Strajk w szpitalu w Rybniku: Przyjęcia pacjentów wstrzymane. Pielęgniarki i lekarze chcą wzrostu płac o 1200 zł

PS
- To będzie strajk w formie klasycznej, czyli zaniechanie pracy z zachowaniem zespołów ostrodyżurowych. Może być tak, że zabraknie ludzi do wykonywania planowych zabiegów – mówi Wiesława Frankowska, przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologi i Intensywnej Terapii.
- To będzie strajk w formie klasycznej, czyli zaniechanie pracy z zachowaniem zespołów ostrodyżurowych. Może być tak, że zabraknie ludzi do wykonywania planowych zabiegów – mówi Wiesława Frankowska, przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologi i Intensywnej Terapii. Arkadiusz Biernat
Udostępnij:
Strajk w szpitalu w Rybniku rozpoczęty. W akcji strajkowej biorą udział wszystkie grupy zawodowe. Placówka funkcjonuje w systemie ostrego dyżuru. Realizowane są tylko zabiegi ratujące życie, planowe przyjęcia pacjentów są wstrzymane. - To będzie strajk w formie klasycznej, czyli zaniechanie pracy z zachowaniem zespołów ostrodyżurowych. Może być tak, że zabraknie ludzi do wykonywania planowych zabiegów – mówi Wiesława Frankowska, przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologi i Intensywnej Terapii.

Strajk w szpitalu w Rybniku

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W czwartek, 18 października o godzinie 7.30 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpoczął się bezterminowy strajk.

- Mamy tryb ostrodyżurowy. O bezpieczeństwo pacjentów powinna zadbać dyrekcja - mówi Piotr Rajman, przewodniczący NSZZ Solidarność w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku

Decyzję w tej sprawie związki zawodowe podjęły po demonstracji przeprowadzonej przed szpitalem 17 października.

- W akcji strajkowej wezmą udział wszystkie grupy zawodowe. Jesteśmy zdeterminowani. Wszelkie inne próby osiągnięcia porozumienia zawiodły – mówi Piotr Rajman, przewodniczący Solidarności w szpitalu.

17 października przed rybnickim szpitalem demonstrowało ok. 700 osób. Pracowników WSS3 w Rybniku, wsparli związkowcy z innych placówek medycznych z regionu oraz członkowie Solidarności m.in. z górnictwa i oświaty. Jednym z elementów protestu był przemarsz ulicami Rybnika.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z PROTESTU

Pracownicy rybnickiego szpitala wyszli na ulice

Szpital w Rybniku: Dziś pracownicy wyszli na ulice. Od jutra...

Pracownicy szpitala mieli nadzieję, że strajku uda się uniknąć i zakończyć spór przy udziale Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. 11 października Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności zwrócił się do obecnego przewodniczącego WRDS Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady w związku z trudną sytuacją w rybnickim szpitalu. Placówka podlega Urzędowi Marszałkowskiemu. 17 października marszałek Saługa poinformował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia WRDS, ale jego datę wyznaczył dopiero na 24 października.

- Z przykrością muszę stwierdzić, że dla pana marszałka ważniejsze są wybory, ważniejsza jest polityka, niż ludzie – powiedział Dominik Kolorz podczas demonstracji przed rybnickim szpitalem.

Spór zbiorowy trwa w rybnickim szpitalu od maja. W referendum przeprowadzonym w placówce na przełomie września i października zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za rozpoczęciem akcji protestacyjnych ze strajkiem włącznie.

Pielęgniarki przed Centrum Zdrowia Dziecka

Ile zarabiają pielęgniarki PASKI WYPŁAT PIELĘGNIAREK Oto pra...

- Pracodawca został o tym poinformowany. To będzie strajk w formie klasycznej, czyli zaniechanie pracy z zachowaniem zespołów ostrodyżurowych – dodaje Wiesława Frankowska, przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologi i Intensywnej Terapii. - Może być tak, że zabraknie ludzi do wykonywania planowych zabiegów – dowiadujemy się od naszej rozmówczyni.

Pracownicy WSS nr 3 w Rybniku domagają się wzrostu płac o 1200 zł brutto. Dotychczasowe negocjacje między związkowcami i dyrekcją szpitala zakończyły się fiaskiem. Do zbliżenia stanowisk nie doprowadziły również rozmowy z udziałem mediatora wskazanego przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Bez nich nie moglibyśmy żyć, a zarabiają tak mało! Lista naj...

Oprócz podwyżek płac związkowcy domagają się również zatrudniania dodatkowych pielęgniarek na oddziale intensywnej terapii i bloku operacyjnym. W ich ocenie obsady pielęgniarskie na tych oddziałach są zbyt małe, co może zagrażać zdrowiu pacjentów.

Kilka dni temu na łamach Dziennika Zachodniego rzecznik szpitala Michał Sieroń przyznał, że władze placówki nie są w stanie spełnić oczekiwań strony związkowej.

- Kwota podwyżki, jaką żądała strona związkowa - 1200 złotych jest zupełnie nierealna w obecnej sytuacji - mówił Sieroń, dodając, że takie obciążenie finansowe musiałby i tak wziąć na siebie marszałek. Dodaje, że pracownikom zaproponowano od 100 do 200 złotych podwyżki w zależności od stanowiska.

Strajk w szpitalu w Rybniku

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edziu
Jak poczekacie to dopiero się wam nie będzie podobać bo wtedy nie będzie żadnych strajków bo nie będzie miał kto strajkować. Nie będzie nikogo, fizycznie nie będzie ani pielęgniarki ani lekarza. Wtedy sobie pójdziecie do wydziału specjalnego do walki z patologiami w służbie zdrowia w prokuraturze i tam złożycie doniesienie. Już nie na lekarza, bo go nie będzie ale na dyrektora przyniesionego w teczce kolesia polityka. Nie wierzycie? Oj jaka szkoda!
Dodaj ogłoszenie