Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli w Śląskiem: nie będzie odrabiania zajęć!

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Strajk nauczycieli w Śląskiem. Nie będzie odrabiania zajęć
Strajk nauczycieli w Śląskiem. Nie będzie odrabiania zajęć Bartosz Wojsa
Sytuacja strajkowa nie jest sytuacją, która powodowałaby, że nauczyciele zorganizują zajęcia np. w soboty - mówi Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. To jej odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy ze względu na trwający od ponad tygodnia strajk nauczycieli uczniowie będą musieli odrabiać stracone zajęcia, choćby podczas wakacji. Okazuje się, że nie.

Dzisiaj, 17 kwietnia, o godz. 14. w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, podczas której Urszula Bauer - śląska kurator oświaty, a także Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, podsumowali przebieg egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty w województwie śląskim.

- Oba te egzaminy zostały w woj. śląskim przeprowadzone bez żadnych zakłóceń we wszystkich szkołach - mówił Jarosław Wieczorek. - Ponad 38 tys. gimnazjalistów i ponad 41 tys. ósmoklasistów przystąpiło w naszym województwie do swoich egzaminów. Ślemy ogromne podziękowania w stronę nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy stanęli na wysokości zadania, tak, aby te egzaminy w szkołach się odbyły - dodał wojewoda śląski.

CZYTAJCIE TEŻ:
Strajk nauczycieli w Śląskiem MINUTA PO MINUCIE 12 kwietnia 2019
Strajk nauczycieli. Śląska Kurator Oświaty zapewnia: Egzaminy się odbędą
Strajk nauczycieli: protest song pedagogów z Gliwic podbija internet
Strajk nauczycieli: 17.04.2019. Co z wypłatą wynagrodzenia dla nauczycieli za czas strajku?

Strajk nauczycieli 8 kwietnia: Lekcje odwołane. Jak długo po...

Do podziękowań dołączyła się też Urszula Bauer. - Dyrektorzy byli z nami w bezpośrednim kontakcie telefonicznym, zgłaszali swoje potrzeby w sprawie uzupełnienia zespołów nadzorujących egzaminy. (...) Z listy, która liczyła ponad 1200 osób, w zespołach wzięło udział ponad 300 osób - poinformowała śląska kurator oświaty.

Na konferencji poruszono również między innymi temat egzaminów maturalnych. Czy w szkołach w Śląskiem przeprowadzane są Rady Pedagogiczne, na których zapadają uchwały dotyczące klasyfikacji uczniów do matury?

- Ten proces trwa. Rady Pedagogiczne mogą odbywać się do 25 kwietnia, ale napływają do nas informacje o tym, że są one zwoływane i podejmowane są na nich uchwały - odpowiedziała Urszula Bauer.

Do końca nie wiadomo, co w sytuacji, w której ze względu na strajk nauczycieli niemożliwe będzie zwołanie RP. - Sprawę klasyfikacji uczniów regulują stosowne przepisy. Oceny klasyfikacyjne ustala nauczyciel i choć dyrektor jest przewodniczącym Rady Pedagogicznej, to sama RP nie jest w stanie tych ocen zmienić - poinformowała śląska kurator oświaty.

Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów ...

- Trudno nam sobie wyobrazić, żeby RP się nie zwoływały, żeby nauczyciele nie byli wraz z młodymi ludźmi w zakończeniu ich bardzo ważnego etapu edukacji. Jest jeszcze trochę czasu, jestem przekonany, że roztropność i zdrowy rozsądek będzie górą, a wszyscy maturzyści będą mogli przystąpić do tego egzaminu dojrzałości. Egzaminu, który - jak się okazuje - będzie nie tylko dla samych młodych ludzi - dodał szybko wojewoda Wieczorek.

Kolejną ważną kwestią, o którą zapytał nasz dziennikarz, jest sprawa dotycząca odrabiania utraconych przez strajk zajęć. Czy uczniowie będą musieli je odrabiać? Pojawiły się głosy, że być może trzeba będzie robić to wakacje. Co na to Urszula Bauer?

- Długość roku szkolnego reguluje rozporządzenie dotyczące organizacji roku szkolnego, również stosowne przepisy mówią o tym, w jaki sposób, kiedy i z udziałem jakich gremiów dyrektor szkoły ustala na dany rok szkolny dni wolne. Sytuacja strajkowa nie jest sytuacją, która powodowałaby, że nauczyciele zorganizują zajęcia np. w soboty - powiedziała.

- Czyli są to po prostu stracone godziny? - dopytywaliśmy.

- Na pewno to jest ze szkodą dla uczniów, ponieważ realizacja podstawy programowej została zaplanowana na cały rok szkolny, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w określonej liczbie według ustalonego, tygodniowego rozkładu zajęć. Każdy dzień, w którym te zajęcia się nie odbywają powodują, że nauczyciele będą musieli mocno zastanowić się razem z dyrektorem, w jaki sposób zrealizować podstawę programową, tak, aby podejście do egzaminu i uzyskanie ocen końcowych wiązało się z jej realizacją - odpowiedziała Urszula Bauer.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo