Strażacy z Wielkopolski są już w Szwecji. Jeszcze w...

  Strażacy z Wielkopolski są już w Szwecji. Jeszcze w poniedziałek rozpoczną swoje działania?

  NK

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Polscy strażacy dotarli już do miejscowości Sveg. Z Wielkopolski do akcji wyruszyło aż 65 strażaków z całego województwa.Przejdź do kolejnego zdjęcia
  1/16
  przejdź do galerii

  Polscy strażacy dotarli już do miejscowości Sveg. Z Wielkopolski do akcji wyruszyło aż 65 strażaków z całego województwa.
  Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
  ©Straż Pożarna

  Prawie 140 strażaków z całej Polski dotarło w niedzielę wieczorem do miejscowości Sveg, gdzie rozbili obóz, w którym będą stacjonowali podczas gaszenia pożarów lasów w Szwecji. Z Wielkopolski do akcji wyruszyło aż 65 strażaków z całego województwa. To pierwsza tak duża akcja naszych strażaków poza granicami kraju.
  Szwecja od kilku dni zmaga się z zaskakującymi upałami oraz wielkimi pożarami lasów. Szwedzkie służby nie są w stanie opanować same sytuacji, dlatego też zgłosiły się z prośbą o pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.

  Do pomocy z Polski wyruszyło 139 strażaków i 44 pojazdy. Aż 65 z nich to strażacy z województwa wielkopolskiego, którzy wyjechali z 20 pojazdami. Ponadto 65 strażaków wyruszyło także z województwa zachodniopomorskiego (20 wozów), zaś 9 z Mazowsza (4 pojazdy).

  Czytaj też: Strażacy z Wielkopolski pomogą gasić pożary lasów w Szwecji. Są witani jak bohaterowie!

  W skład wielkopolskiej brygady wchodzą strażacy z 15 powiatów naszego województwa: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kolskiego, konińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, ostrzeszowskiego, pilskiego, pleszewskiego, poznańskiego, tureckiego oraz wolsztyńskiego.
  Z Wielkopolski wyjechało pięć średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, dwa quady, trzy kontenery, trzy działka wodno-pianowe dużej wydajności, dwie pompy dużej wydajności, dwa samochody kontenerowe, dwa samochody kwatermistrzowskie, samochód wężowy, samochód dowodzenia i łączności oraz samochód rozpoznawczo-ratowniczy.

  Zobacz galerię

  Wielkopolscy strażacy rozpoczęli swoją podróż w piątek po południu. Najpierw dojechali do Świnoujścia, skąd w sobotę rano, razem z pozostałymi polskimi strażakam, popłynęli promem do szwedzkiego Trelleborga. Stamtąd, już w niedzielę, wyruszyli w kilkusetkilometrową podróż do miejscowości Sveg. W niedzielę wieczorem nasi strażacy dotarli do celu i rozłożyli obóz.
  Odkąd tylko Polacy wjechali do Szwecji, praktycznie na całej trasie do miejscowości Sveg byli witani przez mieszkańców jak bohaterowie. Na trasie niejednokrotnie mogli się zetknąć z transparentami "Witajcie Bohaterowie", "Our Heroes" ("Nasi bohaterowie") i wdzięcznością ze strony Szwedów. Nawet szwedzka minister ds. społecznych wyraziła swoją radość z pomocy polskich strażaków.
  - Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym oraz medycznym. W skład wielkopolskiej grupy weszło 6 ratowników medycznych - informuje Sławomir Brandt, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Wielkopolsce. Polscy strażacy mają ze sobą cały potrzebny sprzęt nie tylko do walki z pożarem, ale także do rozłożenia obozowiska i spędzenia w nim dwóch tygodni. Niewykluczone, że czas pobytu Polaków ulegnie jednak zmianie.
  1 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  80% polityki 20% gaszenia

  Q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dobrze ze pojechali ale nie robcie z tego polityki. No chyba ze to zemsta za potop I zalejecie Szwecje jak husaria :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo