MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk na Śląsku: 2017 albo 2018 rok. Tyle czasu ma Kompania Węglowa?

Agata Pustułka
Strajk na Śląsku: Przeznaczone do likwidacji cztery kopalnie, które znajdą się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń nie będą automatycznie skazane na likwidację. Trzeba jednak zmienić statut SRK, a kopalnie muszą udowodnić, że są rentowne. Ile mają na to czasu? Bardzo niewiele.

AKTUALIZACJA GODZ. 19:45:

Zdaniem prezydentów kopalnie dostaną czas na restrukturyzację do 2017, a nawet 2018 roku

Każda kopalnia przeznaczona do likwidacji będzie indywidualnie rozpatrywana. To jeden z wniosków po spotkaniu prezydentów miast z premier Ewą Kopacz. -Jest światełko w tunelu - mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka- Szulik.

Kopalnie będą mogły się wykazać, a prezydenci liczą, że skorzystają z 2 mld zł przeznaczonych przez rząd na restrukturyzację, co pomoże im wdrożyć plany naprawcze. Chcą ratować miejsca pracy.

- Lista kopalń przeznaczonych do likwidacji jest przypadkowa. Nie należy nas traktować jak wrogów, ale przedstawicieli władzy publicznej, którzy czują się odpowiedzialni za region i miasta. Wiele pomysłów rządu może być chybionych i pieniądze po raz kolejny będą zmarnowane - ocenił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Jego zdaniem to fatalna jakość zarządzania doprowadziła do dramatycznie złej sytuacji branży. - Ta restrukturyzacja powinna dawno temu nastąpić - ocenił Frankiewicz.

- Zostaliśmy zaproszeni do zespołu, który ministrowie chcą stworzyć, a my się do tego napraszaliśmy, by brać udział w planach dotyczących działań osłonowych i restrukturyzacyjnych - wyjaśnił Frankiewicz.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Strajk na Śląsku: - Do marca program ma być nie tylko zapięty, ale działać - mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, po spotkaniu prezydentów miast z premier Ewą Kopacz. Jego zdaniem to ważna zmiana stanowiska rządu. Jest ono bardziej elastyczne. samorządowcy krytykują jednak sposób komunikowania się strony rządowej ze stroną społeczną.

Prezydenci wejdą do specjalnego zespołu, który będzie pracował nad ostatecznym programem restrukturyzacji.

Szybkie tempo prac w sejmie nad górnictwem

Komisja Nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych będzie jutro głosować nad programem rządu dotyczącym restrukturyzacji górnictwa. Sprawozdawcą będzie poseł z Bytomia Jacek Brzezina (PO). - Drugie czytanie w sejmie może się odbyć w środę lub czwartek - wyjaśnia nam poseł. Jak to się ma do negocjacji premier Ewy Kopacz ze stroną rządową.

#strajknaśląsku Tweets


*WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!