Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk górników na Śląsku. Pracownicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej chcą podwyżek. Zarząd PGG wydał oświadczenie

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Strajk ostrzegawczy górników na Śląsku. Pracownicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej chcą zarabiać więcejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strajk ostrzegawczy górników na Śląsku. Pracownicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej chcą zarabiać więcejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartosz Wojsa
Strajk górników w kopalniach PGG rozpoczęty. Od samego rana w kopalniach i zakładach należących do Polskiej Grupy Górniczej w województwie śląskim odbywa się strajk górników. Pracownicy chcą zarabiać więcej i domagają się wysokich podwyżek, jednak ich żądań nie chce spełnić zarząd spółki. Strajk ostrzegawczy to tylko jeden z punktów akcji, którą chcą przeprowadzić górnicy. Później czeka nas jeszcze referendum strajkowe i manifestacja w Warszawie.

Strajk górników na Śląsku

Aktualizacja, godz. 7:25:
Strajk w kopalniach i zakładach PGG, w zależności od ruchu, wystartował o 5:45, 6:00 i 6:30. W każdej kopalni potrwa dwie godziny. Przed Ruchem Halemba w Rudzie Śląskiej związkowcy przypominali o zasadach przez megafon, podawali też górnikom ulotki informacyjne dotyczące całej akcji i postulatów, o których spełnienie walczą, w tym przede wszystkim o podwyżki płac.

Zobacz koniecznie

ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE STRAJKU

Za czas trwania strajku górnicy nie dostaną wynagrodzenia

- Strajkują nie tylko górnicy, ale też pracownicy innych działów, na przykład administracji. Łącznie w samym Ruchu Halemba strajk podejmie około tysiąc osób - mówi Artur Braszkiewicz, wiceszef górniczej Solidarności, który spotkał się z dziennikarzami przed Halembą. - Oczywiście za czas trwania strajku, czyli te dwie godziny, pracownicy nie dostaną pensji - dodaje.

Braszkiewicz zdradza, że związkowcy podchodzą do całej akcji odpowiedzialnie i nie zamierzają zablokować pracy całej kopalni. - Ci, którzy chcą pracować, mogą zjechać na dół. Zrobią to też osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa pod ziemią - mówi. Akcja ma być żółtą kartką dla władz spółki, która nie chce spełnić żądań dotyczących podwyżek.

- Są górnicy pracujący na dole, którzy dostają 3 tys. zł na rękę miesięcznie. Nie jest to jakaś porażająco wysoka kwota. Jesteśmy tu po to, by walczyć o lepsze zarobki - mówił Michał Skrzypczyk, ślusarz w Ruchu Halemba, pracujący w zawodzie od 8 lat.

Zarobki górników. Paski zamieszczone na profilu Facebook "Tyle zarabia Górnik Koniec kłamstw"

Tyle zarabia górnik. Koniec kłamstw. Zarobki górników odtajn...

PGG wydała oświadczenie. Na ten moment zgody na podwyżki nie ma

Tymczasem w związku ze strajkiem górników, Polska Grupa Górnicza wydała oświadczenie. - PGG ma nadzieję, że zapowiedziana akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie. Dotychczas w sporze płacowym strona społeczna dbała o zakład pracy, rozumiała, że jest to funkcjonalny organizm, który przynosi dochody, a podejście związkowców w tym zakresie było racjonalne - czytamy w piśmie przesłanym przez rzecznika spółki, Tomasza Głogowskiego.

Strajk górników - Harmonogram

  • 17 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzony 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach PGG
  • 25 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach PGG
  • 28 lutego 2020 r. odbędzie się manifestacja w Warszawie

PGG podkreśla, że od samego początku jej stanowisko jest konsekwentne i nie zapowiada się na zmiany w tej materii. - Przy podziale pieniędzy miedzy pracowników spółki PGG musi posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. Z tak wypracowanych zysków PGG przekazała pracownikom dodatkowo 1,1 mld zł na wynagrodzenia - czytamy.

W oświadczeniu podkreślono, że płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie, choć dziś przed kopalnią Halemba wiceprzewodniczący Braszkiewicz mówił dziennikarzom, że płace w PGG są najniższe wśród innych spółek górniczych.

W PGG dodają, że zarząd jest otwarty na kontynuowanie rozmów, ale dodatkowe pieniądze będzie można przekazać na wynagrodzenia wtedy, kiedy takie środki zostaną "wypracowane".

- Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski. Dotychczas – przez lata funkcjonowania PGG - dzięki dobremu i odpowiedzialnemu dialogowi między zarządem a stroną społeczną udało się zachować stały wzrost płac, przy utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego spółki. To wielka wartość, której nie możemy dziś zaprzepaścić – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Wynagrodzenia stanowią mniej więcej połowę kosztów stałych PGG. Spółka zachęca stronę społeczną do tego, aby w negocjacjach o przyszłym systemie płacowym rozważyć również nowe, "racjonalne formuły kształtowania wynagrodzeń w PGG".

- Spółka zwraca uwagę, że otoczenie górnictwa węglowego jest dziś wyjątkowo groźne dla jego pracowników. Oferta masowego zatrudnienia w „zielonych” branżach nie ma jak dotąd pokrycia w rzeczywistości. PGG wie, jak ochronić miejsca pracy i zagwarantować stabilizację socjalną pracowników. Spółka potrafi i może kontynuować stabilną, przynoszącą zysk działalność. Warunkiem jest daleko posunięta ostrożność stron sporu, mądre podejście i realizm roszczeń, które będą konsekwencją tylko odpowiedzialnego, szczerego dialogu z pracownikami - podkreślono na koniec oświadczenia PGG.

Strajk ostrzegawczy górników na Śląsku. Pracownicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej chcą zarabiać więcejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Strajk górników na Śląsku. Pracownicy z kopalń Polskiej Grup...

Strajk ostrzegawczy w PGG, później referendum i manifestacja w Warszawie

Strajk ostrzegawczy w kopalniach PGG to tylko początek. Zgodnie z planem, 25 lutego zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach PGG, natomiast 28 lutego odbędzie się manifestacja w Warszawie. Jak wynika z relacji związkowców, już teraz chętnych do wyjazdu do stolicy jest tak dużo, że brakuje autobusów w województwie śląskim i będą one ściągane z innych województw, by dowieźć każdego chętnego. Dodatkowo związkowcy PGG proszą o wsparcie górników i działaczy z innych kopalń, w tym między innymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej czy Tauron Wydobycie.

Będzie gorąco? - Zawsze protestujemy pokojowo - zapewnia Artur Braszkiewicz.

Wcześniej pisaliśmy:
Dzisiaj, 17 lutego, od samego rana w kopalniach i zakładach należących do Polskiej Grupy Górniczej czeka nas strajk ostrzegawczy górników. Pracownicy PGG będą prowadzić strajk głównie od godz. 6:00 do 8:00. Nieco wcześniej przed kopalnią Halemba w Rudzie Śląskiej przedstawiciele związków zawodowych spotkają się z dziennikarzami, by powiedzieć o tym, o co walczą.

- Strajk odbędzie się na pierwszej zmianie. Godziny rozpoczęcia protestu w poszczególnych kopalniach nieco się różnią. W części protest rozpocznie się o 5.45, w innych o godz. 6.00 lub 6.30, ale wszędzie potrwa dwie godziny - mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”, a zarazem szef związku w PGG.

Nie przegap

- Ta dwugodzinna zwłoka w rozpoczęciu pracy to z założenia jedynie ostrzeżenie. Chcemy uświadomić zarządowi spółki, że nie można przeciągać rozmów i negocjacji w nieskończoność. Górnicy z PGG oczekują konkretnych decyzji i działań - dodaje Hutek.

Górnicy chcą zarabiać więcej. Na razie strajk ostrzegawczy

A walczą przede wszystkim o podwyżki płac. Związkowcom udało się bowiem dogadać z zarządem PGG na razie tylko w sprawie wysokości czternastek, które zresztą miały trafić na konta pracowników w walentynki, 14 lutego. Swój udział w wypracowaniu tego kompromisu mieli minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, którzy pojawili się 6 lutego w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach, by rozmawiać z górnikami o trudnej sytuacji w spółce.

Rozmowy dotyczyły między innymi postulatów, które podjął sztab protestacyjno-strajkowy powołany w czterech tematach w spółce przez związki zawodowe, czyli: wysokość wypłaty 14. pensji za 2019 rok, podwyżki wynagrodzeń za 2020 rok, brak przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne, próba cichej likwidacji kopalń.

Zobacz koniecznie

Stronom udało się porozumieć tylko w kwestii czternastek. Mają być, tak jak chcieli związkowcy (choć ich postulat nie został w pełni zrealizowany), uzależnione od ilości wydobycia w poszczególnych kopalniach. - W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 27 proc., tj. wysokość nagrody rocznej wyniesie łącznie 112 proc., a w pozostałych - od 95 proc. do 100 proc. - podawała Polska Grupa Górnicza.

Wkrótce referendum strajkowe, a później manifestacja górnicza w Warszawie

Nie dogadano się jednak w pozostałych kwestiach, więc - jak zapowiedział Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności - zaplanowany strajk ostrzegawczy i tak się odbędzie, właśnie dzisiaj, 17 lutego, choć decyzja o zorganizowaniu górniczych protestów zapadła już 5 lutego. - W związku z trudną sytuacją w górnictwie, a zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej, sztab protestacyjno-strajkowy PGG w dniu 5 lutego 2020 r. ustalił harmonogram działań - czytaliśmy w oświadczeniu opublikowanym przez związkowców.

Dokument został podpisany przez trzynaście górniczych organizacji związkowych. Kością niezgody są przede wszystkim podwyżki dla pracowników, których ci się domagają, a zarząd PGG jasno podkreśla, że nie jest w stanie podnieść pensji aż o 12 procent.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera