Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk lekarzy w Małopolsce. Kilkuset lekarzy nie przyszło do pracy [RAPORT]

red.
Szpital w Krakowie-Prokocimiu w środę jest pełny protestujących lekarzy
Szpital w Krakowie-Prokocimiu w środę jest pełny protestujących lekarzy Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Część małopolskich lekarzy zgodnie z zapowiedziami nie przyszła w środę do pracy, w wielu szpitalach lekarze protestują także w inny sposób. Praca niektórych małopolskich szpitali jest utrudniona.

Lekarze rezydenci głodują w krakowskim szpitalu w Prokocimiu. Dziś solidaryzują się z nimi lekarze z całego województwa - niektórzy wzięli urlopy i po prostu nie przyszli do pracy, inni dołączyli do protestujących. Jak twierdzą medycy, chorzy są uprzedzeni o nieobecności lekarzy i mają wyznaczone inne terminy wizyt.

Rezydenci, stażyści, specjaliści - w sumie około 350 lekarzy - w tym dniu nie przyszli do pracy. Większość wzięła urlop. Wielu z nich zdecydowało się przyjechać do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, gdzie głodują lekarze rezydenci. - Ciągłość pracy szpitala jest zapewniona. Oddziały mają personel lekarski i wykonują badania - zapewniał jeden z lekarzy.

Pacjenci są podzieleni. - Lekarze protestują w słusznej sprawie. Musimy być wyrozumiali. Trzymamy za nich kciuki - tłumaczyła jedna z pacjentek. Nie wszyscy chorzy są podobnego zdania. - Wszyscy mogą protestować ale służba zdrowia powinna przyjmować pacjentów bez względu na okoliczności - skomentowała inna pacjentka.

Kraków

Do akcji "dzień bez lekarza" dołączyli medycy z krakowskiego szpitala Jana Pawła II, szpitala im. J. Dietla, szpitala im. L. Rydygiera oraz dziecięcego szpitala św. Ludwika. W tej ostatniej lecznicy nie działają trzy poradnie specjalistyczne, lekarze zabezpieczają oddziały szpitalne oraz izbę przyjęć. Niektórzy z nich do pracy przyszli w koszulkach z logo protestu.

W szpitalu im. L. Rydygiera w pracy nie pojawiło się 91 lekarzy i 14 fizjoterapeutów. Z kolei w szpitalu im. Jana Pawła II urlopy zgłosiło blisko 70 lekarzy. Z tego powodu w niektórych poradniach specjalistycznych odwołano wizyty pacjentów. Na części oddziałów szpitalnych przesunięto również przyjęcia chorych, którzy nie wymagają natychmiastowej pomocy medyków.

Rano kilkuset medyków pojawiło się w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie- Prokocimiu, gdzie trwa protest głodowy. W akcji obecnie bierze udział 7 osób. Do głodujących medyków dołączyła również 62-letnia pacjentka.

Region tarnowski

W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie z samego rana 12 z ponad 300 zatrudnionych lekarzy zgłosiło swoją nieobecność w dzisiejszym dniu i 7 z 40 rezydentów. Te osoby w ogóle nie przyszły do pracy. Poradnia urologiczna będzie natomiast pracować tylko do godziny 12. Na większości oddziałów, jak i w poradniach specjalistycznych prace wyglądają jednak jak na co dzień i nie ma żadnych utrudnień dla pacjentów. Wszelkie zabiegi są realizowane zgodnie z planem.

Praca Szpitala im. E Szczeklika w Tarnowie będzie przebiegać bez większych zakłóceń. Do protestu przyłączyło się kilkunastu pediatrów oraz anestezjologów. Zabiegi operacyjne planowane na dziś zostaną przesunięte na jutro i pojutrze. -Zabiegi które nie mogą czekać, oczywiście dzisiaj zostaną wykonane.- zapewnia Marcin Kuta, dyrektor placówki. Również terminy wizyt u pediatrów zostały przesunięte na jutro i pojutrze.

W szpitalu w Tuchowie lekarze nie protestują i placówka działa normalnie.

Bochnia solidaryzuje się z protestującymi lekarzami. Sześciu medyków poprosiło dziś o urlop na żądanie.
- W efekcie ograniczyliśmy zabiegi planowe na chirurgii i ortopedii. Pacjenci zostali jednak wcześniej powiadomieni o tej zmianie i przesunięci na inny termin. Będą oczywiście wykonywane wszystkie zabiegi związane z ratowaniem ludzkiego życia – tłumaczy Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

W związku z protestem nie pracuje dziś Poradnia Chirurgiczna i Ortopedyczna. Pacjenci umówienie na wizytę zostali także przesunięci na inny termin.

W Szpitalu Powiatowym w Brzesku o urlop na żądanie poprosiło ośmiu lekarzy.
- Wszystkie zabiegi wykonywane są jednak planowo – mówi Adam Smołucha, dyrektor brzeskiej lecznicy. Jedynie Pracownia Endykrynologiczna jest nieczynna. Umówieni na wizytę pacjenci zostali powiadomieni, że dziś nie będą przyjęci i przesunięci na inny termin.

Małopolska zachodnia

W szpitalu w Oświęcimiu wszystkie oddziały i poradnie funkcjonują normalnie.
- Kilku lekarzy dostarczyło z opóźnieniem wnioski urlopowe, ale nie ma to wpływu na działalność szpitala - zaznacza dr Andrzej Jakubowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

Wszystkie zaplanowane zabiegi się odbywają. Oddziały funkcjonują w normalnym trybie, czyli na każdym jest po dwóch lekarzy. W pełnym zakresie działa także szpitalny oddział ratunkowy.

Wyrazem poparcia dla protestu lekarzy rezydentów są plakaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na drzwiach wejściowych do oddziałów i poradni.

Podobna sytuacja ma miejsce w Olkuszu. - Olkuski szpital pracuje normalnie. Nikt nie strajkuje - zapewnia Marta Pióro, rzeczniczka Grupy Nowy Szpital. W placówce jest 6 rezydentów.

Lekarze z chrzanowskiego szpitala także solidaryzują się protestującymi medykami i przyłączyli się do akcji "Dzień bez lekarza". Z tego powodu odwołane zostały zaplanowane na dziś zabiegi. Lekarze jednak nie odchodzą od łózek pacjentów.

Region sądecki

W Gorlicach protestuje niewielu lekarzy. – W tej chwili na moim biurku mam dwie karty urlopowe lekarzy – mówi Adrian Nowak, zastępca do spraw medycznych dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach. – Są to urlopy na żądanie, czy będzie ich więcej jeszcze w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć. Mamy też dwa przypadki rezydentów którzy oddali krew i dostali dzień wolny. Tak więc to cztery osoby – dodaje.

W Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach do oddziałów szpitalnych są przyjmowani tylko pacjenci tylko w stanach nagłego zagrożenia życia. Nie wyznaczono również na dzisiaj zabiegów planowych. Nie pracują również lekarze poradni specjalistycznych działających w szpitalu: skórno – wenerologicznej, endokrynologicznej, neonatologicznej, neurologicznej, ginekologiczno – położniczej i kardiologicznej.

Pacjenci szpitala i poradni zachęcani są do podpisywania się pod obywatelski projektem dotyczący finansowania służby zdrowia.
Protest medyków nie spowodował większych zakłóceń w pracy szpitala.

Tak radykalnej formie protestu zdecydowanie sprzeciwiła się Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. W specjalnym piśmie małopolski samorząd lekarski stwierdził, że decyzja o zorganizowaniu „dnia bez lekarza” była pochopna i podjęta pod wpływem chwilowych emocji, a obowiązkiem medyka – niezależnie od sytuacji – jest niesienie pomocy chorym. Prezydium OIL zaapelowało również do kolegów po fachu, żeby wybrali taką formę poparcia akcji protestacyjnej, która nie będzie kolidować z obowiązkami lekarzy wobec ich pacjentów.

Głodujący medycy liczą na podpisy Polaków
W całym kraju w proteście medyków bierze już udział 55 osób. Głodówki trwają w Warszawie, Szczecinie, Lesznie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. W stolicy Małopolski akcja odbywa się w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Obecnie głoduje tam siedem osób.

Protestujący medycy domagają się przede wszystkim wzrostu nakładów na zdrowie Polaków do 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat. W tym celu przygotowali obywatelski projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zbiórka podpisów pod nim ruszyła już w miejscach, gdzie jest prowadzona głodówka.

(pb, ik, tr, mg, bk, af, lk, bwc, ik)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Strajk lekarzy w Małopolsce. Kilkuset lekarzy nie przyszło do pracy [RAPORT] - Gazeta Krakowska