas kwestie te były uregulowane w rozporządzeniu rządu z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo