Nasza Loteria

Strajk na Śląsku: Przerwane negocjacje rząd-związki [RELACJA LIVE+ WIDEO+ZDJĘCIA]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Przed godz. 15 związkowcy górniczy przybyli do Urzędu Wojewódzkiego na kolejne negocjacje z przedstawicielami rządu
Przed godz. 15 związkowcy górniczy przybyli do Urzędu Wojewódzkiego na kolejne negocjacje z przedstawicielami rządu Maciej Gapiński
Strajk na Śląsku: Na Śląsku pod ziemią strajkuje już ponad 2 tys. górnikówi. Dołączają górnicy KHW i JSW. A w Sejmie najpierw mylą Jaworzno z Jaworzem i Kompanię z kampanią, a potem posłowie przegłosowują ustawę górniczą. "Po tym głosowaniu Śląsk się zapali" - prorokuje Jerzy Polaczek z PiS. "Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy na Śląsku i w Małopolsce" - mówi premier Ewa Kopacz.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:17:
Dziś około godziny 15 protestujący górnicy zamierzają przemaszerować od kopalni Sośnica-Makoszowy do Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Strajk w Gliwicach: Ok. 15 górnicy zablokują centrum miasta. Zobacz trasę [STRAJK NA ŚLĄSKU]

AKTUALIZACJA GODZ. 14:12:
W piątek, 16 stycznia, kierowców przejeżdżających przez Mysłowice czeka kolejna blokada ulic. Tym razem górnicy zatrzymają ruch na rondach na ul. Katowickiej. Wczoraj blokowali ul. Krakowską.

Strajk na Śląsku: Dziś kolejna blokada dróg w Mysłowicach. Górnicy dołączą do strajkujących na dole?

AKTUALIZACJA GODZ. 14:10:
Piotr Duda ogłasza ogólnopolskie pogotowie strajkowe.

CZYTAJ WIĘCEJ:
DUDA: POGOTOWIE STRAJKOWE W CAŁEJ POLSCE

AKTUALIZACJA GODZ. 13:35:
Przerwane negocjacje rządu ze związkami zawodowymi w Katowicach. Związkowcy spotykają się we własnym gronie w ramach komitetu protestacyjnego.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:20:
Rozpoczęła się specjalna sesja sejmiku województwa śląskiego w sprawie górnictwa. W sesji bierze udział 43 radnych województwa śląskiego. Jest marszałek Wojciech Saluga, wojewoda Piotr Litwa, senator Izabela Kloc, wiceprezesi KW Piotr Rykala i Michał Sobel, prezydenci miasta: Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Damian Bartyla (Bytom), Katarzyna Dziuba (wiceprezydent Zabrza).

Grzegorz Wolnik (przewodniczący sejmiku): Mamy wszyscy pewien niedosyt jeśli idzie o włączenie w te negocjacje strony społecznej i samorządowej. Bez udziału samorządów lokalnych i samorządu wojewódzkiego te wszystkie działania wydają się być niepełne.

Przedstawiciele rządu zostali zaproszeni na sesję, ale nie przyszli, choć są w Katowicach. Obecnie są na negocjacjach ze związkowcami.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 11:47:
Czas wygasić rząd PO-PSL - pisze europosłanka PiS Jadwoga Wiśniewska. - Ekspresowe tempo prac nad zmianą prawa górniczego pokazuje jak bardzo premier Kopacz i koalicja PO-PSL nie liczą się z opinią społeczną. W projekcie ustawy słowo „wygaszanie” nie pojawia się ani razu. Słowo „likwidacja” odmieniane jest niemal 50(!) razy.

CZYTAJ WIĘCEJ I SKOMENTUJ
POSEŁ WIŚNIEWSKA Z PIS: CZAS WYGASIĆ RZĄD PO-PSL

Górnicy Katowickiego Holdingu Węglowego przyłączają się do strajku po tym, jak ogłoszono rządowe plany likwidacji 4 kopalń należących do Kompanii Węglowej.

Wcześniej akcja protestacyjna rozpoczęła się w samej Kompanii i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, rano protest rozpoczęło ponad 80 górników z kopalni Murcki-Staszic, którzy nie wyjechali na powierzchnię. W najbliższych godzinach mają dołączyć do nich pracownicy kopalni Wujek-Śląsk. Według danych Solidarności, pod ziemią protestuje obecnie około 1300 pracowników i kilka tysięcy na powierzchni - informuje Radio Katowice

AKTUALIZACJA GODZ. 10:52:
Górnicy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej strajkują we wszystkich kopalniach. Powody są dwa. Po pierwsze, pracownicy nie są zadowoleni z pracy Zarządu JSW, a po drugie, solidaryzują się z górnikami z kopalni, które czeka likwidacja.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:14:

- Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy na Śląsku i w Małopolsce. To jest dobra wiadomość dla tych, którzy dzisiaj chcą szczerze i uczciwie walczyć o to, aby polski węgiel był podstawą naszej gospodarki energetycznej i żeby wreszcie polscy górnicy wyszli ze stanu tymczasowości, czyli bania się o swoje miejsca pracy co 2-3 miesiące, myśląc o tym, czy dostaną pensje, które przyniosą do swoich domów - powiedziała premier Ewa Kopacz.

Premier skomentowała uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o górnictwie. Rząd tłumaczy, że zmiany pozwolą na realizację programu naprawy Kompanii Węglowej - w tym wydzielenie z niej nierentownych zakładów i objęcie ich załóg osłonami. Zdaniem szefowej rządu nowe przepisy pozwolą uratować tysiące miejsc pracy.

ZOBACZ KONIECZNIE IMIENNĄ LISTĘ POSŁÓW Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA:
USTAWA O GÓRNICTWIE PRZEGŁOSOWANA: TAK GŁOSOWALI POSŁOWIE ZA I PRZECIW

AKTUALIZACJA GODZ. 8:39:
Górnicy i ich rodziny mówią o przyszłości swoich kopalń. Chca pracować i normalnie zarabiać.

ZOBACZ KONIECZNIE:
TYLE ZARABIAJĄ GÓRNICY: PRAWDZIWI LUDZIE, PRAWDZIWE PASKI WYNAGRODZEŃ

AKTUALIZACJA GODZ. 7:50:
Strajk na Śląsku się rozszerza. Strajkuje już 14 kopalń:

15.01.2015 r. godz.5.00 na powierzchnię nie wyjechało:
- 142 osoby z KWK "Sośnica-Makoszowy" w Zabrzu,
- 144 osoby z KWK "Bobrek-Centrum" w Bytomiu,
- 89 osób z KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej,
- 462 osoby z KWK "Brzeszcze" w Brzeszczach,
- 22 osoby z KWK "Chwałowice" w Rybniku,
- 36 osób z KWK "Rydułtowy-Anna" w Rydułtowach,
- 32 osoby z KWK "Marcel" w Radlinie,
- 43 osoby z KWK "Jankowice" w Rybniku.
- 23 osoby z KWK "Halemba-Wirek" w Rudzie Śląskiej,
- 24 osoby z KWK "Piekary" w Piekrach Śląskich,
- 20 osób z KWK "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej,
- 42 osoby z KWK "Piast" w Bieruniu,
- 16 osób z KWK „Ziemowit” w Lędzinach,
- 64 osoby z KWK „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych.

Sumaryczna liczba pracowników pozostających na dole w/w zakładów wynosi 1159 osób. Protest prowadzi również 101 osób na powierzchni Zakładów (pozostanie pracownika po przepracowanej dniówce). Łącznie to 1260 pracowników.

ZOBACZ KONIECZNIE IMIENNA LISTĘ POSŁÓW Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA:
USTAWA O GÓRNICTWIE PRZEGŁOSOWANA: TAK GŁOSOWALI POSŁOWIE ZA I PRZECIW

AKTUALIZACJA GODZ. 7:30:

W piątek zespół roboczy ma ustalić kolejny termin posiedzenia związkowców i przedstawicieli rządu. Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach negocjacje rozpoczęły się o godzinie 15., a zakończyły przed godz. 2. Porozumienia nie wypracowano, ale....

- Zespół pracował bardzo intensywnie, merytorycznie. Pracujemy nad tym, żeby z tego piekiełka zrobić czyściec. To trudna praca, wymagająca wielu obliczeń, rozwiązań organizacyjnych. Nie ma jeszcze światełka w tunelu, ale iskierka zaczyna się żarzyć – powiedział po jego zakończeniu Dominik Kolorz, szef śląsko – dąbrowskiej Solidarności.

#strajknaśląsku Tweets

Strajk na Śląsku:

W Sejmie przegłosowano ustawę górniczą, która ma otworzyć drogę do likwidacji kopalń w Śląskiem. Zaś o godz. 15 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęło się czwarte podejście do rozmów związków zawodowych z rządem. Mimo to strajk górników rozszerzał się. W Mysłowicach zablokowano ulice, głośne pikiety zorganizowano w Katowicach i Zabrzu.

KLIKNIJ I ZOBACZ KONIECZNIE:
USTAWA O GÓRNICTWIE PRZESZŁA. OTO LISTA POSŁÓW, KTÓRZY GŁOSOWALI ZA I PRZECIW

Sejm o górnictwie

Noc ze środy na czwartek w Sejmie minęła bardzo burzliwie. Przyczyną: górnictwo. Jednak do merytorycznej dyskusji było daleko. Parlamentarzyści mylili nawet nazwy miejscowości. Piotr Naimski z PiS mówił "w Brzeszczu" zamiast w Brzeszczach, zaś poseł PO Marcin Święcicki pomylił Jaworzno z Jaworzem. Wielu parlamentarzystów, w tym wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, z uporem maniaka mówiło "kampania węglowa" zamiast Kompania Węglowa. Zdaniem rządu, program przedstawiony przez premier Ewę Kopacz to ratowanie miejsc pracy na Śląsku, zdaniem opozycji - to likwidacja kopalń.

Warto odnotować trzy merytoryczne głosy ze Śląska, zwłaszcza posłów: SLD Zbyszka Zaborowskiego i PiS Grzegorza Tobiszowskiego, a także sprawozdawcy z PO Krzysztofa Gadowskiego. Generalnie dyskusja była jednak biciem politycznej piany i im dłużej trwała, tym bardziej stawało się jasne, że nikt nie ma planu rozwoju branży w perspektywie kilkunastu lat.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że po wypowiedzi szefa związku Piotra Dudy na konferencji prasowej, że zna adresy posłów - co odczytano jako groźbę - niektórzy poprosili już o ochronę policji.

#strajknaśląsku Tweets

Tymczasem Solidarność zapowiedziała, że na stronie sprawdzampolityka.pl uruchomiła zakładkę "Specustawa górnicza", gdzie w pierwszej kolejności wyeksponowani są posłowie koalicji rządowej ze Śląska i Małopolski. - Nikt nie będzie anonimowy.

Każdy poseł, który zagłosuje za specustawą górniczą, de facto otwierającą drogę do likwidacji kopalń, będzie z imienia i nazwiska wymieniony - podkreślał Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego Solidarności.

W Katowicach rozmowy

W trakcie, gdy w Urzędzie Wojewódzkim po raz kolejny o przyszłości górnictwa związkowcy rozmawiali ze stroną rządową, przed budynkiem pikietowali górnicy. Niektórzy przyjechali walczyć o miejsca pracy prosto z szychty. Ekipa rządowa została "odchudzona" o jedną osobę. W rozmowach ze związkowcami nie brał udziału Jakub Jaworowski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, który wypowiedział słynne już słowa o "pajacowaniu".

Emocje w Zabrzu

"Nie wolno z ludzi robić szmat" - powiedział biskup Jan Kopiec do związkowców z kopalni Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum w Bytomiu, którzy zostali wczoraj przyjęci w kurii gliwickiej. Biskup podkreślał, że Kościół nie opowiada się po żadnej ze stron barykady politycznej, ale stoi na straży poszanowania człowieka i jego godności.

Tłumy ludzi zebrały się wczoraj o godz. 10 pod kopalnią Makoszowy. Protestujący górnicy podziękowali za wsparcie i zapowiedzieli, że nie poddadzą się, dopóki nie uratują kopalni.

- Na dole są coraz większe emocje - relacjonował Rafał Wilde, jeden z górników, którzy protestują pod ziemią. - Jak inaczej mogą się czuć ludzie, którzy od tygodnia siedzą pod ziemią, a efektów nie widać. W końcu któryś z nas tam zjedzie i nigdy nie wróci - niepokoił się w rozmowie z dziennikarzem DZ.

Mysłowice pamiętają

Ponad godzinę trwała wczoraj pikieta związkowców, emerytowanych górników, którzy na własnej skórze przeżyli likwidację KWK Mysłowice. Pikietujący blokowali ul. Krakowską, Katowicką i Bytomską.
BP, AGA, AMC, MCH, LOTA , PP


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jeszcze maly Slonzok
posluche ty C...u - zachlana cholota to sie poniewiero na polskich wsiach, bo tam ich nojwiecej, a ty chyba jestes jeszcze z czasow ZOMO?
T
Tyta
to wlyjz mu do rzici
R
R.B.
Schwer zu sagen. Aber jede Wassermuele arbeitet so lange wie das Wasser faelt. Wasser=Geld. Diese Problemen hat nicht nur Polen. Aber staendiger Geldzufuhr ist nicht moeglich. Eigenes Denken und Arbeit ist leider noetig. So wie ich weiss bleibt noch 10 Jahre und Geld von EU / netto/ ist weg. Was dann ?
G
Gość
Obudz się Polsko!!! - Najwyższa pora iść ramię w ramię z Górnikami, a hołotę tą z PO/PSL przegonić, aby nie zostało po nich nawet ślad.
D
Deutsch-Oberschlesier
auch die vie
,
a obliczyłeś w sobie % wy?
R
R.B.
Ich bin der Meinung,dass B.R.D. soll nicht mehr in polnische Wirtschaft investieren. Besonderst im Raum Schlesien.Die Deutschen haben ausreichend Erfahrungen aus Alten Zeiten. Wirklich haben wir Schlesien in Jahren 1922 bis 1945 ausgeraubt ? Aber das alles ist Geschichte. Was passiert heute oder morgen ? Wer zum Teufel die Verantwortung fuer die ganze Industrie in Schlesien uebernemen soll. Naturlich Polen. Wer sonst ? Sie sind verantwortlich fuer Wirtschaft in eigenem Raum. Also ,kein Geld und selbst regieren.
D
Deutsch-Oberschlesier
Dein Kommentar kann ich nicht so recht nachvollziehen
R
R.B.
Nach so viel Jahren kein Geld,kein Vertrauen,kein Mitleid. Tut mir Leid !
D
Deutsch-Oberschlesier
jak wysysając zrabowany w 1922/1945 Górny Śląsk
R
R.B.
Polacy to dobrzy gospodarze. Sami sobie dadza rade z problemami ekonomicznymi. Dajcie im szanse na realizacje wlasnych narodowych celow !
o
obserwator
OTO CAŁA PRAWDA O KWK MURCKI - STASZIC, RUCH BOŻE DARY.
ORAZ O PREZESIE Zygmuncie Łukaszczyku.

Tak protestują na Murckach-Staszicu ale na ruchu BOŻE DARY bo holding chce go zamknąć i sprzedać (ponoć nierentowną kopalnię ) Kopex jest nią zainteresowany. Na Staszicu i w Holdingu mówią że ruch BOŻE DARY są zadłużone i uciążliwe dla Staszica. A przypomnijmy dlaczego 5 lat temu połączyli te dwie kopalnie ze sobą ano dla tego że Staszic miał problemy finansowe braki w złożach (musieli by fedrować coraz głębiej ) dlatego podjechali pod szyb Stanisław w Murckach i musieli go zamknąć, więc połączyli się z ruchem BOŻE DARY aby wybierać ich złoża przepisując wszystko pod siebie (z 170-200 skipów na dobę które Murcki wydobywają BOŻE DARY dostają tylko 50 lub jest blokowane wydobycie odgórnie aby nie wskazać że Staszic ma mniej ) i kto tu jest nierentowny??? CIEKAWE. Przecież Murcki przed połączeniem były na PLUSIE i to wielkim . CO SIĘ STAŁO????? dlaczego nikt o tym nie MÓWI. A pana Łukaszczyka powinni zwolnić za niegospodarność z paragrafu 52 i narażanie spółki na straty.

Gdzie jest NIK i Prokuratura.

SZCZĘŚĆ BOŻE.
j
ja
wyper.....ą to ciebie niedługo z roboty. kup se koło i per.......ij w czoło lemingu
k
karamba
Puścić wojsko rozpierdolic brudasow reszte wypierd.olic z roboty i spokój Polska to nie tylko kopalnie mam dość tej zachlannej choloty że slaska
n
nadal liżą
w tych protestach biorą udział ci, którzy przez 7 lat ryżemu d.pę lizali i nadal liżą!!
2x na niego głosowali!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni