Strajk na Śląsku: Przerwane negocjacje rząd-związki [RELACJA...

  Strajk na Śląsku: Przerwane negocjacje rząd-związki [RELACJA LIVE+ WIDEO+ZDJĘCIA]

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przed godz. 15 związkowcy górniczy przybyli do Urzędu Wojewódzkiego na kolejne negocjacje z przedstawicielami rządu
  1/5
  przejdź do galerii

  Przed godz. 15 związkowcy górniczy przybyli do Urzędu Wojewódzkiego na kolejne negocjacje z przedstawicielami rządu ©Maciej Gapiński

  Strajk na Śląsku: Na Śląsku pod ziemią strajkuje już ponad 2 tys. górnikówi. Dołączają górnicy KHW i JSW. A w Sejmie najpierw mylą Jaworzno z Jaworzem i Kompanię z kampanią, a potem posłowie przegłosowują ustawę górniczą. "Po tym głosowaniu Śląsk się zapali" - prorokuje Jerzy Polaczek z PiS. "Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy na Śląsku i w Małopolsce" - mówi premier Ewa Kopacz.
  CZYTAJ KONIECZNIE:
  STRAJK NA ŚLĄSKU RELACJA + ZDJĘCIA + WIDEO


  Strajk na Śląsku: Sesja sejmiku woj. śląskiego ws. górnictwa [RELACJA LIVE + ZDJĘCIA + OPINIE]


  AKTUALIZACJA GODZ. 14:17:
  Dziś około godziny 15 protestujący górnicy zamierzają przemaszerować od kopalni Sośnica-Makoszowy do Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

  Strajk w Gliwicach: Ok. 15 górnicy zablokują centrum miasta. Zobacz trasę [STRAJK NA ŚLĄSKU]

  AKTUALIZACJA GODZ. 14:12:
  W piątek, 16 stycznia, kierowców przejeżdżających przez Mysłowice czeka kolejna blokada ulic. Tym razem górnicy zatrzymają ruch na rondach na ul. Katowickiej. Wczoraj blokowali ul. Krakowską.

  Strajk na Śląsku: Dziś kolejna blokada dróg w Mysłowicach. Górnicy dołączą do strajkujących na dole?

  AKTUALIZACJA GODZ. 14:10:
  Piotr Duda ogłasza ogólnopolskie pogotowie strajkowe.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  DUDA: POGOTOWIE STRAJKOWE W CAŁEJ POLSCE


  AKTUALIZACJA GODZ. 13:35:
  Przerwane negocjacje rządu ze związkami zawodowymi w Katowicach. Związkowcy spotykają się we własnym gronie w ramach komitetu protestacyjnego.

  AKTUALIZACJA GODZ. 13:20:
  Rozpoczęła się specjalna sesja sejmiku województwa śląskiego w sprawie górnictwa. W sesji bierze udział 43 radnych województwa śląskiego. Jest marszałek Wojciech Saluga, wojewoda Piotr Litwa, senator Izabela Kloc, wiceprezesi KW Piotr Rykala i Michał Sobel, prezydenci miasta: Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Damian Bartyla (Bytom), Katarzyna Dziuba (wiceprezydent Zabrza).

  Grzegorz Wolnik (przewodniczący sejmiku): Mamy wszyscy pewien niedosyt jeśli idzie o włączenie w te negocjacje strony społecznej i samorządowej. Bez udziału samorządów lokalnych i samorządu wojewódzkiego te wszystkie działania wydają się być niepełne.

  Przedstawiciele rządu zostali zaproszeni na sesję, ale nie przyszli, choć są w Katowicach. Obecnie są na negocjacjach ze związkowcami.  AKTUALIZACJA GODZ. 11:47:
  Czas wygasić rząd PO-PSL - pisze europosłanka PiS Jadwoga Wiśniewska. - Ekspresowe tempo prac nad zmianą prawa górniczego pokazuje jak bardzo premier Kopacz i koalicja PO-PSL nie liczą się z opinią społeczną. W projekcie ustawy słowo „wygaszanie” nie pojawia się ani razu. Słowo „likwidacja” odmieniane jest niemal 50(!) razy.

  CZYTAJ WIĘCEJ I SKOMENTUJ
  POSEŁ WIŚNIEWSKA Z PIS: CZAS WYGASIĆ RZĄD PO-PSL


  Górnicy Katowickiego Holdingu Węglowego przyłączają się do strajku po tym, jak ogłoszono rządowe plany likwidacji 4 kopalń należących do Kompanii Węglowej.

  Wcześniej akcja protestacyjna rozpoczęła się w samej Kompanii i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, rano protest rozpoczęło ponad 80 górników z kopalni Murcki-Staszic, którzy nie wyjechali na powierzchnię. W najbliższych godzinach mają dołączyć do nich pracownicy kopalni Wujek-Śląsk. Według danych Solidarności, pod ziemią protestuje obecnie około 1300 pracowników i kilka tysięcy na powierzchni - informuje Radio Katowice

  AKTUALIZACJA GODZ. 10:52:
  Górnicy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej strajkują we wszystkich kopalniach. Powody są dwa. Po pierwsze, pracownicy nie są zadowoleni z pracy Zarządu JSW, a po drugie, solidaryzują się z górnikami z kopalni, które czeka likwidacja.

  Strajk w kopalniach JSW. Powody są dwa [STRAJK NA ŚLĄSKU]

  AKTUALIZACJA GODZ. 9:14:
  - Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy na Śląsku i w Małopolsce. To jest dobra wiadomość dla tych, którzy dzisiaj chcą szczerze i uczciwie walczyć o to, aby polski węgiel był podstawą naszej gospodarki energetycznej i żeby wreszcie polscy górnicy wyszli ze stanu tymczasowości, czyli bania się o swoje miejsca pracy co 2-3 miesiące, myśląc o tym, czy dostaną pensje, które przyniosą do swoich domów - powiedziała premier Ewa Kopacz.

  Premier skomentowała uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o górnictwie. Rząd tłumaczy, że zmiany pozwolą na realizację programu naprawy Kompanii Węglowej - w tym wydzielenie z niej nierentownych zakładów i objęcie ich załóg osłonami. Zdaniem szefowej rządu nowe przepisy pozwolą uratować tysiące miejsc pracy.  ZOBACZ KONIECZNIE IMIENNĄ LISTĘ POSŁÓW Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA:
  USTAWA O GÓRNICTWIE PRZEGŁOSOWANA: TAK GŁOSOWALI POSŁOWIE ZA I PRZECIW


  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (57)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zu Deutsch-Oberschlesier !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Schwer zu sagen. Aber jede Wassermuele arbeitet so lange wie das Wasser faelt. Wasser=Geld. Diese Problemen hat nicht nur Polen. Aber staendiger Geldzufuhr ist nicht moeglich. Eigenes Denken und...rozwiń całość

  Schwer zu sagen. Aber jede Wassermuele arbeitet so lange wie das Wasser faelt. Wasser=Geld. Diese Problemen hat nicht nur Polen. Aber staendiger Geldzufuhr ist nicht moeglich. Eigenes Denken und Arbeit ist leider noetig. So wie ich weiss bleibt noch 10 Jahre und Geld von EU / netto/ ist weg. Was dann ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nadszedł czas...

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Obudz się Polsko!!! - Najwyższa pora iść ramię w ramię z Górnikami, a hołotę tą z PO/PSL przegonić, aby nie zostało po nich nawet ślad.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zu Deutsch-Oberschlesier !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Ich bin der Meinung,dass B.R.D. soll nicht mehr in polnische Wirtschaft investieren. Besonderst im Raum Schlesien.Die Deutschen haben ausreichend Erfahrungen aus Alten Zeiten. Wirklich haben wir...rozwiń całość

  Ich bin der Meinung,dass B.R.D. soll nicht mehr in polnische Wirtschaft investieren. Besonderst im Raum Schlesien.Die Deutschen haben ausreichend Erfahrungen aus Alten Zeiten. Wirklich haben wir Schlesien in Jahren 1922 bis 1945 ausgeraubt ? Aber das alles ist Geschichte. Was passiert heute oder morgen ? Wer zum Teufel die Verantwortung fuer die ganze Industrie in Schlesien uebernemen soll. Naturlich Polen. Wer sonst ? Sie sind verantwortlich fuer Wirtschaft in eigenem Raum. Also ,kein Geld und selbst regieren. zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  dann ist es bald aus mit Polen.

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  auch die vie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w radiu tego nie usłyszycie !!

  re (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  http://youtu.be/0memw0oejiE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zu Deutsch-Oberschlesier !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Nach so viel Jahren kein Geld,kein Vertrauen,kein Mitleid. Tut mir Leid !


  Zdjęcie autora komentarza
  Was tut dir Leid?

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dein Kommentar kann ich nicht so recht nachvollziehen

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemcy trzymajcie sie z daleka od inwestycji na Slasku !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

  Polacy to dobrzy gospodarze. Sami sobie dadza rade z problemami ekonomicznymi. Dajcie im szanse na realizacje wlasnych narodowych celow !


  Zdjęcie autora komentarza
  wy umiecie tylko okraść i żyć z owoców cudzej pracy

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  jak wysysając zrabowany w 1922/1945 Górny Śląsk


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jacy wy głupku?

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  a obliczyłeś w sobie % wy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doniesienie do Prokuratury i do NIK-u. na zarząd KHW S.A.

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  OTO CAŁA PRAWDA O KWK MURCKI - STASZIC, RUCH BOŻE DARY.
  ORAZ O PREZESIE Zygmuncie Łukaszczyku.

  Tak protestują na Murckach-Staszicu ale na ruchu BOŻE DARY bo holding chce go zamknąć i sprzedać...rozwiń całość

  OTO CAŁA PRAWDA O KWK MURCKI - STASZIC, RUCH BOŻE DARY.
  ORAZ O PREZESIE Zygmuncie Łukaszczyku.

  Tak protestują na Murckach-Staszicu ale na ruchu BOŻE DARY bo holding chce go zamknąć i sprzedać (ponoć nierentowną kopalnię ) Kopex jest nią zainteresowany. Na Staszicu i w Holdingu mówią że ruch BOŻE DARY są zadłużone i uciążliwe dla Staszica. A przypomnijmy dlaczego 5 lat temu połączyli te dwie kopalnie ze sobą ano dla tego że Staszic miał problemy finansowe braki w złożach (musieli by fedrować coraz głębiej ) dlatego podjechali pod szyb Stanisław w Murckach i musieli go zamknąć, więc połączyli się z ruchem BOŻE DARY aby wybierać ich złoża przepisując wszystko pod siebie (z 170-200 skipów na dobę które Murcki wydobywają BOŻE DARY dostają tylko 50 lub jest blokowane wydobycie odgórnie aby nie wskazać że Staszic ma mniej ) i kto tu jest nierentowny??? CIEKAWE. Przecież Murcki przed połączeniem były na PLUSIE i to wielkim . CO SIĘ STAŁO????? dlaczego nikt o tym nie MÓWI. A pana Łukaszczyka powinni zwolnić za niegospodarność z paragrafu 52 i narażanie spółki na straty.

  Gdzie jest NIK i Prokuratura.

  SZCZĘŚĆ BOŻE. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do roboty kopac wegiel

  karamba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 20

  Puścić wojsko rozpierdolic brudasow reszte wypierd.olic z roboty i spokój Polska to nie tylko kopalnie mam dość tej zachlannej choloty że slaska


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @karamba

  jeszcze maly Slonzok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  posluche ty C...u - zachlana cholota to sie poniewiero na polskich wsiach, bo tam ich nojwiecej, a ty chyba jestes jeszcze z czasow ZOMO?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spadaj na drzewo

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  wyper.....ą to ciebie niedługo z roboty. kup se koło i per.......ij w czoło lemingu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2x

  nadal liżą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  w tych protestach biorą udział ci, którzy przez 7 lat ryżemu d.pę lizali i nadal liżą!!
  2x na niego głosowali!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łamanie prawa

  ted (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 20

  Pani premier powinna zrobić porządek z ich emeryturami ,które są wypłacane niezgodnie z prawem,te emerytury są zawyżone parokrotnie ,czy górnicy to są w Polsce święte krowy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo