Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzję

red
Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzję.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzję. arch. Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała dotychczasowy kurs i po raz kolejny zadecydowała o niepodwyższaniu stóp procentowych NBP. Taką decyzją nie są zdziwieni ekonomiści i analitycy bankowi, którzy wskazują, że w bieżącym roku raczej już do niej nie dojdzie. Większość ekspertów nie spodziewa się również w 2023 roku obniżki stóp procentowych, mimo oczekiwań rynku, że taka zmiana nastąpi. Kolejne posiedzenie RPP już za miesiąc. Poznamy wówczas najnowsze dane dotyczące m.in. projekcji inflacji.

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej obradowała w dniach 7-8 lutego. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i analityków bankowych RPP po raz kolejny postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Oznacza to, że stopy procentowe NBP wynoszą:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Przypomnijmy: ostatnia podwyżka stóp procentowych nastąpiła we wrześniu 2022 roku. Od tamtej pory wśród członków Rady Polityki Pieniężnej dominuje stanowisko o potrzebie wstrzymania dalszej podwyżki stóp procentowych. Decyzja ta z pewnością ucieszy kredytobiorców, których raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem w najbliższych miesiącach nie wzrosną. Zdaniem części analityków możliwy jest nawet delikatny spadek.

Co dalej z inflacją?

Odczyt inflacyjny utrzymuje się na poziomie powyżej 16%. W komunikacie po posiedzeniu RPP zwróciła uwagę na spadek inflacji w grudniu do poziomu 16,6%. Spadek wynika z niższej niższej dynamiki cen nośników energii i paliw, związanej ze spadkiem cen opału i ropy naftowej. Pod koniec ubiegłego roku obniżyły się również ceny surowców oraz inflacja PPI. Zaburzenia w globalnych sieciach podażowych były wyraźnie mniejsze niż wcześniej.

- Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Pogorszenie koniunktury światowej działa także w kierunku obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP - czytamy w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej.

Najnowsze dane za styczeń i luty dotyczące wskaźników inflacji poznamy w marcu. Kolejne dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 7-8 marca. Członkowie Rady zapoznają się wtedy z najnowszymi projekcjami inflacji na kolejne miesiące. W zależności od przedstawionych danych RPP będzie podejmować decyzje o dalszym kursie polityki pieniężnej.

- RPP bez niespodzianek. Stopy zostały bez zmian (referencyjna=6,75%), tryb wait-and-see trwa już 5. miesiąc. Jutro konferencja Prezesa NBP. Ale najciekawiej będzie w marcu - komentują analitycy PKO Banku Polskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera