Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk Klimatyczny w Katowicach: Węgiel tylko na biegunkę! Tłumy uczniów na Rynku ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Tłumy uczniów na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Katowicach
Tłumy uczniów na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Katowicach Bartosz Wojsa
Ponad 200 osób, według wyliczeń organizatorów, pojawiło się na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Katowicach. To uczniowie miasta, ale też okolicznych miejscowości - między innymi strajkowali tutaj uczniowie z Rybnika i Tychów. - Nie podnoście nam temperatury - krzyczeli protestujący, którzy domagają się od polityków podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu.

Dzisiaj, 15 marca, o godz. 10. na rynku w Katowicach rozpoczął się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który ma dziś miejsce na całym świecie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W pikiecie wzięli udział nie tylko uczniowie z tutejszych szkół, ale także ci z okolicznych miejscowości - między innymi z Rybnika i Tychów. Cel był wspólny: walka na rzecz ochrony klimatu.

- Nie podnoście nam temperatury! Chrońmy naszą planetę! Dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni planety - takie między innymi transparenty trzymali ze sobą uczniowie.

Organizatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Katowicach jest Małgorzata Czachowska z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

- To Greta Thunberg, 16-letnia aktywistka ze Szwecji, nas do tego wszystkiego zainspirowała - mówi 15-letnia Małgorzata. - Nie mamy odpowiedniego wieku, by zagłosować w wyborach i jesteśmy bezsilni, skazani na to, co robią dorośli. Ten strajk szkolny był więc jedyną szansą na to, by wyrazić nas sprzeciw wobec tego, co robią politycy. Odzew był natychmiastowy - podkreśla.

Uczniowie opuścili lekcje i szkoły dobrowolnie, często bez wiedzy nauczycieli, ale - jak mówią - robią to wszystko w szczytnym celu.

- Wielu nauczycieli wspiera nasz strajk, choć nie może tego oficjalnie ogłosić, więc nie boimy się żadnych konsekwencji - mówili nam uczniowie, którzy swoje postulaty powstałe w związku ze strajkiem zamierzają skierować do polityków, a w formie dokumentów złożyć na ręce marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego.

- Wśród nich są postulaty dotyczące edukacji, ponieważ praktycznie nie mamy zajęć z ekologii, a o globalnym ociepleniu mówi się krótko może na jednej lekcji geografii, co jest jakimś żartem. Chcemy też, by ochrona klimatu była głównym tematem w mediach. Wielu ludzi wciąż neguje zmiany klimatu, niektórzy myślą, że wystarczy zasadzić w ogródku palmy i będzie okej, ale tak nie jest. Globalne ocieplenie spowoduje mnóstwo szkód, a my walczymy o to, by było ich jak najmniej - mówi Małgorzata Czachowska.

Strajkującym nastolatkom przyglądali się też dorośli, niektórzy z nich brali czynny udział w akcji.

- Serce mi rośnie, gdy widzę, że tak młodzi ludzie angażują się w walkę na rzecz ochrony klimatu - mówi Patryk Białas, działacz ekologiczny ze stowarzyszenia BoMiasto, radny miasta, którego spotkaliśmy na miejscu.

- Czuję się troszeczkę zawstydzony tym, że młodzież musi nas, starszych, mobilizować do działań na rzecz klimatu. Jestem święcie przekonany o tym, że ten oddolny ruch klimatyczny na Śląsku będzie dalej się rozwijał, bo bardzo wiele osób angażuje się tutaj w tę sprawę - podkreślał.

Tłumy uczniów na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Katowicach

Strajk Klimatyczny w Katowicach: Węgiel tylko na biegunkę! T...

Organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego już teraz zapowiadają kolejne protesty. - Chcemy brać w nich udział co miesiąc. Kolejna pikieta, połączona z marszem dla klimatu (podobny odbył się w Katowicach podczas trwania szczytu klimatycznego ONZ - red.), odbędzie się 27 kwietnia - mówi Małgorzata Czachowska.

Przypomnijmy, że strajk odbywa się na całym świecie, także w Polsce, w ramach gestu solidarności z 16-letnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, która w 2018 roku zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, który prowadzi przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowiek. Jej płomienne wystąpienie w Katowicach na szczycie klimatycznym ONZ również przysporzyło jej wielu zwolenników.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo