Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Rybnika "wspięli się" na jeden z najwyższych budynków w Polsce. W pełnym rynsztunku weszli na 49. piętro Sky Tower we Wrocławiu

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W zawodach we Wrocławiu uczestniczyło w sumie 250 strażaków.
W zawodach we Wrocławiu uczestniczyło w sumie 250 strażaków. Piotr Chrobok, mat. prasowe
Sześciu strażaków rybnickiej PSP wzięło udział we "wspinaczce" na wrocławski Sky Tower, najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. - To był test samego siebie - mówią strażacy, którzy w zawodach we Wrocławiu dostrzegają podobieństwa z codzienną służbą. - Jadąc do akcji nie jesteśmy w stanie na sto procent się przygotować. Dzięki takim zawodom wiemy, którym miejscu my się znajdujemy i co możemy zrobić podczas działań - mówi pomysłodawca wyjazdu na zawody, Ireneusz Opolony.

Strażacy z Rybnika "wspięli się" na Sky Tower

49. pięter, 212 metrów wysokości, ponad 1000 schodów, a do tego pełne strażackie umundurowanie. Brzmi trudno? Nie dla strażaków z Rybnika. Sześciu z nich, nie dość, że podjęło się takiego zadania i wypełnili je co do joty, to jeszcze zrobili to w imponującym czasie.

Strażacy, na co dzień pełniący różne funkcje w rybnickiej Komendzie PSP wbiegali po schodach niemal na sam szczyt najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce - wrocławskiego Sky Tower. Mieli taką możliwość, dzięki zorganizowanym w nim zawodach.

- Były to ogólnopolskie zawody z cyklu biegów po schodach - mówi Ireneusz Opolony, zastępca dowódcy zmiany w rybnickiej komendzie, z którego inicjatywy, strażacy z Rybnika wzięli w nich udział.

W pełnym rynsztunku wbiegali na 49. piętro najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce

A dlaczego w ogóle zdecydowali się w nich uczestniczyć? Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. Jak mówią strażacy, po prostu była taka możliwość, z której postanowili skorzystać. Nie jest jednak tak, że była to dla nich wyłącznie forma spędzenia czasu na aktywności fizycznej.

- Jest to jakiś sposób, żeby utrzymywać formę - wskazują i dodają, że to istotna część zawodu strażaka, której oddają się też w swojej pracy. - Naszej pracy towarzyszy sport. Podczas służby wychodzimy, biegamy, spędzamy czas na siłowni - wyliczają strażacy.

Mimo to, zawody dały im się we znaki. Zwłaszcza, że strażacy mieli na sobie pełen strażacki rynsztunek.

- Nomex (strażacki strój - przyp. red), aparat powietrzny, hełm, buty, to wszystko waży ok. 20 kilogramów - przyznają strażacy.

Uczestnictwo w zawodach wykorzystają w codziennej służbie

Uczestnicy zawodów tłumaczą też, że z rywalizacji we Wrocławiu mogą sporo wykorzystać w swojej codziennej pracy. Chodzi chociażby o fakt, że zdarzają się akcje gaśnicze w wieżowcach, ale najistotniejsze dla strażaków jest pokonywanie ograniczeń własnego ciała, które zdarza im się przekraczać w trakcie służby.

- Dla każdego z nas był to taki test samego siebie. Dopóki nie staniemy w jakiejś sytuacji, żeby się sprawdzić, nie możemy powiedzieć, czy potrafimy to zrobić - zauważa Karol Szczyra, dowódca zastępu KM PSP w Rybniku.

- Jadąc do akcji nie jesteśmy w stanie na sto procent się przygotować. W wielu z nich przekraczamy swoje możliwości. Dzięki takim zawodom wiemy, którym miejscu my się znajdujemy i co możemy zrobić podczas działań - wtóruje mu Ireneusz Opolony.

W sumie w zawodach we Wrocławiu rywalizowało 250 strażaków z całej Polski. Ich zwycięzca na 49. piętro wszedł w czasie 9 minut 23 sekund. Jeśli chodzi o reprezentantów rybnickiej KM PSP, każdy z nich ukończył bieg. Czasy, jakie osiągnęli wahają się pomiędzy 10 minut 30 sekund a nieco ponad 11 minut.

Choć nie udało się wygrać, strażacy i tak są z siebie zadowoleni. - Dla nas był to taki bieg ekstremalny. Wszyscy mamy wielką satysfakcję - zauważają strażacy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera