Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajki generalny w szkołach? ZNP podjęło decyzję o wejściu w spór zbiorowy

KD
Sławomir Broniarz podkreśla, że nie chodzi o strajk ostrzegawczy
Sławomir Broniarz podkreśla, że nie chodzi o strajk ostrzegawczy Krzysztof Szymczak / Polska Press
„PILNE: Zarząd Główny ZNP przyjął uchwałę ws. wszczęcia sporu zbiorowego!" - ogłosił we wtorek (20 grudnia) na Twitterze Związek Nauczycielstwa Polskiego. Tym samym w szkołach może dojść do strajków. ZNP podał też pierwszy możliwy termin strajku - marzec. Związek jest przeciwny zapowiedzianej przez PiS reformie oświaty. Nie godzi się m.in. na likwidowanie gimnazjów. ZNP będzie domagał się też zwiększenia nakładów na szkolnictwo.

Obrady zarządu głównego ZNP rozpoczęły się we wtorek rano. Jednym z poruszonych na nim tematów było wejście w spór zbiorowy. W południe Sławomir Broniarz, prezes zarządu ZNP, ogłosił, że związkowcy zadecydowali o wykonaniu tego kroku.

Broniarz mówił już w DZ o możliwym strajku
Nauczyciele zastrajkują?

Tym samym od dzisiaj (wtorku 20 grudnia) oddziały ZNP w Polsce, działające w poszczególnych szkołach, będą zmierzały do organizacji strajku.

Jak wynika z regulacji prawnych, strajk mógłby odbyć się już w marcu. Jednak nim się odbędzie, w szkołach musi się odbyć referendum wśród jej pracowników. Wstępnie wiadomo, że zaplanowano je na styczeń 2017.

Nauczyciele już protestowali
Protesty w Warszawie

Broniarz podkreśla, że nie chodzi im o strajk ostrzegawczy - ale o "co najmniej jednodniowy".

- Domagamy się złożenia przez rząd do parlamentu wniosku o rezygnację z tej szkodliwej reformy, a jednocześnie domagamy się wzrostu nakładów na oświatę - podkreślał Broniarz.

ZOBACZ FILM Z WYJAZDU NAUCZYCIELI ZE ŚLĄSKA DO WARSZAWY

ZNP sprzeciwia się planowanej reformie edukacji, która zakłada m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły podstawowej. Związkowcy domagają się, aby prezydent Andrzej Duda ogłosił referendum w sprawie utrzymania obecnego systemu szkolnego. W poniedziałek na jego ręce złożyli 250 tys. podpisów zebranych w obronie obecnego ustroju szkolnego i gimnazjów oraz petycję Zarządu Głównego ZNP.

„W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego, prosimy o skorzystanie z przysługującego Panu uprawnienia wynikającego z art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do ustawy Prawo oświatowe i ustawy Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, ewentualnie o skorzystanie z art. 60 pkt 2 ustawy z 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym i zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu edukacji w Polsce" - możemy w niej wyczytać ZNP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!