Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnik miejski z Bielska-Białej jest oskarżony o zabicie ciężarnej żony. "Nie miałem świadomości, że jej ciało zostawiłem w lesie"

Jacek Drost
Jacek Drost
Były strażnik miejski oskarżony o zabicie ciężarnej żony. W bielskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Były strażnik miejski oskarżony o zabicie ciężarnej żony. W bielskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FOT. Jacek Drost
Dzisiaj 19 stycznia w bielskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces 36-letniego Piotra Sz. oskarżonego o zabójstwo swojej 33-letniej ciężarnej żony. Do brutalnej zbrodni doszło jesienią 2019 roku. Powodem były problemy małżeńskie.

Zwłoki znalezione w lesie koło Dąbrowy Górniczej

W bielskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się dzisiaj 19 stycznia proces w głośnej sprawie zabójstwa 33-letniej Izabeli Sz., która była w szóstym miesiącu ciąży. Kobieta była pracowniczką socjalną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, gdzie pracowała od 2009 roku. Miała bardzo dobrą opinię.

Na ławie oskarżonych zasiadł 36-letni Piotr Sz., były strażnik miejski w Bielsku-Białej. Pracował w straży miejskiej od 2009 roku. Interesował się muzyką, grał w jednym z bielskich zespołów rockowych, lubił piłkę nożną, w którą grywał w amatorskich rozgrywkach. Został oskarżony m.in. o to, że zabił swoją żonę ze szczególnym okrucieństwem.

Do tragedii doszło w październiku 2019 roku. Piotr Sz. 18 października zgłosił zaginięcie swojej żony. Kobiety poszukiwali najbliższa rodzina, znajomi i policja. Niestety, w sobotę 19 października kobieta została znaleziona martwa w lesie koło Dąbrowy Górniczej.

Strażnik miejski z Bielska Białej złożył obszerne wyjaśniania i przyznał się do zarzutu zabójstwa. Nie przyznał się natomiast do zarzutu znęcania, choć prokuratura postawiła taki zarzut w oparciu o zebrane dowody m.in. zeznania świadków

Potworna zbrodnia w Bielsku-Białej. Strażnik miejski udusił ...

Okazało się, że Izabela Sz. została uduszona. Policja zatrzymała w tej sprawie męża kobiety. Podczas śledztwa wyszło, że do zabójstwa przyczyniły się kłopoty małżeńskie Sz. Piotrowi Sz. został przedstawiony m.in. zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Podczas dzisiejszej rozprawy prokurator odczytała akt oskarżenia wobec Piotra Sz. Oskarżony przyznał się do zabicia żony, obecnie składa wyjaśnienia.

Tragiczny finał kłopotów małżeńskich

Mężczyzna stwierdził, że pobrali się w 2010 roku, ich małżeństwo było raczej zgodne. Problemy zaczęły się w 2019 roku. Ich przyczyną były m.in. wcześniejsze kłopoty z zajściem w ciążę przez Izabelę Sz., romans Piotra Sz. z koleżanką z pracy oraz ciąża Izabeli Sz. (Piotr Sz. kwestionował swoje ojcostwo. - Żona mówiła mi, że nie jestem ojcem dziecka - zeznał).

- Feralnego dnia (17 października - red.) byłem w pracy, od 7.30 do 15.30. Po pracy wróciłem prosto do domu. Jak wróciłem, żony nie było w mieszkaniu. Nie wiedziałem gdzie jest. Żona przyszła do domu około godzinę po mnie, około 17.00-17.05. Prawdopodobnie siedziałem wtedy przy laptopie. Nie pamiętam dokładnie, co rozbiła po przyjściu do domu. Wiem, że zaczęliśmy się kłócić - opowiada Piotr Sz. o tragicznym dniu.

Zobacz koniecznie

Dodał, że nie wie, dlaczego doszło do tak tragicznej sytuacji, że żona straciła życie. - Uważam, że działałem w silny amoku. Nie wiem, co się ze mną działo i dlaczego. Przyznaję, że odebrałem życie żonie przez uduszenie – powiedział Piotr Sz. Zaprzeczył jednak, że bił żonę i znęcał się nad nią - co zarzuciła mu prokuratura.

- Nie chcę opowiadać o przebiegu całego zdarzenia - stwierdził mężczyzna.

Podkreślił, że wielu szczegółów z tego dnia nie pamięta, ma tylko przebłyski pamięci co do tego, co się wydarzyło. Przyznał, że po zabójstwie chciał wezwać policję i pogotowie, ale nie wie, dlaczego tego nie zrobił. Stwierdził, że być może stało się tak dlatego, iż działał w silnym stresie, kierował nim strach.

- Nie miałem żadnego planu. Nie planowałem zabójstwa swojej żony, ani żadnych dalszych czynności. Uważam, że wynikło to z silnego stresu, strachu. Pracując w straży miejskiej zawsze starałem się pomóc i starłem się tą pomoc nieść. Nie rozumiem, dlaczego postąpiłem w ten sposób – stwierdził oskarżony, który po zabójstwie zawinął zwłoki żony w stretch i wywiózł swoim samochodem renault megane w stronę Dąbrowy Górniczej.

Za Dąbrową Górniczą Piotr Sz. wjechał do lasu.

- Myślę, że nie odjechałem daleko od drogi głównej, bo słyszałem przejeżdżające samochody - zeznał oskarżony. Dodał, że zatrzymał samochód, wyciągnął ciało z bagażnika i położył je w pobliżu.

- Nie pamiętam, bym maskował ciało żony. Odwinąłem ciało w stretchu, bo nie wierzyłem, że to się stało. Zdjąłem stretch i wrzuciłem do samochodu - podkreślił mężczyzna.

Następnie Piotr Sz. przebrał się i wrócił do domu.

- Przyjechałem do Bielska. Pamiętam, że sprawdzałem czy żona śpi. Otwierałem drzwi od sypialni. Stwierdziłem, że jej nie ma. Nie miałem świadomości, że jej ciało zostawiłem w lesie. Położyłem się w dużym pokoju. Nie mam pojęcia, która była godzina - powiedział Piotr Sz.

Następnego dnia rano Piotr Sz. poszedł do pracy. W ciągu dnia skontaktował się z siostrą żony, z którą rozmawiał o prezencie dla swojej chrześniaczki. - Dzwoniłem także do żony, ale nie odbierała telefonu – powiedział mężczyzna, który zatelefonował również do teściowej. Powiedział jej, że z Izabelą nie ma kontaktu. Niedługo później zaczęły się poszukiwania kobiety.

Oskarżony: Nie planowałem zabicia żony

Piotr Sz. stwierdził, że w końcu dotarło do niego, iż żona nie żyje. Nieco później został aresztowany. Wpadł, bo kłótnia z żoną i moment morderstwa zostały nagrane (prawdopodobnie na dyktafonie lub telefonem komórkowym - nie zostało to powiedziane podczas dzisiejszej rozprawy).

- Bardzo żałuję tej tragicznej sytuacji. Nie planowałem tego. Nie wiem, co się w tym dniu wydarzyło. Gdybym mógł cofnąć czas, zrobiłbym wszystko, żeby moja żona żyła – powiedział Piotr Sz.

Prokurator Małgorzata Moś-Brachowska stwierdziła, że zebrany materiał dowodowy m.in. nagrana kłótnia i moment zabójstwa oraz zeznania oskarżonego są na tyle mocne, że Piotrowi Sz. można było postawić zarzut znęcania się i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Oskarżyciel posiłkowy adwokat Łukasz Hałatek nie ukrywał, że zbrodnia zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem zasługuje w tym wypadku na najwyższy wymiar kary dopuszczony przez kodeks karny, czyli dożywotnie pozbawienie wolności.

- Na ten moment prokuratura nie będzie ujawniała, o jaką karę będzie wnioskowała, bo jesteśmy na etapie wstępnym tego procesu, a pierwszymi, którzy powinni usłyszeć proponowany wymiar kary, są sąd i oskarżony - powiedziała prokurator Moś-Brachowska.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera