Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy, bohaterowie dnia codziennego w czasie zarazy. Czego oczekują od społeczeństwa?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Strażacy podczas stawiania namiotu przy szpitalu w Tychach
Strażacy podczas stawiania namiotu przy szpitalu w Tychach Straż Pożarna w Tychach
Strażacy są w ten czas także na pierwszej linii frontu. Pomagają służbom medycznym, interweniują, ale sami muszą się chronić. Dlatego tak ważne jest zrozumienie społeczne. Odpowiedzą na każde wezwanie, ale muszą znać prawdę.

Nie bać się, że nie przyjedziemy, jeśli dowiemy się, iż interwencja wymaga wejścia w miejsce kwarantanny czy do mieszkania, gdzie przebywa osoba z objawami chorobowymi. Przyjedziemy, ale musimy o tym wiedzieć, żeby się odpowiednio do takiej interwencji przygotować

- mówi bryg. Piotr Szojda, komendant tyskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Ta wiedza i to odpowiednie przygotowanie do interwencji w miejscach zagrożenia koronawirusem potrzebne jest, by ochronić te wyspecjalizowane służby przed zakażeniem. - Bo zespoły narażone na kontakt z osobami zakażonymi musiałyby zostać objęte kwarantanna, a tym samym zostać wyłączone na ten czas ze służby - podkreśla komendant.

A ta służba w tej sytuacji jest niezwykle intensywna.

Nie przegap

- Wprawdzie mniej niż zwykle mamy wypadków czy pożarów traw, ale za to częściej musimy interweniować w budynkach czy mieszkaniach - mówi komendant Szojda.

Są to na przykład przypalone potrawy, z którymi lokatorzy sami sobie radzą, ale zapach spalenizny jest wyczuwalny na klatce i niepokoi sąsiadów, którzy dzwonią na straż.

Są to też sygnały z czujek, o tlenku węgla.

- Tu problemem są sąsiedzi, do których też musimy wejść, by sprawdzić, czy wszystko w porządku, A ludzie boją się otwierać, zapewniając, że u nich tlenku węgla nie ma - mówi Piotr Szojda.

Pamiętajmy, że tlenek węgla jest bezwonny.

- My musimy procedur dopełnić, wzywamy zatem policję, czas interwencji się wydłuża, a czad może w tym czasie zrobić swoje - mówi komendant, prosząc, by nie bać się strażaków. Oni dochowują wszelkich zasad bezpieczeństwa zdrowotnego.
Ze strony społeczeństwa oczekują natomiast prawdy. Prawdy w odpowiedziach na zadawane pytania podczas interwencji.

- Nie wolno zatajać żadnych symptomów choroby To ważne dla nas wszystkich - podkreśla komendant.

Prócz swoich zwykłych obowiązków i interwencji strażacy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

Zobacz koniecznie

-

Nasi koledzy ze strefy przygranicznej uczestniczą w pomiarach temperatury u osób przekraczających granicę, natomiast my dbamy o utrzymanie we właściwym stanie namiotów pneumatycznych postawionych przy szpitalu wojewódzkim

- mówi komendant.

Są tam trzy namioty Państwowej Straży Pożarnej i jeden miejski, strażacy dbają o dobry stan techniczny wszystkich. Muszą być odpowiednio zaopatrzone w prąd i ciepło. Sprawdzanie odbywa się kilka razy dziennie.
W zeszłym tygodniu jeden z nich trzeba bylo zabrać do naprawy, bo uchodziło z niego powietrze.

- Wszystko musiało się odbyć z zachowaniem procedur sanitarnych. Nim przyjechał nasz zespół, personel szpitalny zdezynfekował namiot. Strażacy pojechali tam w odpowiednich kombinezonach, zabrali namiot, przywieźli do nas i poddali kolejnej dezynfekcji. Trzeba było znaleźć miejsce uchodzenia powietrza i zakleić. Po 20 godzinach namiot był gotowy do odwiezienia na miejsce - mówi komendant Szojda.

Jak widać na zdjęciach, do wejścia w strefę zagrożoną koronawirusem strażacy mają odpowiednie stroje, maseczki. Mają też urządzenie do ozonowania kabin pojazdów. Korzystają z niego także policjanci, którzy każdego dnia podjeżdżają innym radiowozem do odkażenia wewnątrz.
Specjalną dezynfekcję przechodzą także mundury.

- Robi się to w dwojaki sposób: albo w pralnicach, gdzie uruchamia się program „dezynfekcja”, a następnie poddaje ozonowaniu lub samej dezynfekcji - mówi komendant Piotr Szojda.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera