Strajk generalny coraz bliżej

Agata Pustułka, Jacek Bombor
Dominik Kolorz (po prawej) i siedzący obok niego Piotr Duda, szef "S", muszą podjąć wiele trudnych decyzji
Dominik Kolorz (po prawej) i siedzący obok niego Piotr Duda, szef "S", muszą podjąć wiele trudnych decyzji lucyna nenow
Udostępnij:
Strajk generalny coraz bliżej: Solidarność - po sukcesie negocjacyjnym w sprawie losu śląskich kopalń - idzie za ciosem i chce z premier rządu Ewą Kopacz rozmawiać o losie innych branż, gdzie też robi się gorąco. Ogólnopolski strajk generalny wisi w powietrzu i jest skutecznym straszakiem wobec rządu.

Strajk generalny coraz bliżej

Bez górników się nie da
Szef związku, Piotra Duda, ostrzega, że jeśli nie dojdzie do spotkania z premier Ewą Kopacz, to - jak mówi - "o problemach kolejarzy, energetyków, pracowników poczty, ochrony zdrowia, oświaty i innych branż przyjdzie nam rozmawiać w obliczu protestów i strajków, jak miało to miejsce w stosunku do górnictwa".

Zaplanowanych na dziś rozmów z ministrem pracy i polityki społecznej, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, związkowcy nie traktują jako kontynuowania negocjacji o problemach branż. Ma być poświęcone - zgodnie z planem - propozycji zmian w systemie dialogu społecznego. I tylko o tym związkowcy chcą rozmawiać z ministrem - w rozmowach na inny temat udziału nie wezmą.

Dialog społeczny praktycznie w Polsce nie istnieje po opuszczeniu przez związkowców Trójstronnej Komisji ds. społeczno-gospodarczych. Następstwem tego odejścia od negocjacyjnego stołu była wielotysięczna demonstracja trzech central związkowych we wrześniu 2013 r. przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Komentatorzy polityczni uważają, że Duda wyczuł słabość przeciwnika, czyli premier Kopacz, i chce ugrać jeszcze więcej.

- Oby tylko nie przelicytował. To gra o bardzo wysokie stawki - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Dr Słupik uważa, że jeśli podczas górniczych strajków nie udało się mimo wszystko zwrócić przeciwko strajkującym opinii społecznej, to wcale nie oznacza, że "efekt współczucia" nie przestanie działać.

- Przewodniczący Duda bardzo podgrzewa atmosferę, co może się obrócić przeciwko niemu - dodaje Słupik.

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że planowany przez Dudę ogólnopolski protest nie będzie miał siły rażenia bez górników i zakładów ze Śląska. Czy znów zdecydują się na strajk po ziemią? - Nie sądzę, by tak się stało w kopalniach Kompanii Węglowej, która walczy o przetrwanie. Inną sytuację mamy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej czy Katowickim Holdingu Węglowym - mówi Słupik.

Na razie do sprawy przyszłego protestu z dyplomatycznym spokojem podchodzi szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Górnicy zawsze solidaryzowali się ze strajkującymi czy w inny sposób protestującymi pielęgniarkami, nauczycielami, stoczniowcami. Tak samo i my mogliśmy liczyć na ich wsparcie. Nie widzę powodu, by tym razem tak nie było - mówi Kolorz.
A udział w strajku? - Poczekajmy do marca - odpowiada przewodniczący.

W JSW strajk u bram
Tymczasem dziś w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczyna się referendum strajkowe, które potrwa do jutra. Górnicy odpowiedzą na dwa pytania: czy zgadzasz się na akcję protestacyjno-strajkową i czy jesteś za odwołaniem zarządu firmy. Głosowanie będzie się odbywało na wszystkich zmianach, a wynik jest przesądzony. W ostatnim referendum dotyczącym odwołania zarządu z ub. roku, 93 proc. głosujących było za. Referendum to efekt wypowiedzenia trzech porozumień pracowniczych, gwarantujących górnikom pracę i wypłatę 14. pensji, deputatów, podwyżek i innych przywilejów. Zarząd firmy chce zaoszczędzić 500 mln zł, bo sytuacja na światowych rynkach węgla jest fatalna, a firma stoi na skraju utraty płynności finansowej. Za trzy kwartały 2014 r. miała ćwierć miliarda straty.

- Wypowiedzenie tych porozumień to nic innego, jak skrajna nieodpowiedzialność zarządu i próba przerzucenia odpowiedzialności i kosztów nieudolnego zarządzania na pracowników - mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Związkowcy zaznaczają, że o wypowiedzeniu porozumień zbiorowych przez zarząd JSW dowiedzieli się z… mediów. Najprawdopodobniej od środy dojdzie do akcji protestacyjnej.

- 4 godziny po każdej zmianie górnicy pozostaną w wyznaczonych przez dyrektora miejscach pod ziemią - mówi Marek Płocharski, szef "Kadry" w ruchu Jas-Mos.

Wiadomo, że zwykli górnicy murem staną za związkami. Bo od kilku lat "ubywa" im z paska.

Słaba partia rządząca
Co dalej w związku i w regionie? Jak twierdzi dr Słupik, pozycja Kolorza po strajkach wzrosła. Można się też spodziewać personalnych przetasowań w województwie śląskim w partii rządzącej, czyli w PO.

- Przecież porozumienie ze związkowcami zostało wynegocjowane zupełnie ponad głowami śląskich posłów PO. To kolejny dowód, że liderzy partii niewiele sobie robią z ich opinii - ocenia dr Słupik.

PO, dzięki podpisaniu porozumienia, kupiła sobie na Śląsku trochę czasu, ale czy wystarczy go do jesiennych wyborów parlamentarnych? Duda może bardzo rozhuśtać nastroje i w scenariuszu chaosu oraz protestów można sobie wyobrazić konieczność przeprowadzenia wcześniejszych wyborów.

Prawo do strajku

Przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda, prze do ogólnopolskiego strajku. Decydujące dla powodzenia jego akcji będzie poparcie śląskich kopalń.

W polskim prawie nie ma pojęcia "strajk generalny". Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przewiduje natomiast możliwość przeprowadzenia strajku solidarnościowego, jednak wyłącznie dla poparcia postulatów tych grup zawodowych, które nie mają prawa do strajku.

Polskie ustawodawstwo nigdzie nie posługuje się terminem "strajk generalny". Tymczasem, jak cytują eksperci "S", Komitet Wolności Związkowych uznaje, że 24-godzinny strajk generalny o podniesienie płacy minimalnej, o respektowanie obowiązujących układów zbiorowych oraz o zmianę polityki gospodarczej jest dopuszczalny i wchodzi w zakres normalnej działalności organizacji związkowej.

- Wiele krajów Unii Europejskiej ma takie prawo. Przykładem są ostatnie strajki w Belgii, organizowane przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego. A Solidarność właśnie strajkami generalnymi wywalczyła Polsce wolność. Dlatego w wolnym kraju chcemy móc legalnie protestować - komentuje szef NSZZ "Solidarność", Piotr Duda.

Dlatego związkowcy złożyli w tej sprawie skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Natomiast prawo do strajku zostało zagwarantowane w Polsce w ustawie o związkach zawodowych z dnia 8 października 1982 (Dz.U. 1982 nr 32 poz. 216), następnie w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz.U. 1991 nr 55 poz. 236).
(Oprac. AGA)


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam z Zawiercia.
Szanowny kolego dobre imię Solidarność zostało zbeszczeszczone przy okrągłym stole.! Czy to się Ci
podoba czy też może nie sprawę załatwił"konsensus" Rozumując po Twemu to widocznie Kolorz to
rodzina że go tak bronisz.! A czy On coś utargował to sprawa wątpliwa,po prostu wyraził zgodę ma
likwidacje słowa kasacja i wszystko. Restrukturyzacja i tak się odbędzie a w efekcie i tak likwidacja jest aktualna w celach rządu.! Rząd trzymał i trzyma stronę kompanii, nierobów a nie stronę tegoż ROBOLA.Zauważasz to wszystko w/sp. Dudy jako i kiedyś Śniadek stał się politykiem i stanął po stronie PIS-u. Ale uważam ze gość DUDA nie ma takiego zamiaru bo robol byłby już stracony na zawsze. Ambicję to morze sam posiadasz i jesteś tego rodzaju krzykaczem,wiedz jedno że Związek Zawodowy nie posiada w statucie ambicji politycznych. Występując ze związków tracisz do nich prawa i nie masz szans dalej piastować stanowiska jakie miałeś a więc nie pisz o czymś czego nie rozumiesz...
A
Adam z Zawiercia.
Szanowni autorzy tekstu: Posiłkując się np.dr.Słupik i jego wypowiedziami jątrzycie jedynie sytuacją.!
A szanowny p. dr.Słupik to niby za czyje pieniądze wyuczył się doktora i gdzie.! Psioczycie na inne zawody swymi wystąpieniami w mediach ale proszę być medialnie uczciwymi.! Pobierać wynagrodzenie ze sprzedaży prasy a nie być pod patronatem władzy i dużo szumieć na ich korzyść .
Tak jest racją i słusznością że społeczeństwo strajkuje ,A MA DO TEGO PRAWO. Rząd się zachowuje jak okupant na społeczeństwie oszukując go na każdym kroku,poprzez kolesi rządowych.Nie gloryfikujcie
wszelkiego typu przekrętów władzy,Oni nie są ani Bogami ani właścicielami tegoż padołu.! Wiem że zarzucicie mi że Oni zostali legalnie WYBRANYMI a ja twierdzę ze to fałsz,pomnażający się przy każdorazowych wyborach. Coraz więcej tego kłamstwa i fałszu wrzucanego do wspólnego wora.! Czyż
stan nie jest anarchistyczny?Dlaczego nikt tego nie chce jasno powiedzieć.! To ten zarządzający ma
za swe nieróbstwo i brak kompetencji potrząsać tym ROBOLEM i dawać my jedynie ochłapy z urobku.
Tak się nie godzi postępować by płacić za papierek i ogólny brak tego najważniejszego KOMPETENCJI.
Wszyscy chcą więcej.!! Każdy resort do tego uzurpuje sobie prawo ażeby mu zapłacić i to sowicie. Wy
jako media tez jesteście tego zdania,nie przeczę ze wszystkim się należy zapłata ale nie za siedzenie bezczynne i liczenie kasy.! To jest oszustwo grubymi nićmi szyte.! Czym jest obecnie ów ROBOL który
to wypracowywał przez swe lata pracy?! Dla władzy to wszystko mało uradzili by każdy z rencistów czy emerytów pracował do końca ,do śmierci, pod ich dyktando.! To takich wybieraliśmy władnych?Chyba nie.! TO SĄ SAMOZWAŃCY i należy zwalczać tą PATOLOGIE poprzez strajki. Chyba nikt nie chce użyć
w tym celu siły by zniszczyć mniejsze zło,bo to zakrawa na Majdan.!!! Zacytować należy tu fakt ostatni
pod nazwą "frankowicze" Kto jest temu winion ów kredytobiorca czy tez bank w swej swawoli?
Któremu kredytobiorcy bank wypłacił owa pożyczkę we FRANKACH??? Nikomu, on sprzedał tego niby franka po swym kursie,wpisując jeszcze ryzyko jakie poniesie biorca i to jeszcze drobnym drukiem,
czasem nie do przeczytania.! Dziś możni od KORYTA nadal są górą i manipulują jak jeszcze coś ugrać.!
Powiecie może ze niema winnych?! ONI byli i SĄ. i to namacalni.A są to same banki a wraz z nimi
Rada polityki gospodarczej , Nadzór finansowy i pozostali prominenci od koryta.!Wszyscy prezesi w/w
pilnują sprawy aby nic im nie umknęło a obywatel tego nie dociekł.!Nigdy nie zgadzałem się z tym by
banki zarabiały na pieniądzu leżącym "na półce" i reklamie że tyle jest człowiek wart ile ma na koncie.
Kto zatem ma na tym koncie? Bandyta i złodziej,sprzedający wspólną własność jako swoją.! Tu w tym
kraju nawet i sama sprawiedliwość jak i sądy są stronnicze a zwykły zjadacz chleba jest tego systemu
narzędziem.! Z pewnością nie jest nigdy tak dobrze by nie mogło być lepiej. Ludność ze zniszczonego
przez ustawy i prywatyzację przemysłu NIE MA ŻADNYCH PRAW DO WYJŚCIA NA ULICĘ BO TO BYŁBY PRETEKST DO UŻYCIA SIŁY PRZEZ WŁADZE dla stłumienia protestu.Najlepiej nic nie robić tylko dzielić
i to jeszcze nie swoim.! DLATEGO NALEŻY POPIERAĆ TEGO CO JEST JESZCZE W NASZEJ GESTII.
Popierać Strajki i kolegę DUDĘ jak i być choć trochę Solidarnym z ostatnią deska ratunku dla Robola...
Może nie wszyscy tego jeszcze wiedzą ale pieniądze napływające choćby z podatków NIE SĄ LICZONE ALE WAŻONE a władni dają po 20zł. poprawy do emerytury(kiedy ceny 5x idą w górę) A
samym prezesom wypłaca się po 200 czy 400 tysięcy odprawy i to raczycie zwać sprawiedliwością???
A
Adam z Zawiercia.
Szanowni autorzy tekstu: Posiłkując się np.dr.Słupik i jego wypowiedziami jątrzycie jedynie sytuacją.!
A szanowny p. dr.Słupik to niby za czyje pieniądze wyuczył się doktora i gdzie.! Psioczycie na inne zawody swymi wystąpieniami w mediach ale proszę być medialnie uczciwymi.! Pobierać wynagrodzenie ze sprzedaży prasy a nie być pod patronatem władzy i dużo szumieć na ich korzyść .
Tak jest racją i słusznością że społeczeństwo strajkuje ,A MA DO TEGO PRAWO. Rząd się zachowuje jak okupant na społeczeństwie oszukując go na każdym kroku,poprzez kolesi rządowych.Nie gloryfikujcie
wszelkiego typu przekrętów władzy,Oni nie są ani Bogami ani właścicielami tegoż padołu.! Wiem że zarzucicie mi że Oni zostali legalnie WYBRANYMI a ja twierdzę ze to fałsz,pomnażający się przy każdorazowych wyborach. Coraz więcej tego kłamstwa i fałszu wrzucanego do wspólnego wora.! Czyż
stan nie jest anarchistyczny?Dlaczego nikt tego nie chce jasno powiedzieć.! To ten zarządzający ma
za swe nieróbstwo i brak kompetencji potrząsać tym ROBOLEM i dawać my jedynie ochłapy z urobku.
Tak się nie godzi postępować by płacić za papierek i ogólny brak tego najważniejszego KOMPETENCJI.
Wszyscy chcą więcej.!! Każdy resort do tego uzurpuje sobie prawo ażeby mu zapłacić i to sowicie. Wy
jako media tez jesteście tego zdania,nie przeczę ze wszystkim się należy zapłata ale nie za siedzenie bezczynne i liczenie kasy.! To jest oszustwo grubymi nićmi szyte.! Czym jest obecnie ów ROBOL który
to wypracowywał przez swe lata pracy?! Dla władzy to wszystko mało uradzili by każdy z rencistów czy emerytów pracował do końca ,do śmierci, pod ich dyktando.! To takich wybieraliśmy władnych?Chyba nie.! TO SĄ SAMOZWAŃCY i należy zwalczać tą PATOLOGIE poprzez strajki. Chyba nikt nie chce użyć
w tym celu siły by zniszczyć mniejsze zło,bo to zakrawa na Majdan.!!! Zacytować należy tu fakt ostatni
pod nazwą "frankowicze" Kto jest temu winion ów kredytobiorca czy tez bank w swej swawoli?
Któremu kredytobiorcy bank wypłacił owa pożyczkę we FRANKACH??? Nikomu, on sprzedał tego niby franka po swym kursie,wpisując jeszcze ryzyko jakie poniesie biorca i to jeszcze drobnym drukiem,
czasem nie do przeczytania.! Dziś możni od KORYTA nadal są górą i manipulują jak jeszcze coś ugrać.!
Powiecie może ze niema winnych?! ONI byli i SĄ. i to namacalni.A są to same banki a wraz z nimi
Rada polityki gospodarczej , Nadzór finansowy i pozostali prominenci od koryta.!Wszyscy prezesi w/w
pilnują sprawy aby nic im nie umknęło a obywatel tego nie dociekł.!Nigdy nie zgadzałem się z tym by
banki zarabiały na pieniądzu leżącym "na półce" i reklamie że tyle jest człowiek wart ile ma na koncie.
Kto zatem ma na tym koncie? Bandyta i złodziej,sprzedający wspólną własność jako swoją.! Tu w tym
kraju nawet i sama sprawiedliwość jak i sądy są stronnicze a zwykły zjadacz chleba jest tego systemu
narzędziem.! Z pewnością nie jest nigdy tak dobrze by nie mogło być lepiej. Ludność ze zniszczonego
przez ustawy i prywatyzację przemysłu NIE MA ŻADNYCH PRAW DO WYJŚCIA NA ULICĘ BO TO BYŁBY PRETEKST DO UŻYCIA SIŁY PRZEZ WŁADZE dla stłumienia protestu.Najlepiej nic nie robić tylko dzielić
i to jeszcze nie swoim.! DLATEGO NALEŻY POPIERAĆ TEGO CO JEST JESZCZE W NASZEJ GESTII.
Popierać Strajki i kolegę DUDĘ jak i być choć trochę Solidarnym z ostatnią deska ratunku dla Robola...
Może nie wszyscy tego jeszcze wiedzą ale pieniądze napływające choćby z podatków NIE SĄ LICZONE ALE WAŻONE a władni dają po 20zł. poprawy do emerytury(kiedy ceny 5x idą w górę) A
samym prezesom wypłaca się po 200 czy 400 tysięcy odprawy i to raczycie zwać sprawiedliwością???
m
myśloncy
samobójcy kraj doprowadzić do ruiny
L
LongJohnSilver
W najbliższych miesiącach ten oszołom będzie robił wszystko i wysuwał nawet najbardziej absurdalne żądania, byle tylko doprowadzić do strajku generalnego, przez co Solidarność stanie się powszechnie znienawidzona wśród większości społeczeństwa. A wszystko to przez chore polityczne ambicje Dudy, o których bardzo fajnie napisał Tomasz Lis. Im szybciej Solidarność pozbędzie się tego prymitywnego krzykacza, tym dla związku lepiej. Bo w porównanie z Dudą taki Dominik Kolorz to prawdziwy intelektualista, świetny negocjator i ktoś, kto nie robi tak czarnego PRu Solidarności...
G
Gość
twoich duda tanich ambicji politycznych kosztem reszty obywateli. I zapamiętaj.nigdy ci się uczyć nie chciało.nawet w zawodówce trzeba cię było za uszy ciągnąć. Do roboty też ci się nie paliło
G
Gość
.
Dodaj ogłoszenie