Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straty górnictwa to już 1,5 mld zł. I rosną

Redakcja
Strata netto ze spredaży węgla w Polsce wyniosła 1,445 mld złotych. To wynik dwa razy gorszy niż ten, który zanotowano po pierwszym półroczu ubiegłego roku. W katowickim oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu podsumowano we wtorek (4 sierpnia) pierwsze półrocze w górnictwie węgla kamiennego w Polsce.
Strata netto ze spredaży węgla w Polsce wyniosła 1,445 mld złotych. To wynik dwa razy gorszy niż ten, który zanotowano po pierwszym półroczu ubiegłego roku. W katowickim oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu podsumowano we wtorek (4 sierpnia) pierwsze półrocze w górnictwie węgla kamiennego w Polsce. Dziennik Zachodni
Strata netto ze sprzedaży węgla w Polsce wyniosła 1,445 mld złotych. To wynik dwa razy gorszy niż ten, który zanotowano po pierwszym półroczu ubiegłego roku. W katowickim oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu podsumowano we wtorek (4 sierpnia) pierwsze półrocze w górnictwie węgla kamiennego w Polsce. Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, przedstawił wyniki pierwszego półrocza w branży węgla kamiennego. Strata netto wyniosła 1,445 mld złotych.

To wynik dwa razy gorszy niż ten, który zanotowano po pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Od stycznia do czerwca tego roku wydobycie węgla kamiennego wyniosło 34,3 ml ton i było niższe  niż w analogicznym okresie 2014 roku o 855,5 tysiąca ton. Wydobycie węgla energetycznego w analizowanym okresie w 2015 roku w stosunku do tego samego okresu 2014 roku zmniejszyło się o 5,5 proc., natomiast w przypadku węgla koksowego zwiększyło się o 13,7 proc. 

Jeśli chodzi o sprzedaż węgla kamiennego, to od stycznia do czerwca tego roku wyniosła ona 35,6 mln ton i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, była wyższa o około 8,9 proc. ARP poinformowała, że w tym czasie zwiększyła się sprzedaż na rynek krajowy (o 2,6 mln ton, 9,2 proc.). 

 Sprzedajemy więcej węgla kamiennego, ale po niższej cenie - tłumaczył Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału ARP. 

Na potwierdzenie tych słów można przytoczyć dane, zgodnie z którymi cena zbytu węgla w analizowanym półroczu tego roku wyniosła 262,24 zł za tonę i w porównaniu do odpowiedniego okresu w ubiegłym roku, odnotowano obniżkę o 5,9 proc, przy czym cena zbytu węgla do celów energetycznych obniżyła się o 7,3 proc, natomiast cena zbytu węgla do koksowania obniżyła się o 3,3 proc.

Jak przekazała ARP, dominującym krajem eksportującym węgiel kamienny na rynek polski pozostaje Rosja (w 96 proc. był to węgiel energetyczny), lecz import węgla z tego kierunku obniżył się o 50 proc. Odnotowano także znaczny wzrost udziału węgla pochodzącego z Australii (o 40 proc.), z której sprowadzany jest węgiel koksowy oraz niemal sześciokrotny wzrost udziału węgla sprowadzanego z Kolumbii, z której sprowadza się węgiel energetyczny. Dwuipółkrotnie zmniejszył się natomiast import z Czech  (porównanie z analogicznym okresem w 2014 roku). 

 

Patryk Drabek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera