MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk na Śląsku: Przerwane negocjacje rząd-związki [RELACJA LIVE+ WIDEO+ZDJĘCIA]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Przed godz. 15 związkowcy górniczy przybyli do Urzędu Wojewódzkiego na kolejne negocjacje z przedstawicielami rządu
Przed godz. 15 związkowcy górniczy przybyli do Urzędu Wojewódzkiego na kolejne negocjacje z przedstawicielami rządu Maciej Gapiński
Strajk na Śląsku: Na Śląsku pod ziemią strajkuje już ponad 2 tys. górnikówi. Dołączają górnicy KHW i JSW. A w Sejmie najpierw mylą Jaworzno z Jaworzem i Kompanię z kampanią, a potem posłowie przegłosowują ustawę górniczą. "Po tym głosowaniu Śląsk się zapali" - prorokuje Jerzy Polaczek z PiS. "Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy na Śląsku i w Małopolsce" - mówi premier Ewa Kopacz.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:17:
Dziś około godziny 15 protestujący górnicy zamierzają przemaszerować od kopalni Sośnica-Makoszowy do Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Strajk w Gliwicach: Ok. 15 górnicy zablokują centrum miasta. Zobacz trasę [STRAJK NA ŚLĄSKU]

AKTUALIZACJA GODZ. 14:12:
W piątek, 16 stycznia, kierowców przejeżdżających przez Mysłowice czeka kolejna blokada ulic. Tym razem górnicy zatrzymają ruch na rondach na ul. Katowickiej. Wczoraj blokowali ul. Krakowską.

Strajk na Śląsku: Dziś kolejna blokada dróg w Mysłowicach. Górnicy dołączą do strajkujących na dole?

AKTUALIZACJA GODZ. 14:10:
Piotr Duda ogłasza ogólnopolskie pogotowie strajkowe.

CZYTAJ WIĘCEJ:
DUDA: POGOTOWIE STRAJKOWE W CAŁEJ POLSCE

AKTUALIZACJA GODZ. 13:35:
Przerwane negocjacje rządu ze związkami zawodowymi w Katowicach. Związkowcy spotykają się we własnym gronie w ramach komitetu protestacyjnego.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:20:
Rozpoczęła się specjalna sesja sejmiku województwa śląskiego w sprawie górnictwa. W sesji bierze udział 43 radnych województwa śląskiego. Jest marszałek Wojciech Saluga, wojewoda Piotr Litwa, senator Izabela Kloc, wiceprezesi KW Piotr Rykala i Michał Sobel, prezydenci miasta: Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Damian Bartyla (Bytom), Katarzyna Dziuba (wiceprezydent Zabrza).

Grzegorz Wolnik (przewodniczący sejmiku): Mamy wszyscy pewien niedosyt jeśli idzie o włączenie w te negocjacje strony społecznej i samorządowej. Bez udziału samorządów lokalnych i samorządu wojewódzkiego te wszystkie działania wydają się być niepełne.

Przedstawiciele rządu zostali zaproszeni na sesję, ale nie przyszli, choć są w Katowicach. Obecnie są na negocjacjach ze związkowcami.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 11:47:
Czas wygasić rząd PO-PSL - pisze europosłanka PiS Jadwoga Wiśniewska. - Ekspresowe tempo prac nad zmianą prawa górniczego pokazuje jak bardzo premier Kopacz i koalicja PO-PSL nie liczą się z opinią społeczną. W projekcie ustawy słowo „wygaszanie” nie pojawia się ani razu. Słowo „likwidacja” odmieniane jest niemal 50(!) razy.

CZYTAJ WIĘCEJ I SKOMENTUJ
POSEŁ WIŚNIEWSKA Z PIS: CZAS WYGASIĆ RZĄD PO-PSL

Górnicy Katowickiego Holdingu Węglowego przyłączają się do strajku po tym, jak ogłoszono rządowe plany likwidacji 4 kopalń należących do Kompanii Węglowej.

Wcześniej akcja protestacyjna rozpoczęła się w samej Kompanii i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, rano protest rozpoczęło ponad 80 górników z kopalni Murcki-Staszic, którzy nie wyjechali na powierzchnię. W najbliższych godzinach mają dołączyć do nich pracownicy kopalni Wujek-Śląsk. Według danych Solidarności, pod ziemią protestuje obecnie około 1300 pracowników i kilka tysięcy na powierzchni - informuje Radio Katowice

AKTUALIZACJA GODZ. 10:52:
Górnicy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej strajkują we wszystkich kopalniach. Powody są dwa. Po pierwsze, pracownicy nie są zadowoleni z pracy Zarządu JSW, a po drugie, solidaryzują się z górnikami z kopalni, które czeka likwidacja.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:14:

- Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy na Śląsku i w Małopolsce. To jest dobra wiadomość dla tych, którzy dzisiaj chcą szczerze i uczciwie walczyć o to, aby polski węgiel był podstawą naszej gospodarki energetycznej i żeby wreszcie polscy górnicy wyszli ze stanu tymczasowości, czyli bania się o swoje miejsca pracy co 2-3 miesiące, myśląc o tym, czy dostaną pensje, które przyniosą do swoich domów - powiedziała premier Ewa Kopacz.

Premier skomentowała uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o górnictwie. Rząd tłumaczy, że zmiany pozwolą na realizację programu naprawy Kompanii Węglowej - w tym wydzielenie z niej nierentownych zakładów i objęcie ich załóg osłonami. Zdaniem szefowej rządu nowe przepisy pozwolą uratować tysiące miejsc pracy.

ZOBACZ KONIECZNIE IMIENNĄ LISTĘ POSŁÓW Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA:
USTAWA O GÓRNICTWIE PRZEGŁOSOWANA: TAK GŁOSOWALI POSŁOWIE ZA I PRZECIW

AKTUALIZACJA GODZ. 8:39:
Górnicy i ich rodziny mówią o przyszłości swoich kopalń. Chca pracować i normalnie zarabiać.

ZOBACZ KONIECZNIE:
TYLE ZARABIAJĄ GÓRNICY: PRAWDZIWI LUDZIE, PRAWDZIWE PASKI WYNAGRODZEŃ

AKTUALIZACJA GODZ. 7:50:
Strajk na Śląsku się rozszerza. Strajkuje już 14 kopalń:

15.01.2015 r. godz.5.00 na powierzchnię nie wyjechało:
- 142 osoby z KWK "Sośnica-Makoszowy" w Zabrzu,
- 144 osoby z KWK "Bobrek-Centrum" w Bytomiu,
- 89 osób z KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej,
- 462 osoby z KWK "Brzeszcze" w Brzeszczach,
- 22 osoby z KWK "Chwałowice" w Rybniku,
- 36 osób z KWK "Rydułtowy-Anna" w Rydułtowach,
- 32 osoby z KWK "Marcel" w Radlinie,
- 43 osoby z KWK "Jankowice" w Rybniku.
- 23 osoby z KWK "Halemba-Wirek" w Rudzie Śląskiej,
- 24 osoby z KWK "Piekary" w Piekrach Śląskich,
- 20 osób z KWK "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej,
- 42 osoby z KWK "Piast" w Bieruniu,
- 16 osób z KWK „Ziemowit” w Lędzinach,
- 64 osoby z KWK „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych.

Sumaryczna liczba pracowników pozostających na dole w/w zakładów wynosi 1159 osób. Protest prowadzi również 101 osób na powierzchni Zakładów (pozostanie pracownika po przepracowanej dniówce). Łącznie to 1260 pracowników.

ZOBACZ KONIECZNIE IMIENNA LISTĘ POSŁÓW Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA:
USTAWA O GÓRNICTWIE PRZEGŁOSOWANA: TAK GŁOSOWALI POSŁOWIE ZA I PRZECIW

AKTUALIZACJA GODZ. 7:30:

W piątek zespół roboczy ma ustalić kolejny termin posiedzenia związkowców i przedstawicieli rządu. Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach negocjacje rozpoczęły się o godzinie 15., a zakończyły przed godz. 2. Porozumienia nie wypracowano, ale....

- Zespół pracował bardzo intensywnie, merytorycznie. Pracujemy nad tym, żeby z tego piekiełka zrobić czyściec. To trudna praca, wymagająca wielu obliczeń, rozwiązań organizacyjnych. Nie ma jeszcze światełka w tunelu, ale iskierka zaczyna się żarzyć – powiedział po jego zakończeniu Dominik Kolorz, szef śląsko – dąbrowskiej Solidarności.

#strajknaśląsku Tweets

Strajk na Śląsku:

W Sejmie przegłosowano ustawę górniczą, która ma otworzyć drogę do likwidacji kopalń w Śląskiem. Zaś o godz. 15 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęło się czwarte podejście do rozmów związków zawodowych z rządem. Mimo to strajk górników rozszerzał się. W Mysłowicach zablokowano ulice, głośne pikiety zorganizowano w Katowicach i Zabrzu.

KLIKNIJ I ZOBACZ KONIECZNIE:
USTAWA O GÓRNICTWIE PRZESZŁA. OTO LISTA POSŁÓW, KTÓRZY GŁOSOWALI ZA I PRZECIW

Sejm o górnictwie

Noc ze środy na czwartek w Sejmie minęła bardzo burzliwie. Przyczyną: górnictwo. Jednak do merytorycznej dyskusji było daleko. Parlamentarzyści mylili nawet nazwy miejscowości. Piotr Naimski z PiS mówił "w Brzeszczu" zamiast w Brzeszczach, zaś poseł PO Marcin Święcicki pomylił Jaworzno z Jaworzem. Wielu parlamentarzystów, w tym wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, z uporem maniaka mówiło "kampania węglowa" zamiast Kompania Węglowa. Zdaniem rządu, program przedstawiony przez premier Ewę Kopacz to ratowanie miejsc pracy na Śląsku, zdaniem opozycji - to likwidacja kopalń.

Warto odnotować trzy merytoryczne głosy ze Śląska, zwłaszcza posłów: SLD Zbyszka Zaborowskiego i PiS Grzegorza Tobiszowskiego, a także sprawozdawcy z PO Krzysztofa Gadowskiego. Generalnie dyskusja była jednak biciem politycznej piany i im dłużej trwała, tym bardziej stawało się jasne, że nikt nie ma planu rozwoju branży w perspektywie kilkunastu lat.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że po wypowiedzi szefa związku Piotra Dudy na konferencji prasowej, że zna adresy posłów - co odczytano jako groźbę - niektórzy poprosili już o ochronę policji.

#strajknaśląsku Tweets

Tymczasem Solidarność zapowiedziała, że na stronie sprawdzampolityka.pl uruchomiła zakładkę "Specustawa górnicza", gdzie w pierwszej kolejności wyeksponowani są posłowie koalicji rządowej ze Śląska i Małopolski. - Nikt nie będzie anonimowy.

Każdy poseł, który zagłosuje za specustawą górniczą, de facto otwierającą drogę do likwidacji kopalń, będzie z imienia i nazwiska wymieniony - podkreślał Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego Solidarności.

W Katowicach rozmowy

W trakcie, gdy w Urzędzie Wojewódzkim po raz kolejny o przyszłości górnictwa związkowcy rozmawiali ze stroną rządową, przed budynkiem pikietowali górnicy. Niektórzy przyjechali walczyć o miejsca pracy prosto z szychty. Ekipa rządowa została "odchudzona" o jedną osobę. W rozmowach ze związkowcami nie brał udziału Jakub Jaworowski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, który wypowiedział słynne już słowa o "pajacowaniu".

Emocje w Zabrzu

"Nie wolno z ludzi robić szmat" - powiedział biskup Jan Kopiec do związkowców z kopalni Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum w Bytomiu, którzy zostali wczoraj przyjęci w kurii gliwickiej. Biskup podkreślał, że Kościół nie opowiada się po żadnej ze stron barykady politycznej, ale stoi na straży poszanowania człowieka i jego godności.

Tłumy ludzi zebrały się wczoraj o godz. 10 pod kopalnią Makoszowy. Protestujący górnicy podziękowali za wsparcie i zapowiedzieli, że nie poddadzą się, dopóki nie uratują kopalni.

- Na dole są coraz większe emocje - relacjonował Rafał Wilde, jeden z górników, którzy protestują pod ziemią. - Jak inaczej mogą się czuć ludzie, którzy od tygodnia siedzą pod ziemią, a efektów nie widać. W końcu któryś z nas tam zjedzie i nigdy nie wróci - niepokoił się w rozmowie z dziennikarzem DZ.

Mysłowice pamiętają

Ponad godzinę trwała wczoraj pikieta związkowców, emerytowanych górników, którzy na własnej skórze przeżyli likwidację KWK Mysłowice. Pikietujący blokowali ul. Krakowską, Katowicką i Bytomską.
BP, AGA, AMC, MCH, LOTA , PP


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni