Stowarzyszenie Ślązaków to akcja RAŚ? [KTO ZA NIM STOI]

  Stowarzyszenie Ślązaków to akcja RAŚ? [KTO ZA NIM STOI]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Joachim Glensk i Piotr Długosz
  1/5
  przejdź do galerii

  Prof. Joachim Glensk i Piotr Długosz

  Wiele dowodów wskazuje na to, że powołanie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej jest kolejnym błyskotliwie przemyślanym przedsięwzięciem Ruchu Autonomii Śląska. W końcu połowa z 18 członków-założycieli Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej należy do RAŚ.
  Szef Ruchu Jerzy Gorzelik, który kiedyś zabiegał o rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej, teraz nie uczestniczył w procesie rejestracji SONŚ, ale pierwsze skrzypce grał jego były zastępca Piotr Długosz, germanista, który aktualnie prowadzi m.in. biuro tłumaczeń.

  Wśród liderów jest też obecny szef RAŚ województwie opolskim Marek Czaja. W sumie przeważają osoby tuż po lub przed trzydziestką.

  ROCZNIOK: MOŻLIWE, ŻE ZLNŚ POŁĄCZY SIĘ Z SONS

  Stefan Zdzuj (32 lata) architekt i radny z gminy Dobrzeń Wielki, który akurat do RAŚ nie należy, wie dlaczego dla trzydziestolatków sprawa tożsamości narodowej jest tak ważna: - Dorosło pokolenie, które nie boi się mówić głośno, o tym co myśli i co ma w sercu. Nie ma tego strachu, jak w epoce słusznie minionej.

  Ale jeszcze kilka lat temu, gdy przed Trybunałem w Strasburgu rozstrzygała się sprawa Związku Ludności Narodowości Śląskiej to Długosz, który był na miejscu i aktywnie wspierał akcję, miał potem problemy w pracy. Było jak to w Polsce: jakiś poseł do wójta zadzwonił, a wójt do dyrekcji w szkole.

  CZUJESZ SIĘ ŚLĄZAKIEM? ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA - ZOBACZ, JAK TO ZROBIĆ

  Formuła Stowarzyszenia ma być szersza ideologicznie od RAŚ i już przekracza granice, na razie geograficzne, Śląska. Swój akces do organizacji zgłosili np. Ślązacy mieszkający w Norwegii, Irlandii, a jeden nawet z Lublina!

  SONŚ ma też zwolenników wśród przedstawicieli mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie, choć akurat wśród Niemców sprawa narodowości śląskiej budzi też negatywne reakcje, bo obawiają się, że wskutek uznania SONŚ stopnieją ich szeregi.

  STOWARZYSZENIE OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ ZAREJESTROWANE

  Stowarzyszenia przygotowuje nowy statut, który umożliwi powstawanie struktur terenowych. Z pewnością pierwsza filia powstanie w województwie śląskim.

  - Do stowarzyszenia może zapisać się każdy, kto deklaruje, że jest Ślązakiem. Nikt nikomu nie zamierza sprawdzać korzeni rodzinnych - wyjaśnia Długosz.

  Opinia Długosza jest ważna, bo na Facebooku, który na razie pełni rolę strony internetowej SONŚ, pojawił się wpis następującej treści: Nie mam nic gorszego jak gorolstwo deklarujące narodowość Śląską... Narodowość trzeba udokumentować a nie zadeklarować.

  - Ostro zareagowaliśmy przeciwko temu wpisowi - wyjaśnia Długosz, choć sam może pochwalić się, że w parafii znalazł wpisy dotyczące swojej rodziny sprzed trzystu lat.

  CZYTAJ KONIECZNIE W TYM TEMACIE:
  JERZY GORZELIK WSTĄPI DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  POSEŁ MAREK PLURA WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  KUTZ: SĄDOWE UZNANIE STOWARZYSZENIA TO SUKCES ŚLĄZAKÓW
  WÓDZ: REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ZASŁUGĄ RAŚ


  Wśród inicjatorów Stowarzyszenia znalazł się także ceniony literaturoznawca prof. Joachim Glensk, którego ojciec i wuj walczyli w powstaniach śląskich. Ba, stryj Joachima, Teodor, zginął w Auschwitz za Polskę, a przed wojną był działaczem organizacji prawicowych. Tylko dzieje tej jednej rodziny uwidaczniają jak skomplikowane są śląskie losy. Warto dodać, że aktywnym działaczem SONŚ jest też najmłodszy przedstawiciel familii Wojciech Glensk, absolwent dziennikarstwa, obecnie pracujący jako nauczyciel.

  Justyna Nikodem to miłośniczka śląskiej gwary. Tytuł Młodzieżowej Ślązaczki Roku w brawurowym stylu zdobyła osiem lat temu.

  - Zawsze wolałam bajki śląskie opowiadane przez babcie od Kopciuszka - uśmiecha się Justyna, 21 studentka farmacji. - Mówimy w domu po śląsku, jeśli nasze pokolenie nie ocali naszego języka to on po prostu zaniknie. Nie można do tego dopuścić i temu właśnie służy m.in. nasze stowarzyszenie - wyjaśnia.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo