Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stosunki Polski i USA po ustawie medialnej. Gowin: Jest już lista restrykcji

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Stosunki Polski i USA po ustawie medialnej. Gowin: Jest już lista restrykcji
Stosunki Polski i USA po ustawie medialnej. Gowin: Jest już lista restrykcji Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Były wicepremier Jarosław Gowin ostrzega USA szykują „listę restrykcji wobec Polski” na wypadek, gdyby ustawa medialna weszła w życie. Z kolei wiceszef MON i poseł klubu PiS Marcin Ociepa zapewnia, że „kapitał amerykański powinien być mile widziany w Polsce”, a nasz kraj zmierza do umowy dwustronnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Po tym jak Sejm przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS, trafi ona do izby wyższej parlamentu, gdzie prawdopodobnie zostanie odrzucona. Mimo wszystko część sceny politycznej jest zdania, że próba przeforsowania nowych przepisów może uderzyć w interesy USA i tym samym pogorszyć nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Gowin: Wszelkie mosty zostały spalone

Były wicepremier Jarosław Gowin oświadczył w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, że „po lex TVN wszelkie mosty zostały spalone”. - Przekroczona została nie tylko granica przyzwoitości. Ta ustawa to dramatyczne uderzenie w wizerunek Polski i nasze interesy gospodarcze, polityczne, a nawet obronne - ostrzegł polityk.

Pytany o poprawkę, którą Marek Suski zamierza zgłosić w Senacie (nadawcy mający koncesje satelitarne, a więc TVN24, „nie będą musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”) stwierdził, że „kierownictwo PiS poniewczasie przestraszyło się konsekwencji swoich działań”. - Wiem z bezpośrednich rozmów z przedstawicielami rządu amerykańskiego, że przygotowywana jest już lista restrykcji wobec Polski na wypadek, gdyby ustawa weszła w życie. Natomiast poprawka Marka Suskiego nie wniesie nic z prostego powodu – senacka większość najprawdopodobniej odrzuci ustawę w całości – mówił.

Ociepa: Zmierzamy w stronę umowy dwustronnej z USA

Po głosowaniu nad ustawą medialną szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Antony Blinken stwierdził, że przegłosowana przez Sejm w środę nowelizacja ustawy medialnej „znacząco osłabiłaby środowisko medialne, które Polacy budowali tak długo”.

Dodał, że TVN jest najczęściej oglądaną oglądanej niezależną stacją informacyjną, która „jest też jedną z największych amerykańskich inwestycji w kraju" i wezwał do nieuchwalania szkodliwej ordynacji.

W piątek wiceszef MON i poseł klubu PiS Marcin Ociepa zapewniał, że „kapitał amerykański powinien być mile widziany w Polsce”. Wskazał, że do ustawy medialnej zostały zgłoszone poprawki, które mają to ułatwić. - Najważniejszym postulatem, który podnoszę i którego jestem zwolennikiem, jest umowa dwustronna z USA – mówi w Polsat News.

Na uwagę, że poprawka o takiej umowie nie znalazła się w ustawie, stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. Wskazał, że można podpisać taką umowę dwustronną, która „dopuści Amerykanów na zasadzie pewnego wyjątku do rynku medialnego w Polsce”. - Dzisiaj zmierzamy w stronę umowy dwustronnej z Amerykanami, dzięki czemu będą mogli tutaj normalnie funkcjonować. Myślę, że to uczciwe rozwiązanie – skwitował.

Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany w Polskim Radiu o krytykę ze strony USA, oświadczył, że „nawet jeżeli tym sprawom nadany jest duży rozgłos, to nie zmienia faktu, że pozostajemy jednym z najważniejszych sojuszników USA na kontynencie europejskim”. - Nie będziemy nikogo dyskryminować, chcemy, żeby polskie prawo było szczelne (…) Dokonujemy uszczelnienia przepisów, żeby nie były tworzone jakieś łańcuszki z udziałem podmiotów, które mają charakter fikcyjny, bo nie prowadzą działalności, a mają być pośrednikiem, który realizuje obowiązek posiadania większości kapitału z kraju UE – mówił.

Discovery zapowiada kroki prawne

Po uchwaleniu rzez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji amerykański koncern Discovery, właściciel telewizji TVN, zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec Polski.

Jak informowano w komunikacie, 12 sierpnia Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA, który sporządzono w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Firma wskazała, że zobowiązania te obejmują m.in. sprawiedliwe i równe traktowanie inwestycji wzajemnych, ich nienaruszanie poprzez arbitralne i dyskryminacyjne decyzje oraz równe traktowanie w przyznawaniu koncesji oraz zakaz wywłaszczania bez odszkodowań.

„Priorytetem dla Discovery jest porozumienie z polskimi władzami, ale jeśli to się nie powiedzie, spółka uruchomi postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 Traktatu i będzie dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia postanowień Traktatu” - napisano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stosunki Polski i USA po ustawie medialnej. Gowin: Jest już lista restrykcji - Portal i.pl