Strajk JSW: Strajkuje prawie 5 tys. górników [WIDEO] Głodówka, manifestacja, blokada drogi

Justyna Przybytek
Manifestacja związkowa i górnicza przed kopalnią Boże Dary w Katowicach
Manifestacja związkowa i górnicza przed kopalnią Boże Dary w Katowicach Justyna Przybytek
Udostępnij:
Strajk JSW obejmuje już prawie 5 tys. górników. Liderzy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego eskalują strajk na Śląsku. Wielka manifestacja przed kopalnią Boże Dary już się odbyła, przed nami wiec przed kop. Budryk. Związkowcy zablokowali trasy na Śląsk. A tymczasem w kopalniach JSW kolejny dzień trwa głodówka. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO

Strajk w JSW

AKTUALIZACJA GODZ. 15:11:
Strajkuje 18 % załogi JSW.
Z informacji zebranych z kopalń wynika, że na 26 296 osób zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej obecnie strajkuje 4 776 osób.

Absencja wśród załogi (urlopy i zwolnienia lekarskie) wynosi 53,5 %.

To już 15 doba strajku. Każdy kolejny dzień strajku to nie tylko brak przychodów dla będącej w trudnej sytuacji firmy, ale także dla strajkujących, którzy za ten okres - zgodnie z ustawą - nie otrzymują wynagrodzenia.

Przypominamy, że główny oficjalnie zgłoszony postulat strajkowy - czyli "posiłki profilaktyczne dla pracowników administracji" został spełniony przez Zarząd JSW. Zarząd JSW wycofał się również z procedury zwolnień działaczy związkowych kopalni Budryk.Zapowiadany załodze już od dłuższego czasu program ratujący bezpieczeństwo finansowe JSW oraz miejsc pracy, nie przewidywał ani zwolnień, ani likwidacji zakładów.

Dominik Kolorz, przewodniczący MKPS, zapowiedział na środę start na Śląsku akcji solidarnościowych z górnikami JSW.

- Będą to akcje, które, za co z góry przepraszamy, mogą trochę boleć mieszkańców, ale nie mamy innego wyjścia, nie możemy górników zostawić samych. Na razie będą to akcje spektakularne, obyśmy nie musieli robić na Śląsku czegoś więcej – dodał Kolorz.

DLACZEGO GÓRNICY NIENAWIDZĄ PREZESA JSW, JAROSŁAWA ZAGÓROWSKIEGO?
OTO ODPOWIEDŹ: CZYTAJ TUTAJ O PRZYCZYNACH STRAJKU PRZECIWKO PREZESOWI JSW

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA:
STRAJK OKUPACYJNY JSW ROZPOCZĘTY. W KOPALNIACH ROŚNIE ZAGROŻENIE POŻAROWE

AKTUALIZACJA GODZ. 14:49:

Protest górników kopalni Boże Dary w Katowicach: "Bożych Darów nie oddamy!" [ZDJĘCIA + WIDEO]

Związkowcy zapowiadają, że Bożych Darów zamknąć nie pozwolą, ale jeśli zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego nie zechce z nimi rozmawiać i ratowaniu kopalni, pojawią się przed siedzibą spółki. Tymczasem w środę kilkuset związkowców i górników protestowało przed ruchem Boże Dary należącym do kopalni Murcki–Staszic.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:24:
W kopalniach JSW trwa głodówka. Fotoreporter Dziennika Zachodniego został wpuszczony do miejsca, w którym głodują przedstawiciele załóg górniczych na kopalni Borynia.

Sytuacja w kopalniach JSW jest napięta.
CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE 2.

Rozszerza się protest górników. Dziś strajk rozpoczęli pracownicy kopalni "Boże Dary", należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego. Pod siedzibą spółki w Katowicach trwa manifestacja pracowników.
- Jeżeli rząd myśli, że jednym porozumieniem zamknie sprawę górnictwa, to jest w błędzie - powiedział Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce. Jak dodał, "rząd obiecał rozmowy na temat wszystkich spółek węglowych i w dalszym ciągu ich nie prowadzi".

AKTUALIZACJA GODZ. 12:10:
Rozpoczęła się wielka manifestacja związkowców przed kop. Boże Dary w Katowicach.

Nie ma zgody na likwidację Bożych Darów - krzyczą związkowcy.

Związkowcy ostrzegają, że do prezesa KHW mogą krzyczeć tak, jak do prezesa JSW tzn. "Wypie...aj!"

Wszędzie chodzi nam o miejsca pracy. Także w JSW. To my ratujemy tę spółkę przed człowiekiem, który doprowadził ją do bankructwa - powiedział przewodniczący ZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek podczas protestu górniczych związkowców w Katowicach. W Katowicach protestują górnicy, którzy nie zgadzają się na zaproponowany przez zarząd firmy plan naprawczy, zakładający m.in. wygaszenie Ruchu "Boże Dary" oraz zmniejszenie zatrudnienia o 4 tysiące osób do 2020 roku.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:58:
Górnicy i związkowcy zablokowali główną drogę z Częstochowy do Katowic. Blokada DK1 ma potrwać nawet 3 godziny.
CZYTAJ WIĘCEJ:
GÓRNICY BLOKUJĄ TRASY NA ŚLĄSK

AKTUALIZACJA GODZ. 10:09:
Związkowcy powoli odkrywają karty. Jak dzisiaj będzie przebiegał strajk w JSW?

Strajkujący górnik: JSW boryka się z problemami, a zarząd wydaje ogromne kwoty na doradców

- Jak można w sytuacji, w której JSW boryka się z problemami, wydawać tak ogromne kwoty na różnego rodzajów ekspertów, prawników czy doradców? - pytają protestujący górnicy. Związkowcy krytykują zarząd spółki za rozrzutność. Szczególnie krytykują wydanie przez Jastrzębską Spółkę Węglową 100 mln zł na ekspertyzy, za co można by zapewnić pracę kilkudziesięciu osobom.

Wideo: TVP/x-news

AKTUALIZACJA GODZ. 7:05:
Górnicy KHW wyjdą na ulicę w środę. O godzinie 12 przed Ruchem "Boże Dary" w Katowicach należącym do Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic" odbędzie się protest.

- Coś tu brzydko pachnie! Chce się zamknąć ruch bogaty w dobry jakościowo węgiel. Ma dobrą kaloryczność, często nie wymaga przejścia przez proces przeróbki mechanicznej. Pola wydobywcze są już rozcięte i gotowe do wydobycia. To skandal co chcą zrobić! - denerwuje się Zenon Zembrzuski, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w KWK "Murcki-Staszic". - Likwidacja "Bożych Darów" oznacza zapaść tej dzielnicy Katowic. Upadną okoliczne przedsiębiorstwa, sklepy. My nie odpuścimy i nie damy zamknąć tego ruchu - zaznacza.

Tweety o strajknaśląsku

Związkowcy w całości odrzucają zaproponowany przez Holding plan naprawczy. Jak mówią, to plan powolnej agonii spółki. I wytykają zarządowi brak myślenia przyszłościowego. Przyszłościowe ich zdaniem są właśnie pełne węgla "Boże Dary", które chce się przekazać Spółce Restrukturyzacji Kopalń.
ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK W JSW: ŻONY ŻEGNAJĄ GÓRNIKÓW POZOSTAJĄCYCH NA NOC NA KOPALNIACH

Podczas związkowej konferencji prasowej w Katowicach związkowcy MKPS odnieśli się do poniedziałkowej interwencji policji wobec protestujących przed siedzibą JSW górników.

Docierają do nas nieoficjalne informacje, że ludzie przetrzymywani w aresztach są w nich przetrzymywani tylko dlatego, że są ranni i byli bici po zakończeniu demonstracji. Chcemy, aby policja je potwierdziła, bądź zdementowała – mówi Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ DRASTYCZNE ZDJĘCIA
20 OSÓB RANNYCH PO SZTURMIE POLICJI - INFORMUJĄ ZWIĄZKOWCY I POKAZUJĄ ZDJĘCIA

Związkowcy ujawnili także dokumenty dotyczące płac i umów zawieranych w ostatnich latach przez spółkę JSW.

Tweety o strajknaśląsku

- Pierwszy dokument, który budzi wątpliwości związany jest z wynagrodzeniem zarządu JSW, wynika z niego, że zarząd w roku 2014 mógł być, czy też będzie wynagradzany największą w historii kwotą umów menadżerskich w spółce. Przypomnijmy, że rok 2014, to rok, który zakończył się olbrzymią stratą finansową tejże spółki. Z umowy wirtualnej wynikało, że w roku 2014 zarząd mógł w sumie otrzymać wynagrodzenie na poziomie 7,748 mln zł – wyliczał Kolorz.

Kolejne z dokumentów dotyczą umów podpisywanych na doradztwo biznesowe, bądź prawne i opiewają na kwoty kilkuset tysięcy złotych. Związkowcy zastanawiają się również czy zasadne jest finansowanie klubów sportowych przez JSW (w kwocie, jak podali związkowcy, ponad 50 mln zł w ciągu ostatnich kilku lat), gdy spółka jest w złej sytuacji ekonomicznej.
- My nie kwestionujemy elementów prawnych tych umów, ale i zasadność i wysokości. Należy domniemywać, że mamy do czynienia z wyprowadzaniem pieniędzy poprzez tak zwany układ górniczy, tym bardziej, że większość tych umów, to umowy bez procedury przetargowej – alarmował Dominik Kolorz.

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA:
STRAJK OKUPACYJNY JSW ROZPOCZĘTY. W KOPALNIACH ROŚNIE ZAGROŻENIE POŻAROWE

MKPS w sobotę zebrane dokumenty przekazał do Ministerstwa Skarby Państwa. - To co nam wpadło w ręce świadczy o tym, że do tej pory nadzór właścicielski w JSW praktycznie nie funkcjonować. Rodzi się pytanie, czy w świetle prawa okradano górników, czy w świetle prawa zawierano umowy dla kolesi i kolegów, czy w świetle prawa na bazie JSW budowano dobry biznesowy układ? Tych odpowiedzi oczekujemy od Ministerstwa Skarbu – dodał szef śląsko – dąbrowskiej Solidarności.

Tweety o strajknaśląsku


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Enero

Vk1 Hulajnoga Elektryczna Z Siedziskiem 250W Koło 8 Cali H1

1 637,00 zł1 059,00 zł-35%
miejsce #2

Enero

Enero Asiento Jr Czarno Niebieski

1 637,00 zł1 059,00 zł-35%
miejsce #3

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 552,25 zł1 999,00 zł-22%
miejsce #4

Joyor

Joyor Y6-S Czarny Z Siedzeniem

3 700,00 zł3 320,00 zł-10%
Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
Co ty bredzisz,czegoś się nałykał ,jak dopłacasz do górników,idż do odpowiedniego lekarza bo jest z tobą żle.
J
Ja
zagórowski na szczaw i mirabelki.
j
jaj
jak na wczasach
b
basta
i fuloć umi dwa po trzy a ino to górnicy rozumiejom a nie co mówiom mondzry ludzie.Z próżnego i Salomon nie nalej.to zasada obowiązująca od wieków,ale nie dociero do zakutych łbów związkowców
z
z łodzi
powinni wysupłać trochę grosza i ich wspomóc. Ja nie chcę, aby z moich podatków pomagać najbogatszej grupie zawodowej w Polsce. Ci co ich popierają niech mają świadomość, że każde ustępstwo będzie ze środków dla pozostałych. Te pieniądze nie spadną z nieba - zapłacą biedniejsi z całej Polski.
g
głodny
że nie będą jeść w domu tylko będą dożywiani przez kopanie bo to im sie NALEŻY.Taką głodówke chciał by uprawiać niejeden biedak,któremu pomoc faktycznie się należy.Regeneracyjnego starczy i dla żon tych górników a nie będą musiały im "ważyć" i świadczyć innych usług domowych bo ich w domu nie będzie i mogą spokojnie czekać aż "przyndzie achcik"Ci oni zamiast na ekologicznych materacach mogli by się położyć na zwałach niesprzedanego drogiego węgla przynajmniej poczuliby co im doskwiero
V
Vik
Niech wiedzą jak żyje większość społeczeństwa i jakie ma zarobki ta rozpuszczona banda.
V
Vik
Dlaczego CNN nie pokazuje jak rannych górników policja wywlekała z jastrzębskich szpitali? A CO SIĘ STAŁO TYM RANNYM GÓRNIKOM, MOŻE W POLICJĘ CEGŁAMI RZUCALI ??? ALE DO SZPITALA NIE MIELI DALEKO HEHE
V
Vik
Szczera prawda którą tylko rozumni górnicy może zrozumieją a nie tępe ryle.
V
Vik
A emerytura pewnie po zmarłym mężu górniku. Tak to można żyć.
G
Gość
Nikt nie zada podżegaczom wojennym pytania, czemu to „rząd polski”, z nadania agentów Putina, plasuje się na pierwszej linii walki z Rosją, swą gorliwością wyprzedzając nawet amerykańskiego pryncypała? Czemu to nasze „elity”, które skapitulowały przed zachodem we wszystkich istotnych dla Polski sprawach, tak szaleją z powodu „rosyjskiej agresji na nas na Donbasie”, oraz „zaanektowania przez Putina naszego Krymu”? I tak naprawdę, kim są ci „my”?

Pytania pozostaną bez odpowiedzi, tak jak sytuacja Polski, bez nadziei; bez zastopowania niekończącej się „restrukturyzacji” gospodarki, w której nic się nie opłaca, poza sektorem finansowym, będącym w obcych rękach; niekończącej się emigracji będącej tego rezultatem, no i niekończącym się ogłupianiem społeczeństwa, oczywiście „ponad podziałami”, w zbrodniczym sojuszu wszystkich „polskich elit”.

Będącemu w stanie agonalnym państwu i społeczeństwu, obok demoralizacji, depopulacji, de-industrializacji, zafundowano jeszcze dezinformację, która stanowi swoistą anestezję w procesie eutanazji Polski. Teraz „polskie elity” pracują nad rozpętaniem (potencjalnie nuklearnego) konfliktu z wielkim wschodnim sąsiadem.
G
Gość
hahaha ale się posrałam ze śmiechu
P
POLAK
Zagórowski to gbur i człowiek bez honoru wyprowadził miliony obdarował nimi ,w sejmie swoich kolesi i go trzymaja ,a zaloga jak go widzi i słyszy to wpada w szał .Nie ma kasy w JSW ale siatkowka hokej,auta sluzbowe ,doradcy bo prezes co zarabia 120 tys miesiecznie musi miec jeszcze doradcow hahahh masakra sam sie smieje jak to pisze Nowe Insignie ,hotele załoga to widzi i dojdzie do masakry na slaku co jest kwestia czasu i ktos to moze przeplacic zyciem bo jak sie juz strzela do ludzi ,komorowski ty jako prezdent powinienes sie wstawic ,a ty kompletnie nic nie robisz,wy sie interesujecie Ukraina ,a w polsce macie dymy.
G
Gość
Fala Samouwłaszczeń kolejnych zakładów pracy, kopalń itp.. wywoła w państwie ruch społeczny, który dotrze ze zmianami do wszystkich dziedzin społeczno-politycznych państwa. Inne grupy społeczne i zawodowe krępowane w rozwoju szkodliwymi i idiotycznymi zarządzeniami rządowymi, i przepisami uciążliwymi społecznie też się oburzą i będą dążyć do zmiany tej władzy.

Instytucje siłowe jak wojsko, policja i służby specjalne odrzuca krępujący ich gorset nakazujący działanie przeciw społeczeństwu i poprą Naród. Oni też zdają sobie sprawę że ich główne zadanie –służba narodowi jest wypaczane a kierowani są przeciw narodowi. Korzystają na tej anomalii istoty zdemoralizowane i obce nam etnicznie : nadużywaj władzy, okradają państwo, gnębią lud polski wyrzucając ich do niewolniczej pracy za granicą. Piękny i mądry kraj z wielowiekową chlubną tradycją doprowadzając do dziadostwa. Musimy się temu przeciwstawić i zażądać zmiany.

Polska jest krajem niezwykle bogatym : ma łagodny klimat, urodzajne ziemie, wykształcone i pracowite społeczeństwo oraz nadzwyczajnie bogate złoża w ziemi : od węgla począwszy, miedzi, rzadkich i drogich metali, po ropę , gaz i gorące wody termalne. Jest prawie wszystko, tylko rządzi nami od lat durna, wroga Narodowi władza. Pełna kłamstwa, przebiegłości i zakłamania. Dzieli nas i skłóca aby ciągle być na czele państwa, a my nie potrafimy się z nią rozliczyć. Mamy jednak nadzieję, że wyzwolimy się z tego ucisku a nowy rząd narodowy powoła Trybunał Ludowy który na nowym prawie sprawiedliwie rozliczy wszystkich tych którzy działali na szkodę Narodu i Państwa Polskiego, niszcząc lud i państwo polskie.

Jednym z wielu przykładów zdrady tej władzy jest kilkakrotnie udaremniony zamiar sprzedaży Niemcom lasów państwowych, stanowiących 35% powierzchni Polski, jako nieuprawnioną rekompensatę 65 mld dol. dla organizacji żydowskich, za mienie zniszczone przez okupantów w czasie II wojny światowej.

Organizacjom żydowskim to mało, oni chcą zabrać całą Polskę a Polaków usunąć z rodzimego kraju jak Palestyńczyków.

Nie traćmy więc nadziei ale walczmy o własną Ojczyznę metodami i sposobami, które są moralne i skuteczne. Byliśmy już 123 lata w niewoli zaborców i nie daliśmy sobie odebrać polskiej duszy ani myśli o wolności.

Bóg pomaga przede wszystkim tym, którzy sami chcą sobie pomóc.

Odważnym i mądrym Polakom życzymy powodzenia.

Za Zarząd Krajowy Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego
G
Gość
Policja strzelając do ludzi z broni gładkolufowej broni wejścia do siedziby Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu-Zdroju. Prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. jest Jarosław Zagórowski, szwagier Waldemara Pawlaka.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie