Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia „Gliwice 2040”. Jak będzie wyglądało miasto w perspektywie 20 lat? Gliwiczanie i radni miejscy podjęli decyzję!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Uroczyste podpisanie strategii "Gliwice 2040" przez prezydenta miasta i gliwickich radnych.
Uroczyste podpisanie strategii "Gliwice 2040" przez prezydenta miasta i gliwickich radnych. Danuta Pałęga / Polska Press
GLIWICE. 6 października 2022 roku gliwiccy radni na specjalnej sesji Rady Miasta przyjęli i podpisali uchwałę w sprawie strategii „Gliwice 2040”. Jej przygotowanie i konsultacje z mieszkańcami trwały półtora roku. Jak będzie wyglądało nasze miasto w perspektywie 20 lat? Na których płaszczyznach zajdą największe zmiany? Na czym szczególnie skupili swoją uwagę radni?

1,5 roku planów, konsultacji i rozmów

Gliwice to miasto zorientowane na przyszłość, które nieustannie się rozwija. Miasto mieszkańców świadomie uczestniczących w jego życiu. Stąd też decyzja o oddaniu im głosu i zapytaniu, co w jest dla nich istotne, na co warto zwrócić uwagę i co zmienić.

Konsultacje objęły blisko 1000 osób. Wśród nich znaleźli się zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. Swoje opinie wyrazili również eksperci, lokalne i regionalne organizacje i instytucje. Na obraz zmian złożyło się 35 spotkań, organizowanych dla gliwiczan na platformach komunikacyjnych i w poszczególnych dzielnicach miasta. Były wywiady ankietowe, konkurs plastyczny, dyskusje ekspertów, a nawet punkty w centrach handlowych.

– Po półtora roku intensywnych działań mamy gotową i jednogłośnie uchwaloną nową strategię „Gliwice 2040”. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w proces jej tworzenia: ekspertom, pracownikom Urzędu Miejskiego, a szczególnie gliwiczanom. To pokazuje, jak ważne są dla nas Gliwice! – powiedział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Za uchwałą głosowało 23 radnych, obecnych na sesji. Zdecydowano również, że zostanie utworzony Gliwicki Program Wdrażania Strategii. Zostaną w nim wskazane projekty i przedsięwzięcia pozwalające zrealizować założone w strategii cele.

Strategia „Gliwice 2040”. Jakich Gliwic chcemy w perspektywie 20 lat?

Z zarysu ogólnego wyłaniają się Gliwice jako miasto wielkich możliwości, kreujące europejskie trendy i będące jednym z dwóch największych i najistotniejszych, tuż za Katowicami, filarów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Współpraca i współdziałanie mieszkańców leży u podstaw wprowadzania zmian, które długofalowo mają pozytywnie odbić się na tożsamości gliwiczan.

– W nowej strategii stawiamy przede wszystkim na wzmacnianie solidnych podstaw rozwoju miasta, pozwalających osiągać coraz lepszą jakość życia mieszkańców, przygotowanie do następstw zmian klimatu, wsparcie innowacyjnych technologii wyróżniających nas spośród innych miast, pogłębianie współpracy ze środowiskiem nauki i biznesu. Skupiamy się także na zapewnieniu atrakcyjnych warunków do zamieszkania i spędzania czasu w Gliwicach, by gwarantować gliwiczanom niezmiennie wysoką jakość życia. – mówił Adam Neumann.

Pozostało tylko odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: co dokładnie z konsultacji i planowania wynikło? Przede wszystkim udało się wyłonić i dokładnie scharakteryzować projekty kluczowe dla strategii i główne składniki wizji Gliwic 2040.

Projekty kluczowe dla strategii naszego miasta w perspektywie 20 lat:

  • Szpital miejski - nowe miejsca pracy, doskonalenie kadry medycznej i pomocy chorym,
  • Radiostacja Gliwicka - obszar kultury i nauki,
  • dekarbonizacja systemu ciepłowniczego - troska o środowisko naturalne i zasoby energii, którymi dysponujemy,
  • Obwodnica Gliwice - dobra komunikacja z miastami ościennymi i rozwój infrastruktury.

Radni chcą skupić się także na terenie wokół rzeki Kłodnicy. Kryje się w niej ogromny potencjał, który miasto chce docenić, zrewitalizować i ustanowić jednym z filarów założenia o mieście błękitno-zielonym, gdzie dużą rolę odegra dbanie o środowisko, tereny zielone i zapewnienie gliwiczanom m.in. czystego powietrza oraz bezpieczeństwa pod kątem środowiskowym. Założenia obejmują np. efektywne wykorzystywanie odpadów oraz utworzenie Parku Zielonej Energii przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Gliwicach-Sośnicy.

Kolejnymi elementami strategii są tzw. miasto zwarte, umożliwiające łatwe przemieszczanie się i sieć dobrze rozwiniętych dróg rowerowych, oraz miasto nauki, dbające o rozwój technologii, medycyny, działów przemysłu czy IT.

Warto też wspomnieć o Gliwicach jako mieście atrakcyjnym do zamieszkania. Gospodarowane są nowe tereny do budowy mieszkań i powstaje coraz więcej lokali socjalnych oraz komunalnych. Rokrocznie organizowanych jest też mnóstwo wydarzeń czy imprez na które w większości wstęp jest bezpłatny. Sukcesywnie rozrastają się obiekty rekreacyjne na świeżym powietrzu, wśród nich osiedlowe siłownie, parki, zielone skwerki.

Uchwałę o Strategii „Gliwice 2040” przyjęło 23 obecnych na sesji Rady Miasta radnych. Po jej prezentacji nastąpiło symboliczne podpisanie dokumentu, który zajmie honorowe miejsce w ratuszu miejskim, przez obecnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera